Darende Suriye'yi Unutmadı

0
Darende Suriye'yi Unutmadı

Sınırdan Türkiye tarafına üç kamyonla geçen Suriyeli kardeşlerimize teslim edilen yardım malzemeleri, Suriye’nin iç kesimlerindeki farklı dağıtım merkezlerinde kardeşlerimize dağıtılmak üzere gönderildi.

Derneğimizin de içinde bulunduğu “Darende Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Suriyeli Kardeşlerimize Yardım Platformu” 22 Şubat’ta başlatmış olduğu kampanyayı 8 Mart Cuma günü sonlandırdı. Darende genelinde kampanyaya hayli yoğun katılım sağlandı. Küçüğünden büyüğüne tüm Darendeli kardeşlerimizin katıldığı yardım kampanyasında yaklaşık olarak 28 ton civarında kuru gıda maddesi ve 200 çuval kadar da giyecek toplandı. Toplanan yardımlar 8 Mart Cuma günü Cuma namazı sonrasında ilçe kaymakamı, belediye başkanı ve Darendeli vatandaşların katılımı ile ilçe vaizimizin duası sonrasında yola çıkartıldı.

Platforma üye sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin bulunduğu bir gurupta yardımları teslim etmek üzere 9 Mart Cumartesi günü Gaziantep’e dopru yola çıktı. Gaziantep’te Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinasyonu sorumlusu Mahmut Kaçmazer ile görüşerek yardımların en sağlıklı ve hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşması için fikir alış verişinde bulunuldu.

Görüşme sonrası yardımların Kilis Öncüpınar sınır kapısından Suriye’deki mağdur kardeşlerimize ulaştırılması için çalışma başlatıldı. Öncüpınar sınır kapısındaki Kızılay ofisinde yardımların envanteri çıkartılarak kayıt altına alınmasının ardından Suriye’den gelen araçlara götürmüş olduğumuz yardım malzemeleri nakledildi.

Nakil sırasında Suriye’den gelen muhalif- direnişçi askerlerle görüşme imkanı bulan platform üyeleri Suriye’deki iç savaşı birinci ağızdan dinleme fırsatını yakaladılar. Sınırdan Türkiye tarafına üç kamyonla geçen Suriyeli kardeşlerimize teslim edilen yardım malzemeleri, Suriye’nin iç kesimlerindeki farklı dağıtım merkezlerinde kardeşlerimize dağıtılmak üzere gönderildi.

Buradan ayrılmadan önce Kilis Öncüpınar konteyner kentte kalan Suriyeli muhalif komutan İbrahim ile tanışma fırsatını yakaladık. Kendisine yapılan yardımdan bahsedildiğinde gözyaşlarını tutamayan İbrahim kardeşimiz bizlere dua edip teşekkür etti.

Kilis’teki hastanede yatan Suriyeli yaralıları da unutmayarak onları da ziyaret eden ekibimiz hastane karşısında bulunan ve taburcu sonrası tedavilerine devam edilen 3 katlı evde de incelemelerde bulundu. Buranın sorumlusu doktorla görüşülerek yaralılar ve durum hakkında bilgi alındı.

Suriye’deki iç savaşı yakından takip eden ve sık sık Suriye’ye gidip gelen Gazeteci Yaşar Yavuz’la da görüşme imkanı bulan platform temsilcileri Suriye halkının yaşadığı dramı, sıkıntıyı ve zulmü ilk ağızdan dinleme fırsatını da yakalamış oldu. Yaşar Yavuz’la birlikte İstanbul’dan gelen ve Suriye’deki drama karşı bir şeyler yapma gayretinde olan bir gurup iş adamıyla da tanışarak sohbet edildi.

Sonuç olarak Darendeli kardeşlerimizden toplamış olduğumuz gıda ve giyecekleri birinci elden Suriyeli kardeşlerimize teslim etmenin rahat ve huzuruyla ziyaretimizi bitirerek ilçemize döndük. Tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz.