“Darbeler Tarihi ve Bugünü” Kampı

0
229

Ülfet Derneği Ortaöğretim Komisyonu, “Darbeler Tarihi ve Bugünü” üst başlıklı kamp programı düzenledi.

Ülfet Derneği Ortaöğretim Komisyonu tarafından kız öğrencilere yönelik “Darbeler Tarihi ve Bugünü” üst başlıklı kamp programı düzenlendi.

Ülfet Derneği Merve Algan Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, Ortaöğretim Komisyonu Sorumluları Hatice Atasoy ile Sema Vursal başta olmak üzere komisyon üyeleri, eğitimciler ve kız öğrencilerden oluşan yaklaşık 50 kişi katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Anadolu Öğrenci Birliği tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti. Ardından program, Ortaöğretim Komisyonu Sorumlusu Hatice Atasoy'un açılış konuşmasıyla devam etti. Atasoy konuşmasında darbelerin toplum üzerindeki etkisine değindi ve yaşanmışlıklarından kesitler sundu.

Akabinde Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar sahneye gelerek 1960 darbesinden 15 Temmuz darbesine kadar olan süreci değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Konuşmasında özellikle 15 Temmuz darbesine vurgu yaparak diğer darbelere benzetirsek hata yapacağımızı söyleyen Kılıçparlar, "Barış döneminin sözlerini yazamazsak, barış döneminin egemeni biz olamayız" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

1960 darbesini konu edinen Ortaöğretim Komisyonu eğitimcilerinden Ayşe Tosun ise, konuşmasına Türkçe ezan dinleterek başladı ve bu darbenin Türk siyasi tarihinde yaşanan ilk darbe olması hasebiyle insanlık üzerine bıraktığı etkiye değindi. 12 Eylül 1980 darbesinde yaşanan dramı dile getiren Barış Radyo Koordinatörü Elif Taşçı’da Kenan Evren'in acımasızca “bir sağdan bir soldan astık”, ABD’nin “bizim çocuklar başardılar” diyerek zafer naraları attıkları dönemi ve yanlı medyanın sloganlarını gün yüzüne çıkardı.

28 Şubat darbesi mağdurlarından Semra Canbolat da o dönemde yaşananları, 28 Şubat’a zemin oluşturan etkenleri, FETÖ ve FETÖcülerin direnişe nasıl kota koyduklarını gençlerle paylaştı. Yine hepimizin tanıklık ettiği darbelerden olan 17-25 Aralık darbe sürecini aktaran Savaş Hoştaş, “Darbenin 4 sac ayağı vardır. Bunlar: siyasi alanda kaos, ekonomik alanda kriz, toplumsal alanda çatışma, kültürel alanda ayrışmadır” diyerek bu anlamda önemli bir noktaya değindi.

Hatice Atala moderatörlüğünde gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe süreci formunda ise Ortaöğretim Komisyonu öğrencilerinden Merve Tangüner, darbenin zeminini oluşturan etmenlerden; Azime Beyza Yılmaz darbe teşebbüsünden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağlam iradesinden, halkın direnişi ve milletin zaferinden; Ebrar Yıldırım ise darbe sonrası tasfiye süreci ve halkın içinde bulunduğu durumdan söz etti.

Sonrasında yine öğrencilerden Hacer Köleli, 15 Temmuz Kahramanı Ömer Halisdemir'in yaşamından kesitler sundu. Ezgiler, şiirler, marşlar, videolar ve görsellerle zenginleştirilen program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.