Davut Özgül Mersin’de Anıldı

0
Davut Özgül Mersin’de Anıldı

Akdeniz Derneği Davut Özgül ağabey için anma programı düzenledi.

Akdeniz Derneği vefatının birinci seneye devriyesinde Rahmetli Davut ÖZGÜL’ü anma programı düzenledi. Akdeniz Derneği Seminer Salonunda 4 Ocak 2014 tarihinde yapılan programa İstanbul’dan Davut Özgül’ün ailesi; Adana’dan okul arkadaşı Vaiz Zeki Uyanık; Mersin’de yaşadığı dönemdeki dostlarından Dr. Hasan Sarı, Hayri Tarım; Sadiye Köyü’nden Mutlu Özdemir ve çok sayıda gönüllüerimiz katıldı.

Ayrıca programa, Ankara’dan Zekai Karakurt, Yalova’dan Ali Fuat Ateş beyler de telefonla katılarak duygularını ifade ettiler.

Program İmam Hatip Mehmet Ali Aksüt’ün Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra TRT’nin hazırlamış olduğu  “Boğaziçi’nde Bir İmam Bir Camii” belgeseli ve Anadolu Platformu’nun  hazırlamış olduğu Davut Özgül’ün hayatını anlatan video izlendi.

Ardından Yusuf Yalçınkaya, Dernek Başkanı olarak yaptığı selamlama konuşmasında, “Burada bir ‘değerimiz’i anmak için bulunuyoruz. Burada Davut Hoca’nın hayatına dokunduğu birçok kişi var. Hayatına birebir tanık olan bu dostlarla anacağımız programımıza hepiniz hoş geldiniz.” dedi ve program Davut Özgül’ün Mersin’deki dostlarından Dr. Hasan Sarı Bey’in moderatörlüğünde devam etti.

Sarı yaptığı konuşmada:

“Onunla vizyona girmiş yeni bir filmi de konuşabilirdiniz, felsefi bir tartışmaya da girebilirdiniz, ney üflerken de görebilirdiniz bir batı klasiğini dinlerken de. Ne zaman ararsam arayayım aradığımda müsait değilim dediğini hiç hatırlamıyorum. O renkli ve entelektüel kişiliğiyle ön plana çıkıyordu. O insanları ayırmayan onlardaki farklı güzellikleri keşfedip ortaya çıkaran biriydi, O bildiklerini hayata geçiren karşısındaki insanı da ikna eden biriydi. O söylediklerinin yaşayanıydı.” Dedi.

Sözlerinin ardından sırayla Mersin’deki dostlarından Hayri Tarım, Mutlu Özdemir, Adana’dan Zeki Uyanık, Ankara’dan telefonla Zekai Karakurt ve yine telefonla Yalova’dan Ali Fuat Ateş, Davut Özgül hakkındaki iz’leri konuştu.

Hayri Tarım; O’nu izlediğiniz bu videolardaki hali çok dingin. Davut buradayken, gençken kabına sığmaz biriydi. Çok hareketliydi. Öğrenmek, yaşamak, ve yaşatmak için durmadan didinirdi.

Mutlu Özdemir; Köyümüze gelen imamlardan farklıydı bize Kur’an’ı sevdirdi. Kur’an’ı öğretti. O kitaplarla bütünleşmiş biriydi. Söyledikleri bizim için çok bilgeceydi.

Zeki Uyanık; İlahiyat fakültesini beraber okuduğumuz Davut Özgül bizim sıra arkadaşlığından çok ağabeyimizdi, babamızdı, şeyhimizdi. O bir mum gibi karşısındaki insan için kendini eriten biriydi. Biz O’nu kaybettiğimizde sanki ağabeyimizi, babamızı, şeyhimizi kaybettik.

Ali Fuat Ateş; Deli dolu, sürekli kendini yenileyen, hep bir şeylere yetişecekmiş gibi koşturan bir hali vardı. Ben O’nun hayatını üç bölüm olarak görüyorum, Saadiye bölümü, arayış, Belen Bölümü, paylaşım, İstanbul bölümü ülkeye yaygınlaşma ben onun en çok Sadiye günlerini seviyorum. Sürpriz yapmayı da çok severdi. O’nu özlüyoruz.

Zekai Karakurt; 20’yılı aşkın bir geçmişin üzerine Davut Özgül’le ilgili böylesi bir programın yapılması, Raşit Yaşık için yapılan programı da biliyorum bunlar vefa’nın sadece İstanbul’da bir semt olmadığını gösteriyor. Davut’la Mersin’de İGRT’de yoğun günler yaşadık. O çok iyi bir dosttu. Çok güzel bir dosttu. O’nun halini lisanını gözlerinden görebilirdiniz.

Hasan Bey Saliha hanımın duygulandığı için konuşamayacağını ve programı düzenleyen Akdeniz Derneğine teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Program Vaiz Zeki Uyanık’ın yaptığı dua ve okunan Fatihalarla tamamlandı.