Cumhurbaşkanlığı Sistemi Adana’da Tartışıldı

0
158

Ülfet Derneği’nin de içerisinde yer aldığı bir grup STK tarafından düzenlenen “Adana Sistem Değişikliğini Konuşuyor” başlıklı halk buluşması, Seyhan Oteli’nde yapıldı.

Ülfet Derneği'nin de içerisinde yer aldığı ve Anayasa Değişikliği Tanıtım Grubu olarak adlandırılan platforma üye kuruluşlar tarafından 16 Nisan referandum sürecini ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni değerlendirmek üzere düzenlenen “Adana Sistem Değişikliğini Konuşuyor” başlıklı halk buluşması, Seyhan Oteli’nde yapıldı. Programa konuşmacı olarak SDP YK Üyesi Mehmet Şahin, Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Emniyet Eski Genel Müdürü Kemal Çelik, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Korucu katılım gösterdi. Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar ve çok sayıda dernek üyesinin de hazır bulunduğu halk buluşmasına farklı STK temsilcileri de misafir oldu.

Oturum moderatörlüğünü Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı'nın yaptığı program konuşmacıların Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne dair fikirlerini beyan etmeleri ile sürdü. Anayasa değişikliği maddelerinin doğru yorumlanması gerektiğini ve bu doğrultuda herkesin kendine bir misyon biçerek vicdani olduğu kadar mantıki de hareket ederek gereken desteği vermesinin elzem olduğunu vurgulayan Başkan Saygılı, sözü sırasıyla konuşmacılara bıraktı.

Ağırlıklı olarak Türkiye'nin geçmişte yaşadığı hükümet krizlerine dikkat çeken ve istikrarsızlığın yol açtığı sıkıntılara değinen konuşmacılar, başkanlık sisteminin kişiye bağlı olarak tartışılan bir konu değil, bir sistem sorununun sonucu olduğunu belirterek, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimi ve koalisyonlar döneminin her zaman sorun olması nedeniyle başkanlık sisteminin tartışılmaya başlandığını kaydetti. Başkanlık sisteminin özellikle idari yapımıza ne gibi değişiklikler getireceğini anlatan konuşmacılar, Başkanlık denen şeyin devlet modeliyle yani rejimle bir ilgisinin olmadığını, başkanlık sisteminin, sistemin odağında başkanın yer aldığı bir sistem olmadığını, orijinal adının kongre hükümeti olduğunu belirtti.

Türkiye’de parlamenter sistemin işletilemeyeceğine dair istatistiklerin olduğunu belirten konuşmacılar, “Koalisyon sistemleri bizim tabiatımıza uymuyor. O zaman bu sistemi revize etmemiz ya da başka bir sisteme gitmemiz gerekiyor” dedi. Konuşmacılar, programın sonunda katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.