Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği ‘Davet ve Şahsiyet’ Üst Başlıklı 9. Bölge Kampı Gerçekleşti

‘Davet ve Şahsiyet’ Üst Başlıklı 9. Bölge Kampı Gerçekleşti

0
‘Davet ve Şahsiyet’ Üst Başlıklı 9. Bölge Kampı Gerçekleşti

Anadolu Öğrenci Birliği 9. Bölge Kampı 1-3 Mayıs 2015’de Malatya Meşale Derneği”nde gerçekleştirildi.

Kamp, Anadolu Öğrenci Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahit Yücel’in açılış konuşmasıyla başladı.

Başkan sunumunda öğrencilere düşünsel krizi aşmanın ilkelerinden bahsederek geleceğin inşasında gençlerin çabasının olduğu vurgusunu yaptı. Geleneğin öneminden bahseden Abdulvahit Yücel, değişim ve dönüşümün geçmişin tortularıyla olamayacağını bir yenilenmeye ihtiyacı olduğu konusunda gençleri aydınlattı.

Kampın ilk öğrenci panelini Moderatör Ercan Aktaş'ın yönetiminde 'Kimliğin Oluşmasında Şahsiyet ve Kişilik' üst başlığında, öğrenciler Ümit Yıldız, Emre Yılmaz, Tayfun Yağcı ve Eyyüp Korkmaz tebliğlerini sundular.

 

İkinci öğrenci paneli moderatör Murat Özer yönetiminde 'Şahsiyetin Oluşmasında Ana İlkeler' üst başlığında öğrenciler Oğuzhan Akıl, Pervin Tekin, M.Salih Eroğlu ve Mehmet Penes tebliğlerini sundular.

 

Üçüncü öğrenci paneli moderatör Metin Topal yönetiminde 'Mücadelede Gençliğin Karakteri ve Önemi' üst başlığında öğrenciler Sümeyye Revşan Caner, Tuba Şakı, Mustafa Demir ve Mehmet Köksal tebliğlerini sundular.

 

Başbakan Başdanışmanı Dr.Taha Özhan ve Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Üyesi ve Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan'ın sunumları ardından Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahit Yücel’in 'Müslüman Gençliğin Üniversite Pratikleri' konulu formun icra edilmesiyle kamp programında yer alan tebliğler bölümü sona erdi.

 

Kampın sonuç Bildirisi Malatya Öğrenci Başkanı Musap Canbay’ın arzı ile birlikte Erzurum, Erzincan, Rize, Trabzon, Samsun, Elazığ, Tokat ve Malatya’dan kampa katılan öğrencilerle birlikte kaynaşma pikniği icra edildi.

 

ANADOLU ÖĞRENCİ 9.BÖLGE KAMPI SONUÇ BİLDİRGESİ

 

1-İslami dünya görüşü tevhid ekseninden hareketle İslami bir şahsiyet oluşturmayı hedefler. Anadolu Öğrenci Birliği bu doğrultuda İslami bir şahsiyeti inşa etmeyi kendisine hedef edinmiştir.

 

2-Salih amel İslami şahsiyetin temel hedefi olarak ‘evrensel iyilik’ üretmelidir.

 

3-İslam davet eylem ve söylem birlikteliğin birleştirerek yeryüzünü imar etmeyi adalet, özgürlük, merhamet, kardeşlik temelleri üzerine inşa etmek için tüm insanlara insani ve vicdani bir çağrıdır.

 

5-Davetin ve şahsiyetin temel hedefi bireysel düzlemdeki salih ameli ortak bir pota ve harekette toplayarak ‘emri bil maruf ve nehyi anil münker’ çerçevesinden insanlığın her tarafına yaymayı ilke edinir.

 

6-Geleneği ‘kabul ve red alanı’ olarak değil miras olarak görüp değişim ve dönüşümü gerçekleştirilmesi için aktif bir direnişi üretmek gerekir.

 

7-İslami şahsiyet ve davet geleneğe ve gündeme hapsolmadan geleneği ve gündemi besleyen üretken bir harekettir.

 

8-İslami hareket iyiliği karşılık beklemeden üreten şükrü eda etmeyi Allah karşısında bir sorumluluk bilinci ile Allah'ın rızasına mazhar olabilmeyi hedefler.

 

9-İslami hareket ve şahsiyet emperyalist süreçlerden sonra ortaya çıkan tüm İslami direniş ve mücadele hareketlerinden gerekli dersleri çıkararak bu açıdan da sürekli bir inşayı gerçekleştirmeyi hedefler.

 

10-İslami şahsiyet ve davet tevhidi, tebliği ve temsili esas alarak bu doğrultuda hareket etmelidir.

 

11-Yeni Türkiye söyleminde ‘tevhid, adalet ve özgürlüğe hizmet eden, mazlumlara sahip çıkan' her türlü çabayı, yeniyi ve değişimi desteklemelidir.

 

12-İslami şahsiyet ve davet sivilliğini korumak ve aslolanın ‘İslami hareket’ olduğunun bilincinden olmak zorundadır.

 

13-İslami şahsiyet ve davetin nihai hedefi içinde bulunulan topluma, coğrafyaya ve tüm insanlığa model üretmektir.

 

14-İslami davet tüm iyilik ve davet, mücadele ve direniş hareketlerini desteklemelidir.

 

15-İslami şahsiyet ve davet cinsiyet üzerinden, cinsiyet endeksli değil şahsiyet üzerinden hareket eden, pratik ortaya koyan ortak Salih amele ulaşmayı hedeflemeli ve bunu yöntemsel bir ilke olarak kabul etmelidir.

 

15-İslami şahsiyet ve davet dini yalnızca Allah'a has kılarak geleneksel, hurafe, bidat ve yanlış inançlarla mücadele etmeyi ve doğru istikamete kanalize etmeyi hedefleri arasında görmelidir.

 

16-Üniversite pratikleri daha planlı ve ileriyi hedefleyen bir çerçeveden hareketle çoğaltılmalı, gerekli maddi ve manevi kaynakların sağlanması gerekmektedir.

 

17-İslami şahsiyet ve davet, medyanın ve modernitenin her türlü saptırmasına karşı alternatifler üretmeyi ve yaygınlaştırmayı önemser.