Darbe Girişimine Karşı Yüzbinler Boğaziçi Köprüsü’nde Yürüdü

0
160

Aralarında Anadolu Platformu ve Anadolu Öğrenci Birliği’nin de bulunduğu yüzbinler, Boğaziçi Köprüsü’nde yürüyerek FETÖ darbe girişimini protesto etti.

Milli İrade Platformu tarafından düzenlenen “Darbeye Karşı Boğaziçi Köprüsündeyiz” yürüyüşü için vatandaşlar, Üsküdar Altunizade’de toplandı.

Yüz binlerce kişi, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Darbecilere idam”, “Recep Tayyip Erdoğan’ı yedirmeyeceğiz”, “İşte ordu, işte komutan” sloganları eşliğinde Boğaziçi Köprüsü’ne yürüdü.

Aralarında Anadolu Platformu ve Anadolu Öğrenci Birliği’nin de bulunduğu yüzbinler, ellerinde Türk bayrakları ve meşaleler taşıdı. Yürüyüş nedeniyle köprü araç trafiğine kapandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, belediye başkanları, sanatçıların da yer aldığı yürüyüşte, yatsı ezanından sonra Kur’an-ı Kerim, ardından da İstiklal Marşı okundu.

Burada okunan darbe karşıtı bildiride, vatandaşlara meydanlardan ayrılmama çağrısı yapıldı.

Vatandaşlara hitap eden Bilal Erdoğan, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimiyle FETÖ’nün gerçek yüzünün ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu: “Ne oldu şimdi? Üç senedir yüzündeki boya döküldü. Sonunda senin silahlı bir terör örgütünün başı olduğuna inanmayan kalmadı. Aslında kaldı, nerede kaldı? ABD’de kaldı, Avrupa’da kaldı. Bazı yerlerde hâlâ inanmayanlar kaldı. Şimdi arkadaki kukla oynatıcılarını da ayan beyan görmüş olduk.”

Bu olayların ardından Türkiye’de birlik ve beraberliğin zirve noktasını bulduğunu vurgulayan Erdoğan, “Birliğimiz daim olsun, Allah bizlere oyun kurmaya çalışanların oyunlarını başlarına çevirsin. Bizler bu birliğimize sahip çıktığımız sürece yarınımız bugünden daha güzel olacak inşallah” diye konuştu.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, şehit edilen vatandaşlar nedeniyle Boğaziçi Köprüsü’nün farklı bir anlamı olduğunu dile getirerek, “Bu köprü artık her geçtiğimizde Erol Olçak’ı, oğlu Abdullah Tayyip’i hatırlayacağımız yer olacak. Bu millet, mesele vatan olunca, al bayrak olunca bir ve beraber oldu. Boğaziçi Köprüsü bundan sonra kardeşliğimizin köprüsü olsun” ifadesini kullandı.

Programda ayrıca, darbe girişimi sırasında şehit olanlar için dua edildi.

Coşkulu kalabalık daha sonra nöbet tutmak üzere Kısıklı’ya hareket etti.