Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Değişen Dünya ve Müslüman Gençlik Çalıştayı Sona Erdi

Değişen Dünya ve Müslüman Gençlik Çalıştayı Sona Erdi

0
Değişen Dünya ve Müslüman Gençlik Çalıştayı Sona Erdi

İkinci Gençlik Buluşması, Değişen Dünya ve Müslüman Gençlik üst başlığıyla gerçekleştirildi.

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu tarafından düzenlenen Gençlik Buluşmaları’nın 2.si Malatya da Meşale Derneği ve Hanımeli Derneği’nin ev sahipliğinde yapıldı. Ayrıca Sempozyuma Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Malatya Belediyesi de aktif destek verdi.

Buluşma, “Değişen Dünya ve Müslüman Gençlik” üst başlığı ile 31 Ocak ve 1-2Şubat tarihleri arasında Belediye Konferans Salonu’nda icra edildi. Anadolu’nun dört bir yanından 40’ı aşkın ilinden 500’ün üzerinde kız ve erkek öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen sempozyum oldukça yoğun ve verimli geçti.

Programa öğrenci ve eğitimcilerin yanısıra AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar, Genel Sekreter Mehmet Alpcan, Anadolu Öğrenci Birliği ve Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan, AÖB Ortaöğretim Komisyon Başkanı Adem Er, MOTAŞ Genel Müdürü Hasan Alıcı ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Program

1.GÜN

Gündüz kısmında katılımcılara Malatya’nın tarihi yerlerini kapsayan bir gezi düzenlendi.

Akşam kısmında program Eğitimci Mehmet Batar sunumuyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Anadolu Platformu’nu anlatan sinevizyon gösteriminin ardından Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

Çalhan, “Ülkemizin, coğrafyamızın gençleri! Anadolu Öğrenci Birliği’nin sevgili gençleri! Gençlik Çalıştayımıza hoşgeldiniz! Gelişen dünya derken biraz olumlu anlamda bir imar gibi algılansa da aslında gerek dünyanın kendisinde gerek de insanlar da hep bir tahrip vardır. Hayatı ve yaşamı bu dünyadan ibaret zannedenler materyalist düşünen insanlar daha çok kazanıp daha çok tüketme arzusun da olabilirler. Varsın dünya onların olsun. Buna itirazımız yok. Ama bu insanlar dünyayı yağmalamakta tahrip etmektedir. Değiştirilen dünyada Müslüman gençlik insanlığın vahyin kılavuzluğunda imanın emniyet huzur ikliminde hak adalet anlayışına dayalı bir dünya kurmak için sadece kendi ırklarına kendi bölgesine değil bu değerleri yeryüzüne yayacak insanlık için esirgemeyecek ideolojik üstünlük yerine bunu kulun bir imanı olarak tasavvur edecektir.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Programda Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Ak Parti Milletvekili Mustafa Şahin’de birer selamlama konuşması yaptı.

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in konuşmasıyla program devam etti.

“Doğu’nun yürek mimarlarından Ahmed-i Hani’nin sevgili torunları hoş geldiniz! Şeyh Sait’in başlattığını sürdüren yiğit gençler, Battalgazi’nin değerli torunları, yeniden bu Doğu’nun, bu toprakların Kur’an ile tanışması için 40 yılı aşkın sahih bir din mücadelesi veren Malatya’nın saygıdeğer yiğit insanları! Bizleri misafir ettiğiniz için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Siz geniş yüreğinizle ve geleceği kuşanan ufkunuzla aslında bizim derdimizin dermanısınız.”

Aldemir konuşmasının sonunda gençlere önemli hedefler koydu. İşte o hedefler: “Yeniden içimizden çıkacak gençlerimizin Battalgazi’nin mücadelesini anlatması gerekir. Niyazi Mısri’nin şu topraklarda verdiği mücadeleyi yazması, ekranlara taşıması gerekir. İçimizden çıkacak gençlerimizin Ahmede Hani’nin ortaya koyduğu o derinliği, o farklılığı, o farkındalığı bu topraklara taşıması lazım. Onun için gençlerimizi sayısal dünyanın matematiksel hesaplarına kurban vermeyelim”

 

2. GÜN

Sempozyum’un ikinci günü üç tane öğrenci paneli, atölye çalışması ve sunumları, müzik şöleni ile tamamlandı.

İlk panel ‘Sanatta, Sporda ve Medyada Gençlik’ üst başlığı ile gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Eğitimci Halil İlhan’ın yaptığı panelde Osmaniye’den Yusuf Bera Şanlı, Adana’dan Yusuf Emre Oğultekin, İstanbul’dan Muharrem Temel birer sunum yaptılar.

Günün ikinci paneli “Değişen Dünyada Değişmeyen Sorumluluklarımız” üst başlığı ile gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Eğitimci Mehmet Biçimci’nin yaptığı panelde Malatya’dan Ahmet Ateş, Van’dan Furkan Kaya, Elazığ’dan Necip Fazıl Gür ve Kocaeli’den Hüseyin Feyat birer sunum yaptılar.

Öğleden sonra tüm katılımcı öğrenciler gruplar halinde ”Değişimler ve Müslüman Kimlik” üst başlıklı konuların yer aldığı atölye çalışmasını gerçekleştirdiler.

Daha sonra “Değişimin Mimarları” üst başlığı üçüncü panel gerçekleştirldi. Moderatörlüğünü Eğitimci Mustafa İlhan Ekici’nin yaptığı panelde İstanbul’dan Bedri Ateş, Adıyaman’dan Muhammed Öksüz, Gaziantep’den Yuşa Çelebi birer sunum yaptılar.

Programın akşam bölümünde atölye çalışmalarının sonuç bildirgeleri grup sözcüleri tarafından paylaşıldı.

Daha sonra program şiirler, ezgiler ve Ramazan Kayan hocanın ‘Nasıl bir Gençlik’ adlı makalesinin okunması ile devam etti.

3. GÜN

Programın üçüncü günü üst başlığı ‘Türkiye’deki İslami Gençlik Hareketleri’ olan panelle başladı. Moderatörlüğünü Eğitimci Hüseyin Nebi Sağman’ın yaptığı panelde, Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şaban Öztürk ve Eğitimci Abdulkadir Dündar birer sunum yaptılar. Panelden bazı bölümler;

“Anadolu platformu Allah yolunda mücadele eden kutlu bir yoldur. Herkesin kendi kendisine sorduğu bir soru vardır. Müslümanlık nedir? Ben nasıl bir müslümanım? Herkes bunun cevabını kendisi verecektir.

Bizim anladığımız kadarıyla kulluk insanların sadece kendisi için değil başkaları içinde yaşamasıdır. Toplumu Allah’ın vahyine göre inşa etme çabasıdır. O halde kendimiz için toplum içinde yaşamamız lazım. Bu bizim İslami sorumluluğumuzdur.

İslami harekette peygamberleri yalanlamayarak onların vahyi getirdiği doğrultusunda gayret etmeliyiz. Tevhidi temele toplumsal hareketler olan evrensel hayatı tüm evreleriyle kuşatan bir yapının adıdır. İslami hareketin ırkı, dili, dini yoktur ve evrenseldir.

Panelden sonra Yazar Ömer ALTAŞ “21. Yüzyılda İslam ve Müslüman Kimliğin Geleceği” başlıklı bir sunum yaptı.Konuşmasından bazı bölümler;

“Müslümanların hassasiyetiyle hemhal olan Müslüman kardeşlerimize selam olsun. Son zamanlarda yaşanan olayları da dikkate alarak, siyasal gelişmeleri nasıl değerlendirdiğimiz, hangi perspektiften bakmamız gerektiği noktasında bazı analizlerde bulunacağım. Özellikle liseli gençlerin burada olduğunu dikkate alarak… Geçen sefer söylediğim gibi şimdide söyleyeceğim 28 Şubatı deforme eden Müslüman kadının kimliğiydi.

Hepimiz Allaha borçluyuz. İçimizde bulunan duruma bakarak Allah’a hamdetmeliyiz. Biz müminler olarak din gününün varlığına inanırız. Her birimiz yaşımız kaç olursa olsun dünyamızı değiştireceğiz. Hepimiz mahşer gününe tek olarak gideceğiz. Bu açıdan bakacak olursak bir mümini tarif etmek istersek Fatiha suresi yeter.

İnsan yeryüzünde neye değer veriyorsa onun ibadeti o olur, işte bu yanlış açı bozulmanın temelidir.”

Program AÖB Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Adem Er’in kapanış konuşması ve toplu fotoğraf çekimiyle sonlandırıldı.