Ana Sayfa Kuruluşlar Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Konferansı Yapıldı

Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Konferansı Yapıldı

0
Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Konferansı Yapıldı

Anadolu Platformu YK Üyesi Tarihçi Yazar Hüseyin Özhazar, Akdeniz Derneği’nin ev sahipliğinde Mersin’de bir dizi konferans verdi.

Akdeniz Derneği’nin ev sahipliğinde Mersin’e gelen Anadolu Platformu YK Üyesi Tarihçi Yazar Hüseyin Özhazar 27 Ekim 2016’da Mersin’de bir dizi konferans verdi.

İlk program, Toroslar İmam Hatip Okulları Derneği’nin organizesi ile Mersin Ahmet Yesevi İmam Hatip Lisesi’nde yapıldı. Program, Toroslar İmam Hatip Okulları Derneği Başkanı Abdullah Polat’ın selamlama konuşması ile başladı. Daha sonra Hüseyin Özhazar öğrencilerle tarih bilinci ve 15 Temmuz ruhu ekseninde hasbihal yaptı.

Mersin Üniversitesi Uğur Oral Kültür Merkezi’nde, Akademik Düşünce Topluluğu ve Anadolu Öğrenci Birliği’nin organizesi ile üniversiteli öğrencilerle buluşan Özhazar, bağımsız ve özgür bir vatanın, ancak eğitim niteliği yüksek gençlerle güçleneceğini vurguladı.

Daha sonra, Akdeniz Derneği’nin organizesi ile Mersin Suphi Öner Öğretmenevinde halka yönelik “Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz” konferansı yapıldı.

Konferans, İmam Hatip Mehmet Ali Aksüt’ün Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Akabinde Akdeniz Derneği başkanı Yusuf Yalçınkaya bir selamla konuşması yaptı. Yalçınkaya, ilk andan itibaren 15 Temmuz darbe girişiminin karşısında, meydanlarda yer aldıklarını ve 15 Temmuz ruhunu gündemde tutmaya devam edeceklerini ifade etti.

Ardından MEB’in hazırladığı 15 Temmuz belgeseli izlendi. Hüseyin Özhazar burada yaptığı konuşmada özetle şunları dile getirdi:

“15 Temmuz’u gerçekten engelledik mi? Bunların cevabını bulabilmemiz için geriye gitmemiz gerekiyor. Meselelere içeriden ve yukarıdan bakabilme becerisini elde ettiğimiz zaman bu olayların cevabını buluruz. Durduğumuz noktadan olayları anlamaya çalıştığımızda, asla olayların iç yüzüne vakıf olamayız. 15 Temmuz ruhu, kaynağını 1915’ten almıştır. 15 Temmuz direnişiyle Çanakkale arasında bir bağ kurmalıyız, zira aynı fotoğraflarla karşı karşıyayız. Tarihteki bir diğer önemli zaferimiz de Kut’ul Amare’dir.

15 Temmuz’u planlayanlar artık Türkiye üzerine plan yapmaktan vaz mı geçecekler. Hayır. İnsanlığa heyecan verecek ve söz söyleyecek tek sistem İslam’dır. İslam’ın yeryüzüne yayılması; barışın, adaletin ve merhametin yayılmasıdır. Bu da küresel emperyalizmin belinin kırılması demektir. Yapılan 100 yıllık hesabı hep birlikte yeni zihinler üreterek bozabiliriz.”