Ana Sayfa Kategoriler Haberler Darbe Süreci ve Kürt Sorunu Değerlendirildi

Darbe Süreci ve Kürt Sorunu Değerlendirildi

0
Darbe Süreci ve Kürt Sorunu Değerlendirildi

Anadolu Platformu Öğretmen Komisyonu ile Anadolu Platformu Kürt Sorunu Çözüm Komisyonu, darbe süreci ve Kürt Sorunu’na ilişkin son süreci değerlendirmek üzere bir toplantı yaptı.

Anadolu Platformu Öğretmen Komisyonu ile Anadolu Platformu Kürt Sorunu Çözüm Komisyonu, 15 Temmuz darbe sürecini ve Kürt Sorununa ilişkin son süreci değerlendirmek üzere Malatya Meşale Derneği’nde toplandı.

7 Ağustos Pazar günü Malatya’da düzenlenen toplantıya Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz, Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar ve illerden gelen öğretmen komisyonu temsilcileri katıldı.

15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimi ve sürecin değerlendirildiği toplantıda toplumsal mutabakatın sağlanmış olmasının yeni bir sürecin başlamasına vesile olabileceği vurgulandı.

Toplantıda konuşan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, “Yeni dönemde kuşatıcı, bütünleştirici, kimseyi ötekileştirmeyen bir dilin kullanılması oldukça önemlidir. Yeni nesillerin yetişmesinde önemli bir misyona sahip olan öğretmenlerin daha fazla sorumluluk almaları, sürece ciddi anlamda olumlu katkı sağlayacaktır. Bu yüzden yeni süreçte, daha fazla çalışmalı, daha fazla düşünmeli, daha fazla insana temas etmeliyiz” dedi.

Yeni dönemde öğretmenlere önemli vazifeler düştüğünü söyleyen Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz ise şunları kaydetti: “Toplumların dönüşmesi ancak sağlıklı bir eğitim ile mümkün olabilir. Sağlıklı bir eğitim de her öğretmenin inisiyatif almasını, çalışmasını, kafa yormasını gerektirir. Bu anlamda yaptığınız çalışmalar takdire şayandır. Ancak yeni bir dönemden bahsediyoruz. Bu yeni dönemin uzun soluklu ve Müslümanların lehine işlemesi de eğitim faaliyetleri ile doğrudan ilişkilendirilebilir. Bu sebeple sizlere çok iş düşüyor.”

Daha Fazla Sorumluluk Almamız Gerekiyor

Toplantıda ayrıca, Kürt sorununa ilişkin son süreç de masaya yatırıldı.

Toplantıya Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz, Mehmet Hanefi Fırat, Anadolu Platformu Genel Başkanı Turgay Aldemir, Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan ve komisyon üyeleri katıldı.

Yaklaşık bir yıldır çalışmalarına devam eden Anadolu Platformu Kürt Sorunu Çözüm Komisyonu, şu ana kadar ulaşılan verileri değerlendirdi, yeni dönem yol haritasını konuştu.

Toplantıda konuşan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, “Millet yeni bir evreye taşındı. Artık yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç var. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin can, mal, nesil, akıl, din emniyetini güvence altına alacak bir Anayasa’nın tartışmaya açılması gerekiyor. Kapsayıcı, kimseyi ötekileştirmeyen bir dilin inşa edilmesi gerekiyor. Bu coğrafyada varlık gösteren her unsurun bu yeni süreçte kendisine adil bir ortam bulabileceği yeni bir toplumsal mutabakatı sağlamamız gerekiyor. Bu anlamda çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırarak, yeni süreçte daha fazla sorumluluk almamız gerekmektedir’’ dedi.

Şengöz ise, “Konuştuğunuz mesele ne olursa olsun, kullandığınız dil, üslubunuz oldukça önemlidir.  Darbe süreci safların sıklaşmasına, insanların aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakarak müştereklerini öne çıkarmalarına vesile oldu bir anlamda. Bu atmosferin doğru değerlendirilmesi süreci yeni evrelere taşıyabilir. Bölgede çözüme odaklanan bütün kesimlerin bir arada ve ortak hareket etmesi sürece olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu mutabakatın oluşması için çabalarımızı ve temaslarımızı arttırmamız gerekiyor” dedi.