Darende'den Gaziantep'e Ziyaret

0
Darende'den Gaziantep'e Ziyaret

Darende Güldeste Derneği Yönetimi 5 Şubat Salı günü Gaziantep’te Bülbülzade Vakfı Öğrenci Yurduna misafir oldu.

Yurt Müdürü Sıddık  Akdoğan’la Vakfın çalışmaları ve öğrenci faaliyetleri hakkında bilgiler alındı. Akdoğan yurdun 2012 Eylül ayında faaliyete geçtiğini, orta öğretim ve üniversite olmak üzere iki guruba hitap ettiğini söyledi. Bu yurtta okul derslerinin yanı sıra dini eğitim ve sosyal aktivitelerinde uygulandığını vurgulayarak kendilerini tercih eden öğrencilerin kriterlere göre belirlendiğini bildirdi.

Yurtta spor salonu, yüzme havuzu, sauna, ve masa tenisi bulunduğunu ayriyeten temel dini bilgiler ve Kuran öğretiminin periyodik olarak devam ettiğini belirtti. Gaziantep’te üniversite okumayı düşünen gençlerin bu yurtta kalmalarını tavsiye ediyoruz.

Sıddık Bey’le olan görüşmemizin ardından Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer bize Suriye’deki savaş, mücahitlerin durumu ve mülteciler hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Mahmut Bey “bugün Suriye’de içler acısı bir durum var. At izi it izine karışmış durumda, zalim Esed halkını hiç bir ayırım gözetmeden vahşice katlediyor. Kadınlar kirletiliyor, çocuklar öldürülüyor, camiler yıkılıyor. Biz Türkiyeli Müslümanlar bu duruma daha fazla seyirci kalamazdık ve harekete geçtik. Sınırın bu ve öbür tarafındaki mazlumlara gıda, giyim ve para yardımı organizasyonlarını koordine ederek bir nebze olsun bu zulmün tahribatını en aza indirmeye çalışıyoruz.

Biz Müslümanların Suriyeli kardeşlerimizden öğreneceği çok şeyler olduğunu düşünüyorum. Onlar bu kadar sıkıntı ve zorluğa karşın hala tevekkül ederek isyan etmiyorlar ve mücadeleyi hiçbir zaman bırakmayı düşünmüyorlar. Ya öleceğiz yâda zalim Esed’i yıkacağız diyorlar. 

Şahit olduğum bazı olaylardan sonra artık akşamları rahat uyumayı unuttum. Kucağında 6 aylık bebeğiyle sabaha kadar çamur kaplı bir ortamda bekleyen, ne Türkiye’ye girebilen nede Suriye’ye geçebilen insanlar içlerimizi acıtıyor. Soğuk, açlık ve korku bu insanların hayatını iki kat zorlaştırmış durumda. 

Ben Allah için diyorum ki ey Müslüman kardeşlerim elinizden ne geliyorsa ardınıza koymadan bu insanlar için harekete geçmeliyiz. Bu insanlar bulabilirlerse günde sadece bir öğün yemek yiyorlar, silahlarını ve cephanelerini kendileri kısıtlı ortamlarda üretiyorlar. Fakat her defasında da Rablerine bu cihadı kendilerine bahşettiği için sonsuz şükürde bulunuyorlar. Gün kardeşlik günüdür Suriyeli kardeşlerimiz için lütfen harekete geçelim.”

Biz de Mahmut beye katılıyor, her türlü yardımlarımızı bu kardeşlerimizden esirgemeyelim diyoruz.