Darbe Girişimine Karşı Türkiye Ayakta!

0
182

15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine karşı millet, iradesine ve geleceğine sahip çıkmak için meydanlarda nöbet tutmaya devam ediyor. İşte il il STK eylemleri:

15 Temmuzda gerçekleşen FETÖ darbe girişimine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine meydanlara çıkan halk, darbe girişimini protesto etmeye devam ediyor.

Milyonlarca insan Cuma akşamından beri şehrin alanlarında geleceğine sahip çıkmak adına meydanları terketmiyor. Türkiye tek yumruk halinde gece-gündüz şehrin meydanlarında nöbet tutuyor.

Askeri darbe girişimini protesto eden halk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman meydanları terketmelerini söylerse ancak o zaman alanları terkedeceklerini dile getirdi.

Gaziantep Halkı Darbeye “DUR" Dedi

Askeri darbe girişimi Gaziantep’te Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in de katılımıyla protesto edildi.

Gaziantep halkı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrısıyla meydanlara inerek darbe girişimini protesto etti.

Gaziantep Demokrasi Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, “Asker kışlaya” diye slogan atarak Valilik binasının çevresine etten duvar ördü. Kalabalığa hitap edenler arasında Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı YK Başkanı Turgay Aldemir de vardı. İki gün boyunca yapılan protesto eyleminde söz alan Aldemir, konuşmasında şunları kaydetti;

Kıymetli kardeşlerim! Burada tüm gençlerimiz var. İşte bunlar Anadolu’nun renkleridir. Biz bu farklılıklarımızla yeni Türkiye’yi adaletin başkentini inşa edeceğiz ve ecdadımızda olduğu gibi dünyanın neresinde olursa olsun zalimlerden başı sıkışanlar bu toprağa gelecek, adalet bulacak. Bunun için siz gençlerin daha çok çalışması, daha çok okuması, daha çok düşünmesi, daha çok paylaşması gerekir. 

İnanın Allah’ın vaadi, bunların gerçekleşeceğine dairdir, ama önemli olan bizlerin bunun içinde olmasıdır. Rabbim yeni kalkışmaların karşısında; canıyla, onuruyla, dik duran şehitlerimizin hatıratını ayakta tutmayı ve değerleri için canını ortaya koyan yeni yüz akı, göz aydınlığı yetiştiren gençleri bizlere nasip etsin.”

Adana Halkı İradesine Sahip Çıktı!

Aralarında Ülfet Derneği, Anadolu Platformu bileşenlerinin ve Adana Şubeleri üyelerinin de bulunduğu on binlerce kişi darbeye karşı direniyor.

FETÖ/PDY’ye mensup bir grup askerin 15 Temmuz günü akşam saatlerinde gerçekleştirmeye çalıştıkları ve halkın sokaklara inmesi neticesinde başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi Adana’da geniş katılımlarla protesto ediliyor.

Anadolu Platformu YK Üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar ve Anadolu Platformu bileşenlerinin Adana Şube Başkanları başta olmak üzere dernek gönüllülerinin geniş katılım gösterdiği protesto eylemleri başta Ak Parti Adana İl Başkanlığı ve Şakirpaşa Havalimanı önünde yapılıyor.

Çağrılar neticesinde ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklara dökülen on binlerce Adanalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar attı.

Halk, akşam saatleri başta olmak üzere hâlâ parti binası önünde Erdoğan’a destek için sloganlar atarak beklemeye devam ediyor. 

Hakkari’den Direnişe Bin Selam!

Hakkari Eğitim ve Davet Gönüllüleri Derneği üyeleri, Hakkari Valiliği önündeki darbe nöbetini sürdürüyor.

Aralarında Hakkari Eğitim ve Davet Gönüllüleri Derneği üye ve gönüllülerinin de bulunduğu bir grup, yapılan darbe girişime karşı direnişini sürdürüyor.

Ak Parti Hakkari İl Teşkilatı, ülke yönetimine yönelik gerçekleştirilmek istenen darbe teşebbüsüne karşı Valilik binası önünde oturma eylemi başlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bulunan küçük bir azınlık tarafından Milli iradeye ve demokrasiye karşı yapılan askeri kalkışma girişimine tepki gösteren Hakkari halkı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek evlerinize dönün talimatı gelene kadar bekleyişlerine devam edecek.

Suffe Der Darbeye Karşı Meydanlarda

Pozantı Suffe Der, darbeye karşı meydanlara döküldü.

Anadolu Platformu gönüllü kuruluşlarından olan ve Adana’nın Pozantı ilçesinde çalışmalar yapan Suffe Der öncülüğünde bir araya gelen Pozantı halkı, 15 Temmuz günü yapılan askeri darbe girişimini kınayarak meydandaki bekleyişini devam ettiriyor.

Suffe Der YK Başkanı İsmail Ergin ve Pozantı Müftüsü Ali Hayri Çelik’in, toplanan vatandaşlara yaptıkları konuşmalarda, tüm Pozantılıları iradelerine sahip çıkmaya ve sokaklara dökülmeye çağırdı.

Malatya Halkı Direnişini Sürdürüyor!

Meşale Derneği’nin de öncülüğünde toplanan Malatya halkı, yapılan darbe girişimine karşı direnişe devam ediyor.

FETÖ/PDY darbe kalkışmasına karşı binlerce Malatyalı şehir merkezinde meydanlarda toplanırken, binlerce vatandaş ise araçları ile şehir içinde tur atıyor.

Anadolu Platformu YİK Başkanı Zekeriya Şengöz’ün de bizzat katılım gösterdiği eylemlere Meşale Derneği üye ve gönüllüleri de yoğun ilgi gösteriyor. Vatandaşların eylemlerinde, panayırı andıran görüntüler ortaya çıkıyor. 

Darbe kalkışmasına tepki olarak, Malatyalılar, meydanları doldururken, traktörlerle, pikaplarla, kamyonlarla, TIR’la, minibüslerle ve otomobillerle şehir turu attı. Ellerine Türk bayrağı alan ve araçlarına Türk bayrakları asan Malatyalılar, darbeye karşı tepkilerini dile getirdiler.

Binlerce kişi Soykan Meydanı’nı doldururken, yine binlerce kişi ise Valilik önündeki meydanda toplandı. Valilik önünde toplanan grup zaman zaman yapılan dualara eşlik etti.

Mersin Halkı İradesine Sahip Çıktı

Ankara ve İstanbul’da yaşanan hareketliliğin ardından yüzlerce kişi AK Parti Mersin İl Binası önünde darbeyi protesto etti.

Akdeniz Derneği yönetici ve gönüllüleri, yaşanan darbe girişiminin akabinde Mersin Cumhuriyet Meydanı’na akın etti. Akdeniz Derneği YK Başkanı Yusuf Yalçınkaya’nın da katıldığı protesto eylemine Ak Parti Mersin Milletvekili Haci Özkan da katılarak destek verdi. 

Kalabalığa hitap eden Mersin Valisi Özdemir Çakacak, TSK içerisinde yuvalanmış çeteciler ve darbeciler tarafından devlete, hükümete, demokrasiye ve millet iradesine bir kalkışma, bir darbe teşebbüsü gerçekleştirildiğini anımsattı.

Darbe girişiminin püskürtüldüğünü ifade eden Çakacak, şöyle devam etti: 

“Bu milletin birliğini, beraberliğini asla ve asla kimsenin bozamayacağını, Çanakkale'de ve Kurtuluş Savaşı’nda bütün dünya görmüştü. Bu milletin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini, geçmişte bozmak isteyenler oldu. Bugün bozmak isteyenler var ve yarın da olacaktır. Şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri, kahraman polislerimiz ve yüce Türk milleti bu birliğin ve beraberliğin bozulmasına asla ve asla fırsat vermeyecektir. Milletin iradesinin üzerinde hiçbir güç yoktur” dedi.

Konuşmacılar, halkı sağduyuya çağırarak Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına göre hareket edeceklerini sözlerine ekledi.

On Binlerce Vanlı Sokaklara Döküldü

Darbe girişimine tepki amacıyla Gökkuşağı Derneği gönüllülerinin de aralarında bulunduğu on binlerce Vanlı sokaklara döküldü.

Darbe girişimine tepkisini gösteren halk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine darbeyi protesto etmek için sokağa çıktı.

Erdoğan’ın çağrısından önce de sokaklara dökülen halk çağrının yapılması ile birlikte adeta sayısını ona katlayarak meydanlara akın etti. Giderek sayıları yüz binleri bulan kalabalık daha sonra Beşyol Mevkii’nde Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde Türk bayrakları ve Erdoğan’ın posteri ile birlikte sloganlar atan Vanlılar, “Kahrolsun FETÖ, Asker Kışlaya, Her şey Vatan İçin, Dik dur Eğilme Bu Millet Seninle” şeklinde sloganlar atıp tekbirler getirerek Erdoğan’a ve Türk polisine destek verdi.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’na yüz metre kala etten duvar ören polis ekipleri, anonslarla vatandaşlara sağduyulu davranmaları için uyarılarda bulundu.

Uyarıların ardından polise sevgi gösterisinde bulunan halk, TOMA’lar başta olmak üzere polis araçlarının birçoğunun üzerine çıkarak, protestolarına devam etti.

Son olarak TOMA üzerinde ezan okuyan grup daha sonra polisin talimatıyla geri dönüş yaptı. Yoğun güvenlik önleminin alındığı Van’da olumsuz bir durum yaşanmazken, halk tepkisini sürdürmeye devam ediyor.

Diyarbakır Kıyamda!

Diyarbakır Dicle Der ve Anadolu Öğrenci Birliği Diyarbakır Şubesi’nin de aralarında bulunduğu STK’lar darbe protestosu tertipledi.

Diyarbakır’da faaliyet yürüten birçok Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşları, İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingle darbe girişimini protesto etti.

Protestocular Türk bayrakları taşıyıp, tekbir getirdi. Diyarbakır’da Ak Parti, Hüda-Par öncülüğünde darbe girişimi İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingle protesto edildi.

Ellerinde Türk bayrakları taşıyan kalabalık sık sık tekbir getirdi. Kadınların da katıldığı protesto eyleminde, “Asker Dışarı, Darbeci Mezara, “Darbecilere Direnen Polislere Bin Selam”, “Dik Dur Eğilme, Bu Ümmet Seninle” sloganları attı.

İslami sivil toplum kuruluşları adına konuşan Yunus Memiş, darbe girişimini lanetlediklerini belirterek, her türlü saldırının karşısında duracaklarını söyledi.

Kalabalık daha sonra ellerindeki bayraklarla sloganlar atarak bir süre yürüdükten sonra dağıldı.

Erciş Halkı Meydanları Boş Bırakmıyor

Van’ın Erciş ilçesinde darbe girişimini protesto eden binlerce kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklara dökülüp darbe karşıtı slogan atarak yürüyüş yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyon kanallarında yaptığı çağrıdan hemen sonra Erciş İlçesinde protesto gösterilerinde bulunan ve sabaha kadar cadde ve sokaklardan ayrılmayan Erciş Başak Der gönüllülerinin de aralarında bulunduğu vatandaşlar, eylemlerini sürdürüyor.

Havanın kararmasından sonra Erciş Kaymakamlık binası önünde toplanan kalabalık, Van Yolu Caddesi’nde ellerindeki Türk bayraklarıyla yürüyüş yaparak darbe karşıtı slogan attı. Van Gençlik Merkezi Müdürü Sunullah Erçek’in de katılım gösterdiği ve çeşitli ikramları organize ettiği protestolar, gece geç saatlere kadar sürdü.

Tarsus Darbeye Karşı Ayakta!

Tarsus Erdem Der’in de katılımcılarından olduğu darbe eylemlerinde cuntacılar lanetlendi.

TSK’da bir grubun darbe girişimine Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Mersin’in Tarsus ilçesinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile hep bir ağızdan tekbir getirerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar atarak Tarsus Kaymakamlığı’nın önüne geldi.

Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca ile Belediye Başkanı Şevket Can, kalabalığı sağduyuya davet etti ve provokasyona gelmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Milli iradeye sahip çıkan Tarsuslulara hitap eden Kaymakam Bekir Atmaca, “Milli irade galip gelecektir. Bunu burada belirtmek istiyorum. Şu an burada polisimiz, jandarmamız var. Burada kalabalık olduğu zaman provokasyon olabilir. Bu tür kalabalıklarda provokasyon olabilir, bizi birbirimize düşerek kişilere karşı tedbirli olalım” dedi.

Belediye Başkanı Şevket Can ise, “Kıymetli hemşerilerim, Tarsus’ta sayın Kaymakamımızım başkanlığında ve önderliğinde jandarmamız ve emniyetimizle el ele yürek yüreğe, sizlerle beraber gönül gönüleyiz. Biz milli iradeye sahip çıkıyoruz. Demokrasiye inanıyoruz. Demokrasimize sahip çıkıyoruz. Ancak gerekli mesajlar Türkiye’nin her tarafından verilmiştir. Biz Tarsus Kaymakamımızın başkanlığında sizlerle beraberiz bunu bilin. Bize düşen görev halkımızın burnu kanamasıdır” ifadesini kullandı.

Kırıkhan Halkı Sokaklarda!

Kırıkhan Umut Eli Derneği gönüllüleri, darbeye karşı sokaklara döküldü.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde faaliyetlerde bulunan Umut Eli Derneği’ne mensup kişilerin de içerisinde olduğu kalabalık bir kitle, darbe girişimini protesto etmek amacıyla sokaklara döküldü.

Reyhanlı Halkı Sessiz Kalmıyor!

Reyhanlı Ufuk Derneği'nin öncülük ettiği bir grup STK, darbe girişimi sonrasında Reyhanlı ilçesinde sokaklara döküldü.

Belediye hoparlöründen TRT’de yayınlanan bildiriye ‘itibar etmeyin, korsandır’ anonsundan sonra vatandaşlar araçları ya da yaya olarak belediye binası önünde toplandı.

Ellerinde Türk bayrakları bulunan vatandaşlar sloganı attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek sloganları da atılan mitingde çok sayıda vatandaş Emniyet Müdürlüğü ve Belediye binası önünde toplandı.

Belediye binası önünde ilk konuşmayı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi yaptı. Şanverdi konuşmasında, “Zaman demokrasiye sahip çıkma zamanıdır. Burada toplandınız. Demokrasimize sahip çıktınız. Biz bu ülkede darbe istemiyoruz. Hodri medyan, seçime gidelim, aday olsunlar. Biz askerimizi polisimizi seviyoruz. Ama darbeye karşıyız. Çünkü biz ülkemizi ve bayrağımızı seviyoruz” dedi.

Ak Parti Hatay Milletvekili ve MKYK Üyesi Fevzi Şanverdi ise “Türkiye’mizin her noktasında silahlı kuvvetlerimiz, polis teşkilatımız, milletimiz, halkımız demokrasimize sahip çıkmıştır. Şu anda 81 ilimizin her ilçesinde, her mahallesinde, her noktasına milletimiz demokrasisine sahip çıkmıştır. Bugüne kolay gelmedik. Bu cennet vatan uğruna şehit düşmüş bütün askerlerimize, polislerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 79 milyon Türk milleti bugün demokrasisine sahip çıktı ve çıkmaya devam edecektir. Bu gün bu aziz millet kendilerine gereken dersi verecektir” diye konuştu.

Camilerden sürekli ezan okunuyor. Birlik ve beraberlik çağrısı anonsları yapılıyor. Belediye binası ve AK Parti binası önünde toplanan halk dua ederek bekleyişini sürdürüyor. 

Alanya Darbeye Sessiz Kalmadı!

İstanbul ve Ankara’da darbe girişiminde bulunan FETÖ’cü darbeci grup Antalya’nın Alanya ilçesinde Atatürk anıtı önünde protesto edildi.

İçlerinde Alanya Sebilay Derneği gönüllülerinin de olduğu topluluk, saat 01.00’da Atatürk anıtı önünde toplanarak Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokaklara döküldü.

Anıt önünde yapılan protesto eylemine AK Parti, MHP ve CHP’li onlarca vatandaş katıldı. Vatandaşlar Atatürk anıtı önünde araçlarla korna çalarak eyleme destek verdiler. Vatandaşlar, “Millet Uyuma Demokrasiye Sahip Çık”, “Asker Kışlaya” sloganı atarak tepki gösterdi.

Osmaniye Halkı Hukuksuz Darbeyi Tanımıyor!

Osmaniye’de Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterildi.

İlsan Der’in de gönüllüleriyle aktif katılım sağladığı protesto eylemine Türk bayrakları astıkları araçlarıyla konvoy oluşturarak destek veren vatandaşlar, AK Parti Osmaniye İl Başkanlığı binası önünde toplandı.

Vatandaşlar, burada darbe girişimine tepki göstererek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet lehine sloganlar attılar.

AK Parti İl Başkanı Hamza Tor ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, darbe girişimini kınayan konuşmalar yaptı. Vatandaşların parti binasının bulunduğu yerde bekleyişleri sürüyor.

Elazığ Darbeye Sessiz Kalmadı!

Elazığ’da darbe teşebbüsüne halkın tepkisi devam ediyor. İlk günden itibaren İzzetpaşa Meydanı’nda toplanan kalabalık protestolarına devam ediyor.

Ab-ı Hayat Vakfı üye ve gönüllülerinin de aktif katılım sağladığı darbe protestolarına Elazığ halkı yoğun ilgi gösterdi. İzzetpaşa Meydanı’na kurulan platformdan toplanan kalabalığa seslenen konuşmacılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan “meydanları terk edin” talimatı gelmeden meydanlarda olup, protestolarına devam edeceklerini söyledi.

Ab- Hayat Vakfı Başkanı Ersin Eryılmaz’ın da bir konuşma yaptığı protesto eyleminde vatandaşlar idam talebinde bulundu. Öte yandan sürücüler ve halk otobüsleri araçlarına bayrak asıp korna çalarak darbeyi protesto etmeye devam ediyor. 

Adıyaman’dan Darbe Karşıtlarına Bin Selam!

Adıyaman’da on binlerce kişi darbe teşebbüsüne tepki göstermek için meydanlarda demokrasi nöbeti tutuyor.

Anadolu Platformu YK Üyesi Abdulhakim Yalçın’ın da katıldığı protesto eylemlerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızan FETÖ/PDY terör örgütü mensupları tarafından 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe teşebbüsüne tepkiler devam ediyor.

İlk günden itibaren Adıyaman Valilik Meydanı’nda on binlerce kişi toplandı. Ellerinde Türk Bayrakları ile tekbirler getiren ve sloganlar atan vatandaşlar demokrasi nöbetine devam ediyor.

Adıyaman’daki on binlerce kişi darbeye teşebbüs edenlerin idam edilmelerini sloganlar atarak dile getirdi. Adıyaman Valilik balkonuna çıkan protokol üyeleri ve siyasiler toplanan kalabalığa birlik ve beraberlik konuşması yaptı.

Demokrasi nöbetinin üçüncü gecesinde Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu kalabalığa hitap etti.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, alçakça bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalındığını söyleyerek, “Darbe girişiminin bu kadar adice düzenlenmişine, bu kadar şerefsizine daha önce denk gelmedik. Bu toprakların aziz milletini hesap edemediler. Türkiye’yi Mısır’la karıştırdılar. Yeni Türkiye’yi Libya ile karıştırdılar. Suriye ile eş tuttular” dedi.

Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ve Milletvekili Salih Fırat, halkın milli iradeye sahip çıktığını, bu darbeye teşebbüs edenlerin gereken cezayı alacağını söyledi.

Kocaeli, İradesine Sahip Çıkıyor!

Kocaeli Gökkuşağı Derneği, Derince Eğitim Gönüllüleri Derneği ve Gönülkuşağı Derneği gönüllüleri darbe karşıtı protestolara devam ediyor.

Kocaeli STK’ları tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun gerçekleştirmek istediği darbe girişimine protesto için yürüyüş gerçekleştirildi.

Yaklaşık 15 bin vatandaş Perşembe pazarı alanında toplanarak Merkez Bankası önüne doğru yürüyüş yaptı. Yürüyüşe; Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, belediye başkanları, STK temsilcileri, daire müdürleri de katıldı.

Perşembe Pazarı alanında toplanan vatandaşlar ellerinde Türk Bayraklarını sallayarak sloganlar eşliğinde yürüdü. Vatandaşlar yürürken görevliler su ve bayrak dağıtımı yaptı. Bu sırada zaman zaman izdiham yaşandı. Vatandaşlar yürüyüş yaparken emniyet güçleri de geniş güvenlik önlemleri aldı.

Yürüyüşün sonladığı noktaya gelindiğinde Vali Güzeloğlu, Başkan Karaosmanoğlu ve AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan araç üzerine çıkarak halka seslendi. Araç üzerinden ilk konuşmayı STK temsilcileri adına Türk İş İstanbul Bölge Başkanı Adnan Uyar yaptı.

Uyar, “Bu şehir sanayi şehridir, emeğin yoğrulduğu şehirdir. Biz emekçilerin temsilcileriyiz. Emek için her türlü mücadeleyi verdik. Ancak bu ülkede seçilmişleri halka kurşun sıkarak gönderen kahpelere dur diyoruz. Siz milleti kırmak için sonuna kadar mücadele verdiniz. Biz yılmadık, sonuna kadar mücadele vereceğiz” dedi.

Darbe Girişimine Kahta’dan Sert Cevap!

Adıyaman’ın Kahta İlçesinde askeri darbe girişimine tepkiler gece sabaha kadar sürdü.

Dün akşam saatlerinde binlerce kişi ellerinde bayraklarla Ak Parti İlçe Binası önünde toplanarak, darbe girişimini protesto etti.

Kahta Gönülkuşağı Derneği ve İyilikder Kahta Temsilciliği üyelerinin de katıldığı protesto eylemlerinde toplanan kalabalığa hitap eden Ak Parti Kahta İlçe Başkanı Engin Akel ve Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, darbe girişiminin başarılı olamamasının sebebinin vatandaşın dirayeti olduğunu söyledi.

Darbe karşıtı sloganlar atan kalabalığın tepkisi sabaha kadar sürdü.

Tatvan Halkı Safını Belli Etti!

15 Temmuz akşamı gerçekleşen askeri kalkışmayı telin etmek için sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla darbe karşıtı eylem yapıldı.

Tatvan Tek Der’in de aralarında bulunduğu STK’lar, Yaşam AVM önünde bir araya gelerek, darbeye karşı meşru iktidarın yanında olduklarını belirtip darbe girişimini lanetledi. STTK’ların kurduğu platform önünde toplanan Tatvan halkı tekbirler ve sloganlar eşliğinde basın açıklamasını dinledi.

Programda sık sık, “Cuntanın Tankı Yıldıramaz Halkı!, Darbeye Karşı Omuz Omuza!, Yaşasın Ümmet Dayanışması!, Darbeye Direnen Halkımıza Bin Selam!, Zalimler için Yaşasın Cehennem” gibi sloganlar atıldı.

Sivil toplum kuruluşlarından TEK DER, Furkan Der, TÜGVA, Eğitim-Bir Sen temsilcilerinin kısa değerlendirme konuşmalarının ardından platform adına Özgür-Der Tatvan şube başkanı Özcan Taşcan basın açıklamasını okudu. Akabinde Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Tatvan halkına hitaben duygulu bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kürsüye çıkan Molla Zahit Koldaş Türkçe, Kürtçe ve Arapça dualar okurken Tatvan halkı topluca âmin dedi.

Basın açıklamasının ardından Tatvan halkı, meydanda cemaat halinde akşam namazını eda etti. Namaz sonrası, katledilen şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Grup, basın açıklamasından sonra da “Darbeye Hayır” nöbetine devam edeceklerini belirtti.

Uşak Halkı Sokaklara Döküldü

Uşak’ta binlerce vatandaş, askeri darbe girişimine tepki gösterdi.

Uşak’ta kent meydanında toplanan binlerce vatandaş askeri darbe girişimine tepki göstermek için bir araya geldi.

Uşak Değişim Derneği’nin de destek verdiği protesto eyleminde Ak Parti Milletvekilleri, Uşak Belediye Başkanı ve Ak Parti İl Teşkilatının aralarında bulunduğu büyük kalabalık, askeri darbe girişimini protesto ederek tepkilerini dile getirdi.

Öte yandan binlerce kişi de araçlarıyla konvoy yaparak yaşanan duruma tepkilerini gösterdi. Olumsuz bir durumun yaşanmadığı protestolarda Uşaklı vatandaşlar akın akın kent meydanı önünde toplanmaya devam ediyor.

Uşak Belediyesi sürekli anons yaparak vatandaşları kent meydanına davet ederken camilerden sela okunuyor. Uşak’ın ilçelerinde de aynı şekilde vatandaşlar sokaklara dökülerek askeri darbe girişimini protesto ediyor.

Darende Darbeyi Kabul Etmedi!

Darende ilçesinde de yüzlerce insan, darbe girişimi sonrası sokaklara döküldü.

Darende Güldeste Derneği’nin de kayıtsız kalmayarak destek verdiği protesto eyleminde İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan vatandaşlar sloganlar atarak darbe girişimine tepki gösterdiler.

Somuncu Baba Bulvarı güzergâhında yürüyüş yapan vatandaşlar uzun süre ellerinde Türk Bayrakları ile darbecileri protesto etti.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı tepki yürüyüşü gece geç saatlere kadar sürerken Hacı Hasan Akyol çarşı merkezi önünde toplanan vatandaşlar tepkilerini dile getirdiler.

On Binlerce Bursalı Darbeyi Protesto Etti

Buseyder gönüllüleri, Bursa halkının darbe protestolarına katılım gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli iradeye, demokrasiye sahip çıkmak için meydanlara çıkın” çağrısı üzerine yaklaşık 40 bin Bursalı meydanları doldurdu. Kalabalık, hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verirken polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “meydanlara çıkın” çağrısının ardından Bursa Fomara Meydanı’nda Türk bayraklarıyla toplanan yaklaşık 40 bin kişi, darbe karşıtı sloganlar attı.

Meydandaki dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını dinleyen kalabalık, “Dik dur eğilme, bu millet seninle, Devlete uzanan eller kırılsın” şeklinde sloganlar atarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve hükümete destek verdi.

Protestoların devam ettiği Fomara Meydanı trafiğe kapatılırken, polis geniş güvenlik tedbirleri aldı.

Konya Kıyamda!

Konya’da darbe protestoları, kentin değişik noktalarında devam ediyor.

Ekim Der’in içerisinde yer aldığı STK’lar, üye ve gönüllüleriyle sokaklara dökülerek yapılan darbe girişimine karşı olduklarını haykırdı. Türk bayraklarıyla süslenen yüzlerce araç, kent caddelerinde konvoy eşliğinde tur attı.

Havzan Mahallesi’ndeki İshak Avni Akdağ Kışlası önünde toplanan vatandaşlara yüzlerce aracın sürücüsü de korna çalarak destek verdi. Kışla girişindeki tankın üstüne Türk bayrağı asıldı. Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma otobüsleri ile kapatılan kışlanın önünde vatandaşların bekleyişi uzun süre devam etti.

Zaman zaman trafiğe kapanan kışla önündeki caddede yüzlerce kişi sık sık FETÖ aleyhinde sloganlar attı.

Kalabalığın toplandığı alanda Mehter Marşı ile ve Türkiyem türküsü çalındı.

Elbistan, Ülkesine Sahip Çıkıyor

Elbistan Çınar Der ve Şura Der üyeleri, gerçekleşen protesto eylemlerine katılarak darbeyi lanetledi.

İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı ile Dulkadiroğlu Caddesi’nde bulunan AK Parti ilçe başkanlığı binası önünde toplanan grup, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan attı. Ellerinde Türk bayrakları bulunan vatandaşlar, slogan atarak darbe girişimini protesto etti.

Bazı vatandaşlar araçlarını Türk bayrakları ile süsleyerek şehir turu attılar. Meydanda toplanan vatandaşlar daha sonra slogan atarak bir süre yürüdü.

Emniyet yetkilileri vatandaşların can ve mal güvenliği konusunda geniş güvenlik tedbirleri alırken, ana yollarda trafik polisleri nöbet tuttu.

Doğubeyazıt’ta Darbe Protestosu

Doğubeyazıt Gönüllü Dostlar Derneği, darbe girişimine karşı protesto eylemlerine katılıyor.

Doğubayazıt Kaymakamlığı önünde halk darbeye karşı birlik oldu. İlçe merkez camilerinde her yarım saatte bir sela verilip tekbirler getiriliyor.

Halk, cadde ortasında Doğubayazıt Müftüsü imamlığında sabah namazı kıldı. Doğubayazıt halkı iradesine sahip çıktı.

Rizeliler Milli İradeye Sahip Çıktı

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi, Rize’de protesto edildi.

Rize Gül Yetiştiren İnsanlar Derneği gönüllülerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir kitle, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkma mitingine katıldı.

Vatandaşlar, meydanda kurulan büyük LED televizyondan gelişmeleri takip etti. Zaman zaman sloganlar atan vatandaşlar, çalan mehter marşına eşlik etti. Cumhuriyet Meydanı’nda Rize Müftülüğüne ait panoda “Ümmet olalım, tek yürek olalım, zaman birlik zamanı, ümmetin birlik zamanıdır” ifadeleri yer aldı. Bazı vatandaşların elinde “İdam istiyoruz, Burası Rize geçit vermezuk size, Selam reisumuze” yazılı dövizler açarak tekbir getirdi.

AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, yaptığı konuşmada, “Biz Rize’nin evladı Recep Tayyip Erdoğan ve milletimizle beraberiz. Biz milletimizi ve ülkemizi seviyoruz. Biz hep beraberiz” dedi. Bu ülkeye diz çöktürmek isteyenlerin tuzak kurduğunu belirten Bak, “Bu tuzağı milletimiz bozdu. Aslan yürekli milletimiz bozdu. Tankların üzerine &cc