Ana Sayfa Kuruluşlar Değerler Eğitimi Kampı

Değerler Eğitimi Kampı

0
Değerler Eğitimi Kampı

17.03.2013 tarihinde Adana’da Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından “Değerler Eğitimi Kampı” gerçekleştirildi.

                                                                                                                                                       30 kişilik Evde Karakter Eğitimi kampı abla ve yardımcı ablalarla gerçekleşmiştir. 09:00’da başlayıp 17:00’da biten programımızda ilk etapta Mahmut Eraslan’ın “Kuran’ın Eğitime Getirdiği Değerler ve Hedefler” semineri ile başlamıştır.

Eğitici ablaların Değerler Eğitimi sunumlarından öne çıkan bazı cümleler şunlardır:

Buket Saraç ( Adalet ) – Adalet, herkese eşit davranmak değil; hak ettiğini vermektir.

Ebru Öcüm ( Doğruluk ) – Doğruluk, ahlak kurallarına uygun bir yol izlemedir.

Ayşe Görkem ( Sevgi ) – Sevgi kuyu gibidir, kovayı sarkıtıp çektikçe gelmeye devam edecektir. Sevgi, sevgiyi besler ve artırır.

Rabia Cemiloğlu ( Tevazu ) – Tevazu, beraberinde vakarı getirir. Peygamberimizin üzerinde taşıdığı ve tavsiye ettiği bir özelliktir. Kişinin şahsını ortadan kaldıran hafifmeşreplik tevazu değildir.

Sevilay Kızılkaya ( Şefkat ) – Şefkat, her türlü hakkın özünde herkese hak etmediği ama onu aydınlatan sevgiyi verir. Bu sevgi açıklanamayan ama borçlu olunan karşılıksız ama gerekli bir lütuf gibi aydınlatır.

Nuriye Fidan ( Merhamet ) – Eğer Evde Karakter ablaları olarak bizler çocuklarımızın ruhunda iyi ve güzel izler bırakabilirsek onların iyi ve merhametli insan olarak yetişmelerine hizmet etmiş olacağız.

Hazal Yılmaz & Hazal Yolaçan ( İtidal ) – Elindeki ile yetinmek, aşırı hırs ve istek peşinde koşmamak demek olan kanaatkârlıkla itidal arasında çok yakın bir ilişki vardır. Ilımlı ve ölçülü olmak kanaatkârlığı getirir.

Mürvet Yolaçan ( İffet ) – İffet talep edeni Allahu Teala iffetli kılar. İffet Rabbimiz tarafından, biz kullarına doğuştan verilen bir özelliktir.

Nuran Yılmaz ( Medyada Şiddet, Cinsellik, Madde Bağımlılığı ) – Medyanın gençlerde erken cinsel uyanış, cinsel faaliyetlere başlama yaşı üzerinde anlamlı şekilde etkili olduğu kültürler arası mukayeseli araştırmalar ortaya konulmuştur.

Gizem Yar & Fatma Güder ( Televizyon, Bilgisayar – Gençlik ve Çalışma Ahlakı ) – Çizgi filmlerle çocuklarımıza verilmek istenen 25. Kareye dikkat edip seçici davranacağız. Çocuğun güvenebileceği bir yetişkin bireyle ilişki kurmasını önemseyeceğiz.

“Çocukla bağ kuramazsanız yeni bir çağ kuramazsınız ” Ahmet Maraşlı

“Niçin Değerler Eğitimi?” sorusunu ise komisyon başkanı Şeyma Yolaçan: “Erdemli olmayı her şeyin üstünde tutan bir ahlaki cesaret, toplumsal ve evrensel huzuru, insanlığın ahlaki manevi yükselişini kendi bireysel bencil duygularına tercih edecek yürekliliği sağlayacak bir isyan ahlakına sahip bireyler yetiştirme görevi biz EKE eğiticilerini bekleyen bir görevdir ve unutulmamalıdır ki; “Fırsatları bekleyenler değil, kovalayanlar yakalar.” Sunumunda  Mahatma Gandhi’nin: “Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür… Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür… Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür… Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür… Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür… Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür… Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür…” sözlerine dikkat çeken Şeyma Yolaçan ekip ruhuna değinerek kamp programını tamamladı.

“Bir araya gelmek, başlangıçtır. Bir arada durmak, ilerlemedir. Birlikte çalışmak başarıdır.”