Cumhurbaşkanlığı Sistemi Gaziantep’te Tartışıldı

0
175

Sivil Dayanışma Platformu ve Anadolu Platformu tarafından düzenlenen “Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemini Konuşuyoruz” başlıklı halk buluşması Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Konferans Salonunda yapıldı.

Programa, AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Ahmet Selim Köroğlu, Mehmet Uçum, AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, gazeteci yazarlar Meryem Gayberi ve İdris Kardaş, akademisyen Muharem Kılıç, doktor Mustafa Dağcı ve çok sayıda davetli katıldı.

Referandum süreci bilin ki 15 Temmuz’un ikinci aşamasıdır

Programın açılış konuşmasını yapan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, referandum sürecinin 15 Temmuz’un ikinci aşaması olduğunu belirterek; “Heyecanlı bir o kadarda önemli bir sürece tanıklık ediyoruz. Bizler bu toprakların insanları olarak ortak bir tarih, ortak bir bilinç, ortak bir vatan ve ortak bir konjonktürü 100 yılı aşkındır adeta tarih dışılığa itilerek yaşamak zorunda kaldık. Bu süreçte ne kendimiz olabildik ne de dönüştürülmek istenene dönüşmeden millet olarak 15 Temmuzla beraber yeniden dirilişe dönüştürdük. Türkiye’nin her yerindeki gibi Gaziantep’te de yüz binlerce insanımız bu güne şahitlik etti. Hepimiz biliyoruz ki yeni bir dünya kuruluyor. Biz millet olarak tarihimizden aldığımız muştu ile Anadolu’yu yeniden adaletin, merhametin, özgürlüğün başkenti yapmak için yola düşeceğiz. İşte bu bilinçle meselemize sahip çıkmamız lazım. Her birimiz birey olarak nasıl bir ülkede yaşamak istiyorsak onu tayin etme fırsatı ile karşı karşıyayız. Bu süreçte sorumluluklarımıza sahip çıkıp yüklendiğimiz bu misyonun hakkını vermemiz gerekir. Tarih yeniden bize kendi kendimizi yönetme ve kendi yöneticilerimizi doğrudan seçme fırsatı verdi. Bu bilinçle, bu kararlılıkla sorumluluklarımızı kuşanmalıyız. Bizler de Anadolu Platformu olarak milletimizin yeniden tarih sahnesinde yer alması için çalışıyoruz. Temel meselemiz mevcut sistem artık bu milleti taşımıyor. Topyekûn bir toplumsal sözleşmenin girişi mahiyetinde olan bu referandum süreci bilin ki 15 Temmuzun ikinci aşamasıdır. Nasıl ki bir ay şuradaki meydanda nöbetimizi tuttuk, meselemize sahip çıktıysak bu mesele içinde yürek yürek, ev ev, dükkan dükkan, sokak sokak gezerek milletimizin yeniden tarih sahnesinde varoluşu için çalışacağız.” dedi.

Konuşmanın ardından konuşmacılar sahneye davet edildi. Moderatörlüğünü Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan’ın yaptığı oturumda, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, gazeteci yazar Meryem Gayberi, yazar İdris Kardaş, akademisyen Muharrem Kılıç ve doktor Mustafa Dağcı konuşmacı olarak katıldılar.

Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, millet olarak çok önemli bir süreçten geçtiğimizi belirterek; “Çok yakın zamanda bir halk oylaması yapacağız. Türkiye karşıtı bütün odakların kopardığı gürültüden, söyledikleri yalanlardan büyük bir değişimin yaşanacağını anlıyoruz. Bu hepimizin geleceğini ilgilendiren ve aynı zamanda 15 Temmuzda yaşadığımız direnişin duruşmasının yapılacağı bir gün olarak düşünüyorum. Biz 60 ilde buna benzer organizasyonlarla sizlerin huzuruna gelip bu paket bize neler getirecek, neler değişecek bunları müzakere edeceğiz. Bu çerçevede bizler çok kısa konuşacağız önemli olan sizlerin beyanlarıdır. Bu kafanıza takılan sorular olabilir, yorumlarınız olabilir bunları bize iletebilirsiniz.” dedi.

Giriş konuşmasının ardından konuşmacılar sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunumların ardından salondakilere söz verilerek anayasa değişiklikleri ile ilgili soru ve görüş ve öneriler alındı. Ayrıca yazılı sorular da alınarak konuşmacılar tarafından yanıtlandı.

Program, konuşmacılara günün anısına verilen hediyeler ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Video: