Darende'den Suriye'ye Yardım

0
Darende'den Suriye'ye Yardım

Darende Suriye yardımlarına devam ediyor.

Aralarından Güldeste Derneği’nin de bulunduğu Darende’deki 10 sivil toplum kuruluşunun organize ettiği Suriyeli Muhtaçlara Yardım Platformu, 15-29 Kasım tarihleri arasında Darende ilçe merkezinde bir yardım çadırı kurdu. Platform, kurulan çadırda her türlü gıda maddesi, yorgan, yastık, çocuk bezi ve maması, ilaç ve kullanılabilir kışlık elbiseyi toplayarak İyilikder aracılığı ile Suriye’nin iç kesimindeki muhtaçlara ulaştırdı.

Yardımların yüklendiği araçlar, 28 Kasım günü ilçe belediye başkanı ve ilçe müftüsünün katılımıyla Cuma namazı sonrası dualar eşliğinde yola çıktı.

Halkımızın büyük teveccühleri sayesinde toplanan yaklaşık 35 ton civarındaki malzeme Kilis Öncüpınar sınır kapısında Suriye’den gelen ekibe teslim edildi.

Konuyla ilgili Güldeste Derneği’nden yapılan açıklamada:

“Kendileriyle görüşme fırsatı yakaladığımız İyilikder Suriye temsilcisi Cemal Mustafa kardeşimizin anlattıklarıyla bir kez daha bu yardımın ne kadar isabetli olduğunu anlıyoruz. Suriye’den gelen bir bölge temsilcisinin savaş başladığından bu yana hiçbir yardım talebi için Türkiye’ye gelmediklerini, fakat artık işin son haddine dayandığını, bir nebze olsun bir şeyler talep etmek için Kilis’e geldiğini ve bizim götürdüğümüz yardımların o bölgeye aktarılacağını belirtti. Bunun üzerine memnuniyetimiz bir kat daha artmış oldu.

Bu arada bir önceki ziyaretimizdeki yardım hareketliliğinin bu seferkinde bir hayli azalmış olduğunu üzülerek tespit ettik. Sebebini sorduğumuzda savaşın uzaması ve eskisi kadar Suriye’nin gündemde olmadığı yanıtını aldık. Bizim her ne kadar gündemimizde olmasa da Suriye’de insanlar aç, çocuklar üşüyor, anneler ölüyor, evler yıkılıyor…

Halkımızın göstermiş olduğu büyük özveriye teşekkür eder, Rabbimiz yapılan yardımlar hatırına bizleri bu tür belalardan muhafaza buyurur inşallah.” ifadelerine yer verildi.