Davet ve STK'larda Gönüllülük

0
Davet ve STK'larda Gönüllülük

Gökkuşağı Derneği her yıl yaptığı Bingöl Bin-Kap kaplıcaları gezi programının 6.sını 17-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdi.

Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği her yıl yaptığı Bingöl Bin-Kap kaplıcaları gezi programının 6.sını 17-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdi. Dört gün süren programa Gazeteci yazar Ramazan KAYAN ve Gazeteci yazar Necip CENGİL katıldılar.

“Davet ve STK’lar da Gönüllülük” konularının işlendiği programa Van, Erciş, Tatvan, Iğdır ve Doğubayazıt’tan çok sayıda kişi katıldı.

Davet konusunda sunum yapan gazeteci yazar Ramazan KAYAN ; “Toplumda örnek şahsiyet olunması gerektiğini, davetin namaz gibi müminin hayatında yer etmesi gerektiğini, hayatta iz bırakan ve çığır açan olmak gerektiğini, insanların hayatına İslam’ı tartışmak değil taşımak gerektiğini, mutlak başarı beklenmediğini, ecrin Allah (c.c) tarafından beklenerek davetin yapılmasını, hakkı ve hakikati insanlarla paylaşarak hakka teslimiyeti gerçekleştirmek gerektiğini, İslam’ın insanların hayatında mekes bulabilmesi için gayret sarf edilmesi gerektiği ve hidayeti verenin Allah (c.c) olduğunu belirtti.”

STK’larda gönüllülük sunumunu yapan gazeteci yazar Necip CENGİL “Günümüzde sivil toplum kuruluşlarının gerekliliği, STK‘lar da gönüllülüğün bilgi ve tecrübe paylaşımı olduğunu, gönüllü tanımını yaparak; “Gönüllü; İyilik üzere olan, kişisel çıkar peşinde olmayan, kardeşlik bilinciyle model olandır.” dedi. Cengil, STK’lar Müslüman’ın iyilik mektebi, cennet arayışıdır. dedi.

 Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kültür Komisyonu’nun tertiplediği Bin-Kap kaplıca programı 20 Mayıs Pazar günü sona erdi.