Darende'de Suriye Dayanışma Gecesi

0
Darende'de Suriye Dayanışma Gecesi

Darende’deki STK’ların düzenlemiş olduğu Suriye Dayanışma Gecesi halkımızın katılımıyla gerçekleştirildi.

21 Aralık Cumartesi akşamı Darende’deki STK’ların düzenlemiş olduğu Suriye Dayanışma Gecesi halkımızın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kuranı Kerim Tilavetiyle başlayan program, Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş beyin selamlama konuşmasıyla devam etti. Platformun kuruluş süreci ve yapmış olduğu faaliyetleri içeren bir sunum gerçekleştiren Murat Gülöz katkılarını esirgemeyen Darende halkına teşekkür etti.

Bülbülzade Vakfı Suriye yardım koordinatörü Mahmut Kaçmazer beyle beraber Suriyeli misafirlerimizin sunumu tüm katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Suriye’deki dramı televizyon ve basından izlememize rağmen birinci ağızdan duymak çok daha etkileyiciydi. Suriyeli kardeşlerimizin bize ihtiyacı olduğu kadar bizimde onlara yardım etme ihtiyacımız ve sorumluluğumuzun olduğunu belirten Kaçmazer, onyıllarca süregelen dostluğun hemen bitemeyeceğini kaydetti.

Programa katılan Suriyeli misafirlerde yaşadıkları trajedilerin sadece bir bölümünü bizlere aktardılar. Evleri yıkılan insanlar, ana babası öldürülen çocuklar, evlatlarını kaybeden ailelerden bahsederken bize o duyguları bir nebze olsun yaşattılar.

Suriyeli şeyh ve mücahidlerin komutanı olan Şeyh Tevfik Şehabeddin ikinci yardım kampanyasında gönderilen yardımların kendilerine ulaştığını ve bundan dolayı Darende halkına çok minnettar olduklarını dile getirdi. Yardımlara emeği geçen tüm Darendelilere dua ve teşekkürlerini belirterek programı noktaladılar. Program sonunda imam hatip Fatih Karademir’in duasına amin diyen gönüller Rabbimizin bir an önce Suriye’yi felaha eriştirmesini temenni ettiler.

Program sonrası misafirlerimize ikramda bulunarak çay eşliğinde sohbet etme fırsatı yakaladık. Suriye’de son gelinen durum ve süreç hakkında bilgiler aldık. Suriyeli dostlardan kendi yaşadıkları olayları dinlerken içimiz burkuldu. Allah’ın yardımının hiç bir zaman kendilerinden ayrılmadığını belirten Şeyh Şehabeddin 150 kişilik askerle 3000 kişilik Esed’in şebbihalarını nasıl bozguna uğrattığını dinlerken de gururlandık. Misafirlerimizi karşılıklı dua ve muhabbetlerle memleketlerine uğurladık. Programımıza Gaziantep, Malatya, Elbistan ve Gürün’den katılan dostlarımıza teşekkür ediyoruz.