Darbe Girişimine Karşı Anadolu Ayakta!

0
213

Anadolu Platformu gönüllü kuruluşları içerisinde yer alan birçok STK, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Anadolu’nun birçok ilinde vatandaşlarla birlikte nöbete devam ediyor.

Anadolu Platformu'na bağlı Anadolu'daki birçok vakıf ve dernek, 15 Temmuzdan bu yana vatandaşlarla birlikte meydanlarda nöbet tutmaya devam ediyor.

Dörtyol Halkı Nöbetini Sürdürüyor

Hatay’ın Dörtyol ilçesi Saat Meydanı’nda düzenlenen “Milli İradeye Sahip Çık” mitingine halk büyük ilgi gösterdi.

Körfez Derneği’nin de destek verdiği mitingde konuşan Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk, vatan hainlerinin darbe girişiminin Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet güçleri, diyanet mensupları ve halkın gayretiyle engellendiğini anlattı.

Garnizon Komutan Vekili Jandarma Binbaşı Savaş Balcı da hainlerin gerçekleştirdiği darbe girişiminin içinde olmadıklarını, karşı durduklarını ve durmaya da devam ettiklerini belirterek, devletin ve milletin emrinde olduklarını söyledi.

Etkinlikte Merkez Nursan Cami İmamı Ali Tekeci, hatim duası yaptırdı. Vatandaşlar, etkinliğe katılan askerlere sevgi gösterisinde bulunarak fotoğraf çektirdi.

Ordu’da “Darbeye Hayır Mitingi“ Düzenlendi 

Ordu’da, darbe girişimine karşı “Darbeye Hayır Mitingi” düzenlendi.

Anadolu Platformu gönüllü kuruluşları içerisinde yer alan Ordu Gülbe Der (Gül Bahçesi Eğitim Derneği)’in de katkı sunduğu miting Ordu Büyükşehir Belediyesi önündeki alanda yapıldı.

Mitinge; Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sedat Sarıkaya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Ordu Eski Milletvekilleri Rıdvan Yalçın, Cemal Enginyurt, Ayhan Yılmaz, Memur-Sen Ordu Şube Başkanı İsmail Çelenk, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş, Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ve binlerce vatandaş katıldı.

Yaşanan darbe girişiminin ilk saatlerinde meydanlara akan Ordulular, meydanları boş bırakmıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan binlerce kişi, FETÖ-PDY terör örgütüne mensup subaylar tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan ancak devletin tüm birimlerinin kararlı ve koordineli çalışması sonrası akamete uğratılan darbe girişimine karşı sert tepki gösterdi.

Protesto gösterilerinde bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 15 Temmuz gecesi darbe girişimi yapan FETÖ-PDY terör örgütüne karşı beddua etti. Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline dinamit atan bu zihniyetin Allah bin belasını versin. Allah onları öbür dünyada zelil etsin” dedi.

Yılmaz,  şöyle konuştu: “Düşünebiliyor musunuz Cumhurbaşkanımızın tatile gittiği oteli bombalayan zihniyet, Cumhurbaşkanımızın köşkünü bombalayan zihniyet, sadece Gölbaşı’nda 47 tane Özel Harekâtçı kardeşimizi şehit eden zihniyet, İstanbul’da vatandaşlarımızın önüne tank dizen zihniyet, bizi düşmanlara karşı savunsunlar diye aldığımız helikopter ile Türkiye Cumhuriyeti Meclisi’ni bombaladıktan sonra Yunanistan’a iltica eden zihniyet var.

Bunlar insan olamaz. Allah bunların bin belasını versin. Allah bunları helak etsin. Allah bunları o girmiş oldukları hapishaneden sağ çıkartmasın. Gönlümden geçen odur ki, vatana ihanet etmekten yargılanıp Kızılay meydanında boynuna o yağlı ilmiği Allah geçirtmeyi nasip etsin. Gölbaşı’nda şehit edilen polislerimiz PKK ile mücadele etsin diye yetiştirilen polislerimiz. Bu duruma en çok sevinen ise Türkiye düşmanlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline dinamit atan bu zihniyetin Allah bin belasını versin. Allah onları öbür dünyada zelil etsin.”

Vali İrfan Balkanlıoğlu da Türkiye’de darbe dönemlerinin artık geride kaldığını söyledi. Vali Balkanlıoğlu, “Türkiye bir muz cumhuriyeti, bir Afrika cumhuriyeti değildir. Halk hükümetine, devletine sonuna kadar sahip çıkıyor. Alay Komutanımıza darbeye yönelik bir emir geldiğinde ‘Ben emri hükümetten alırım’ dedi. Kendisini bu örnek davranışından dolayı kutluyor, tebrik ediyorum.  Bundan sonra atom bombası ile gelseler, bu memlekette bu şeyler artık kapandı. Çünkü artık halk var. Halka dayanmayan, halktan güç almayan başarıya ulaşamaz. Biz burada konuşuyorsak, burada valilik yapıyorsak siz varsınız o yüzden buradayız. Siz olmazsanız biz de yokuz. Önce Allah’a, sonra size güveniyoruz” dedi.

Protesto gösterilerinde eski milletvekilleri ve STK başkanları da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Demokrasi Mitingi, Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Tire’de Darbeye Hayır Mitingi

15 Temmuz’da milli iradeye yapılan darbe kılıfı altındaki terör saldırısı, önceki gece Tire’de yapılan “Darbeye Hayır” mitinginde sert bir dille kınandı.

Hikem Der (Hira İlim, Kültür, Eğitim ve Medeniyet Derneği) yönetici ve gönüllülerinin katıldığı mitinge ilçe protokolü, siyasi parti yöneticileri ve STK temsilcileri de katıldı.

15 Temmuz’da, FETÖ/PDY terör örgütünün Türkiye’nin iradesine yönelik kalkışmasının başarısızlığa uğraması, Tire’de de halkı sokağa döktü. İlçede, geniş bir katılımla gerçekleştirilen “Darbeye Hayır” mitingi adeta şölene dönüştü.

Ellerinde taşıdıkları Türk bayrakları ile Şehitler Parkı önünde buluşan vatandaşlar, İstasyon caddesi boyunca yürüyüp, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde toplandı.

Mitinge; İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Emre Davutoğlu, Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Çeltikçoğlu, MHP İlçe Başkanı Atakan Duran, CHP İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, resmi kurum ve kuruluşlar, STK’lar ile her kesimden vatandaşlar katıldı.

Elazığ’da Darbe Karşıtı Eylemler Sürüyor

Elazığ Ab-ı Hayat Vakfı üye ve gönüllüleri, darbe karşıtı eylemlerini aralıksız sürdürüyor.

15 Temmuz ABD destekli darbe girişimine Elazığlı vatandaşların tepkisi devam ediyor. 15 Temmuz gecesinden bu yana İzzet Paşa Meydanı’nı hiç boş bırakmayan binlerce vatandaş darbe girişimine karşı tepki göstermeye devam ediyor.

Vatandaşlar, yaşananlarla ilgili duygularını belediye tarafından meydana bırakılan hatıra defterine yazıyor. Belediye yetkilileri günde dört ya da beş defterin bittiğini belirttiler. Gerçekleştirilen programlarda Ab-ı Hayat Vakfı Başkanı Ersiz Eryılmaz da bir konuşma gerçekleştirdi.

Siyasi parti temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşları yetkilileri de farklı zamanlarda vatandaşlara hitap ediyor. Elazığ Belediyesi tarafından meydanda bayanlara ayrı yer oluşturulduğu İzzet Paşa Meydanı’ndaki vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlardan çekilin talimatı gelinceye kadar bekleyeceklerini belirttiler.

Camiye giderek meydanı boş bırakmak istemeyen Elazığlılar, namazlarını meydana serilen kartonlar üstünde kılıyor. Çevre yollardan geçen vatandaşlar korna çalarak protesto gösterilerine destek verirken, göstericiler darbeci askerler için sık sık idam sloganları atıyor.

İte Ab-ı Hayat Vakfı Başkanı Ersiz Eryılmaz’ın yaptığı konuşma: 

Siirt, Darbeye Karşı Tek Ses!

15 Temmuz günü yaşanan darbe girişimi nedeniyle Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Siirt’te de halk günlerdir meydanlarda darbeye karşı nöbet görevini sürdürüyor.

Anadolu Platformu gönüllülerinin de içerisinde yer aldığı topluluk darbe girişimini protesto etmek için Siirt’te meydanlara akın etti. Program, Ensar Camii İmam Hatibi Ramazan Toprak hocanın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Siirt Hidayet İlahi Grubunun seslendirdiği ilahilerle devam etti.

Valilik önündeki dev ekranda darbe karşıtı yapılan eylemlerin görüntüleri verildi. Ensar Camii İmam Hatibi Ramazan Toprak ezan ve farac duasını okudu.

Toprak’ın duasının ardından eylemciler Valilik önünden sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçerek, kent merkezinde bir tur attıktan sonra, Hükümet Bulvarından tekrar Valilik önüne kadar sloganlar eşliğinde geldi. Yüzlerce kişiden oluşan kalabalık, sabaha kadar darbeye karşı nöbet tutmak üzere bekleyişe geçti.

Şanlıurfa Halkı Meydanları Doldurdu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımıyla Rabia Meydanında düzenlediği halk buluşmasında vatandaşlara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Tarih Şanlıurfalıların gösterdiği bu destansı mücadeleyi altın harflerle yazacaktır” dedi.

15 Temmuz Darbe Girişiminin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen meydanları terk etmeyen Şanlıurfalılar, Darbe Nöbeti için Rabia Meydanı’nda bir araya geldi.

Şanlıurfa İnsan Der’in gönüllülerinin de aralarında bulunduğu on binlerce vatandaşın katıldığı buluşmada darbe girişimi sırasında şehit olan polis ve vatandaşlar için dualar okundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yaşanan olaylarda şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Darbe girişiminin ilk anlarından itibaren sokağa dökülen halkın büyük bir mücadele örneği sergileyerek, girişimin bertaraf edilmesinde başrol oynadığını belirten Başkan Nihat Çiftçi şöyle konuştu:

“Halkımız, bugün de demokrasi adına meydanları dolduruyor. Darbe girişimini engelleyen halkımızdır. Bu mücadelede kardeşlerimiz şehit oldu, polislerimiz şehit oldu. Şehitlerimizin tümüne Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bununla birlikte yaralılarımız var. Yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Tarih onları altın harflerle yazacak. Çünkü canı pahasına bu memleketi, teröre, örgüte ve vatan hainlerine teslim etmedikleri için tarih yazacaktır.

Büyük bir cesaret örneği idi bu. Halkımızın tamamı bunu gösterdi. İşte birliktelik bu. Hiç bir ayrım gözetmeksizin, din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın; ay yıldızlı bayrak altında kendi geleceği için, çocuklarının geleceği için evlatlarının geleceği için, şu kutsal toprağı çetelere, FETÖ’ye teslim etmemek için mücadele edildi. 15 Temmuz akşamı vatanını, halkını düşünerek, bu toprakları düşünen ve darbe yanlısı olarak harekete geçmeyen ve içeride bu hainliği engelleyen tüm askerlerimize de selam olsun” dedi.

Halkın meydanlardaki bekleyişlerine devam etmeleri yönünde çağrısını yenileyen Başkan Çiftçi, darbe girişiminde bulunan FETÖ mensuplarının hukuk önünde hesap vereceklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye’nin artık darbelerle geriye atılamayacağının da altını çizen Başkan Çiftçi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz sivil olarak yöneticilerimizi seçme noktasındayız. Bizlere hizmet etsinler, bu toprakları geliştirsinler diye, bizi yönetsinler diye seçiyoruz. Eğer memnun olmazsak sultan biziz, mühür bizde. Sandık önüne gelir ve gerekeni yapar bu millet ve kimsenin buna bir diyeceği yoktur. Ama zorla, silahla, tankla ve dışarıya bağımlı bir şekilde hareket etmekle yönetimler değiştirilmez.

Türkiye’miz gelişti, milletimiz gelişti, feraseti çok güçlü, öngörüsü çok güçlü. Allah’a şükrediyoruz. Böyle bir hainliği, Allah bir daha ülkemize yaşatmasın. Çünkü hiçbirimiz yaşanan bu hadiseden memnun değiliz. Belki dünya tarihinde ilktir böylesine bir mücadele. Halkımız iradesine, iradesinin temsilcilerine, liderlerine sahip çıkıyor. Bu mücadeleye destek veren tüm halkımızdan Allah razı olsun.

Bir vatan, bir toprak sevgiye muhtaçtır. Hepimizin bu sevgiyi yeşertmesi lazım. Çünkü Rabbim bize bir ömür vermiş. Biz, Müslümanız, Allah’a şükürler olsun. Onun için bu toprakların gelişmeye, hizmete ihtiyacı var. Bu topraklar üzerindeki insanlarımızın barışa, mutluluğa ve huzura ihtiyacı var. Ama bunu bu girişimle engellemeye çalışanlar mutlaka hesap verecektir.”

Başkan Çiftçi’nin konuşmasının ardından sahneyi Grup Mevlana aldı. Grup Mevlana’nın ilahi dinletileri ile süren buluşma ilerleyen saatlere kadar devam etti.

Karaman Tek Vücut Tek Yürek Oldu

15 Temmuz akşamı saatlerinde yaşanan darbe girişimine karşı tüm Türkiye tek yürek olurken Karaman halkı da sokağa döküldü.

Aralarında Erdem Der üye ve gönüllülerinin de olduğu binlerce Karamanlı, Aktekke Meydanı’nda toplanarak ülkemizi ve milletimizi kargaşaya sürüklemek isteyenlere karşı eylem yaptı.

Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker ve Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaptıkları konuşmalarda yaşanan olayı şiddetle ve nefretle kınadıklarını bildiren birer konuşma yaptı.

Vali Tapsız, meydanda bulunan devlet yetkilileriyle ele ele tutuşarak, birlik ve beraberliğini gösterdi. Hadisenin başından bu yana devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla koordineli ve birlikte hareket ettiklerini ifade eden Vali Tapsız şunları dile getirdi:

“Değerli hemşehrilerim! Devlet burada, devlet işbaşında, devlet-millet beraberiz. Milletvekilimiz burada, alay komutanımız burada, belediye başkanımız burada, başsavcımız burada, devletin askeri ve polisi burada hep beraber işbaşındayız. İşte Karaman’da millet burada, bu meydanda. Şu anda birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Bu duruşunuz karşısında sizi tebrik ediyorum.”

Kütahya Halkı Meydanlarda Sabahlıyor!

Kütahya Zafer Meydanı’nda toplanan binlerce kişi darbe girişimini protesto etti.

Kütahya’da, yaşanan gelişmeler üzerine bir araya gelen halk, ilk olarak Ak Parti il binası önünde toplandı. Aralarında Şahit Der mensuplarının da bulunduğu topluluk ellerinde Türk bayraklarıyla çeşitli sloganlar attı.

Daha sonra belediye hoparlörlerinden “Memleketimizin huzurunu ve demokrasiyi sekteye uğratma girişimine karşı halkımızın tepkisini ortaya koymak üzere tüm halkımızı Zafer Meydanı’nda toplanmaya, huzur ve demokrasiye sahip çıkmaya çağırıyoruz” şeklinde anons yapıldı.

Anonsun ardından Ak Parti il binası önündeki kalabalık ile birlikte 5 bini aşkın kişi Zafer Maydanı’nda bir araya geldi. Kalabalık “Dik dur eğilme Kütahya seninle”, “Hepimiz Tayip’in askerleriyiz” şeklinde slogan attı. Kalabalık arasında bulunan Ak Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, sabaha kadar meydanda bekleyeceklerini söyledi.

Niğde Halkı İradesine Sahip Çıkıyor!

Darbe girişimine karşı meydanları dolduran vatandaşlar, Türkiye genelinde olduğu gibi Niğde’de de ellerinde Türk Bayraklarıyla vatanına, milletine sahip çıkmaya devam ediyor.

Yatsı namazından sonra Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadın, erkek, genç, yaşlı binlerce vatandaş, günlerdir darbe girişimine karşı meydanlarda sabahlıyor. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan da sabah namazına kadar devam eden nöbette vatandaşlarla birlikte oluyor.

AK Parti Niğde İl Başkanlığı Cumhuriyet Meydanı’nda darbe girişimiyle ilgili anı defteri uygulaması başlattı. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, AK Parti İl Başkanlığı’nın açtığı anı defterine 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili duygu ve düşüncelerini aktardı.

Başkan Akdoğan, 15 Temmuz’un Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirterek, Türkiye’nin birçok darbe ve muhtıra gördüğünü ancak hiç birinin böylesine alçakça olmadığını vurguladı. Darbe girişiminin Türk Milletinin basireti, sağduyusu, cesareti sayesinde ve halkın ayaklanması sonucu püskürtüldüğünü belirten Başkan Akdoğan, “Paralel yapı denen alçak yapının ne denli gözünün dönmüş olduğunu vatan, millet gibi dertlerinin olmadığı bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır” ifadesini kullandı.

Yapılan programlara Niğde ve Altunhisar ilçesinde bulunan Anadolu Platformu gönüllüleri de katılım sağlıyor.

Tokat Halkı Darbeye Karşı Yürüdü

İçerisinde Anadolu Platformu ve Anadolu Öğrenci Birliği gönüllülerinin de bulunduğu Tokatlılar, darbe girişimini lanetledi.

Tokatta darbe girişimine tepki amacıyla alanlara çıkan vatandaşlar protesto yürüyüşü düzenleyip, Fetullah Gülen’in maketini yaktılar.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grup askerin darbe girişiminde bulunmasını protesto eylemleri Tokat’ta sürüyor. Tokat Belediyesi, AK Parti ve sivil toplum örgütlerinin çağrısı üzerine Gaziosmanpaşa Stadyumu önüne yaklaşık 10 bin kişi toplandı.

Ellerinde Türk bayrakları bulunan kalabalık grup daha sonra GOP Bulvarı üzerinden yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık “Vatan sana canım feda”, “İdam isteriz” sloganları atan kalabalık grup yürüyüşünü Cumhuriyet Meydanında sona erdirdi.

Akşam namazı sonrası Cumhuriyet meydanında darbe girişiminde şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Ardından bir grup, üzerinde “vatana ihanetin nedeni olmaz, bedeli olur” yazılı olan ve boğazına ip geçirilmiş olan Fetullah Gülen’in maketini yaktı.

Bitlis’te “Darbelere Hayır Mitingi” Düzenlendi

Bitlis’te, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etmek amacıyla, “Darbelere Hayır Mitingi” düzenlendi.

Bitlis ve ilçelerinde bulunan Anadolu Platformu üye ve gönüllülerinin de destek verdiği; devlet, millet, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle “Milletin kaderini, millet belirler” sloganı kapsamında düzenlenen mitingde, bir araya gelen binlerce vatandaş, ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan atarak, FETÖ'nün darbe girişimini lanetledi. İl merkezindeki Ulu Cami önünde düzenlenen miting, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Mitingde konuşan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, vatan, millet, devlet ve ümmet düşmanı, darbeci, sıkıyönetimci, işkenceci, faili meçhulcü ve emperyalistlerin uşaklarının, darbe girişiminde mağlup edildiğini belirtti. Bunları mağlup edenler gerçekten sizlersiniz. Türkiye’nin tamamında da halk kendi şehrindeki darbeyi mağlup etti diyen Çınar şunları dile getirdi:

“Emperyalistler mağlup oldular. Şimdi zamanlamayı düşünebiliyor musunuz? ‘Arap Baharı’ diye Müslümanları aşağılayan, dalga geçen, o sömürü düzenlerini gözlerimize sokarak ve içerideki hain ve iş birlikçilerini başımıza bela ederek, Müslümanlara bir dalga vurup, bütün düzenlerini bozdular. Onların demokrasi, insanlık ve medeniyet adına yaygara yaparak gittikleri hiçbir ülkede huzur yok. Cehenneme dönmeyen bir ülke yok.

Şimdi bütün bu huzursuzlukların üzerine, ilişkilerimizin iyi olduğu ve bizlere ağabey dediği bir dönemde ‘lütfen bize yönetmeyi ve kalkınmayı öğretin’ diyen Suriye’nin de düzenini bozarak, o masum halkı, ümmetin mensuplarını ve kardeşlerimizi bombalayarak düzenlerini kaçırdılar. Hiçbir günahları yoktu. Ülkemizin ev sahipliği sayesinde kardeşlerimiz kurtulmasalardı, tarihin en büyük trajedilerinden birisi yaşanıyordu.”

Türkiye’nin yeni yeni savunma sanayinde kalkınma hamleleri yaptığı ve güçlendiği dönemde DAEŞ, DHKP-C, PKK ve FETÖ’nün bir anda ülkeye saldırdığını kaydeden Çınar, “Takvim yapıyorlar, yönlendiriyorlar, yönetiyorlar ve başımıza bela ediyorlar. Ama onlar vurdukça büyüyoruz. Onlar vurdukça güçleniyoruz. Türkiye, Cenabı Allah’ın yardımıyla saldırdıkça büyüyen bir ülke. Cenabı Allah yardım etmezse bunlar olmaz. Bu mucizevi bir şey. Ama Allah da böyle herkese değil, layık olana yardım ediyor. Allah’a şükürler olsun demek ki layıkız. Bu bütün bir ümmetin duasıyla oluyor. Afrika’da, Arap Yarımadası’nda ve dünyanın her bir yerinde, Müslümanlar devletimize, milletimize ve Cumhurbaşkanımıza dua ediyor” diye konuştu.