Darende'de Şehitler Ayı Programı

0
Darende'de Şehitler Ayı Programı

Darende Güldeste Derneği 26 Şubat Cumartesi akşamı dernek binasında, topluma mal olmuş şahsiyetlerin şehadetini konu alan bir progran düzenledi.

Darende Güldeste Derneği 26 Şubat Cumartesi akşamı dernek binasında, topluma mal olmuş şahsiyetlerin şehadetini konu alan bir progran düzenledi.

 

Şubat ayının şehitler ayı olması vesilesiyle düzenlenen programda Şeyh Ahmet Yasin, Metin Yüksel, Selami Yurdan, Hasan el Benna, Cevher Dudayev, Abdulhamit Turgut ve daha birçok şehit anıldı.

 

Programda kısa bir konuşma yapan dernek başkanı Murat Gülöz şunlara değindi;

İşin zirve noktasıdır şehitlik. Şehitliğin ulvi bir nimet olduğu tartışılmaz. Yani bu konuda kuşku yok. Gelen ayetlere ve hadislere baktığımız zaman, her müminin dünyadaki en büyük gayesinin şehitlik olması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü Allah Rasulü (sav),dünyadaki en büyük isteğinin Allah yolunda öldürülüp, tekrar diriltilip tekrar öldürülmek, tekrar diriltilip tekrar öldürülmek olduğu şeklindeki talebini hesaba kattığımız zaman, bu büyük mertebenin, yüce hedefin üstünlüğünde hiçbir kuşkumuz kalmıyor.

Ancak burada şehitlikle şahitliği birlikte düşünmek lazım. Yani şehitlik şahitliğin bir sonucudur.

Hayatında şahitliği gerçekleştirenleri en son Allah (cc) şehitlikle mükâfatlandırıyor.

 

Şehit olmakla bir anlamda salt kendinizi kurtarmış olabiliriz. Kendi cennetinizi kurtarmış sayılırız.

Şahit olarak yaşarsak, O zaman belki binlerce insanın cehennemden kurtulmasına vesile olursunuz.

Yani şahitliğinizle, sorumluluğunuzla, örnekliğinizle, insanları hidayete ve hakikate çağırmadaki kararlılığınızla binlerce insanın kurtuluşuna vesile olabilirsiniz. Bu açıdan, şehitliği kavradığımız kadar

Şahitliği de kavramamız gerekiyor, önemini idrak etmemiz gerekiyor.

 

Genç katılımcıların şehitlerle alakalı yaptığı sunumlarla devam eden program katılımcıların memnuniyetiyle son buldu.