Ana Sayfa Kuruluşlar Darende Güldeste Eğitim Kültür ve Sos. Yardımlaşma Derneği Darende Sivil Toplum Kuruluşlarının Düzenlediği Kutlu Doğum Programına İlgi Yoğundu

Darende Sivil Toplum Kuruluşlarının Düzenlediği Kutlu Doğum Programına İlgi Yoğundu

0
Darende Sivil Toplum Kuruluşlarının Düzenlediği Kutlu Doğum Programına İlgi Yoğundu

Furkan, günümüz gençliğine rol model olması gerekiyor, o şehit gibi yaşayıp şehit gibi öldü.

 

Darende Sivil Toplum Kuruluşlarının düzenlediği, 25 Nisan Cuma akşamı Darende esnaf kefalet toplantı salonunda gerçekleştirilen ve halkın yoğun ilgi gösterdiği konferans ve kutlu doğum programına araştırmacı yazar Ramazan Kayan konuşmacı olarak katıldı.

Mahmut Şamverdi hocamızın Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan program Darende belediye başkan yardımcısı Durmuş Doğan’ın selamlama konuşmasıyla devam etti. Programın sunuculuğunu da yapan Fatih Karademir hocamızın platform adına kısa bir sunumunun ardından program için hazırlanan sine vizyon gösterimi izlendi.

Gösterimin ardından sahneye gelen Ramazan Kayan, hayatımıza yön vermeyen bizler için rol model olmayan bir Peygamberin sadece anma programlarında hatırlanmasının bizlere bir faydasının olmayacağını, Peygamberimizin misyonunun günümüze aktarılması gerektiğini, onun sahabeleri gibi bizlerinde her şeyimizi Efendimiz uğrunda gözden çıkara bilmemiz gerektiğini vurguladı.

Müslümanın şahsiyetinin oluşmasında nebevi ahlakın çok önemli olduğunu, Peygamberin samimiyeti, fedakârlığı, dürüstlüğü, mücadelesi, hoşgörüsü gibi kavramların bizlerin olgunlaşması içinde çok önemli olduğuna değindi.

Yürüyen bir Peygamberin oturan ümmeti olmamamız gerektiğini, Peygamberimizin ölüm döşeğinde dahi orduyu sefere gönderdiğini vurgulayan Kayan, bizler bu kadar nimet içerisinde hala tembellik edip nebevi daveti insanlara ulaştırmıyorsak bu nimetlerin hesabını veremeyeceğimizi vurguladı.

Mavi Marmara şehidi Furkan Doğan’ın da hayat hikayesini anlatan Kayan, Furkan’ın günümüz gençliğine rol model olması gerektiğini, onun şehit gibi yaşayıp şehit gibi öldüğünü belirtti. Rabbimizin Furkan’ı bizlere böylede gençlerin olabileceğini belirtmek için gönderdiğini ve sonra tekrar yanına aldığını belirtti.

Program sonunda kitaplarını imzalayan Ramazan Kayan bu programı düzenleyen STK’lara çok teşekkür etti.