ÇUDER Misafir Öğrencileri UDEF Final Programına Katıldı

0
160

UDEF tarafından bu yıl 20 ülke 55 şehirde düzenlenen 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinlikleri, 13 Mayıs Cumartesi İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen final programı ile coşkulu bir şekilde sona erdi.

Programa Adana Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği (ÇUDER) üyelerinden oluşan 28 ülkeden 130 misafir öğrenci ve dernek başkanı İbrahim Tokgöz de katıldı.

Filistinli öğrenci Yazan Shabaneh’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlik TUMED Başkanı Ergash Jumaev’in Türkiye’den mezun olan öğrenciler adına ve Bangladeşli misafir öğrenci Zakiya Sultana’nın Türkiye’de eğitim gören 114 bin uluslararası öğrenci adına konuşması ile devam etti.

15 Temmuz Darbe girişiminde misafir öğrencilerin destansı mücadelesini anlatan “Darbeye Direnen Uluslararası Öğrenciler Belgeseli” gösterimi ile duygusal anlar yaşayan misafirler, Kazak öğrencilerin dombra konseri ve Fatih Sultan Mehmet Anadolu İHL öğrencilerinden oluşan Uluslararası Mehteran ekibinin sahne performansı ile coşku dolu anlar yaşadı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, sivil toplum kuruluşları ve kamu kuruluşları temsilcileri ve millet vekillerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen programda, protokol konuşmalarının ardından hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sahne performansları etabına geçildi.

Biz Bir Milletiz

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat konuşmasında “Uluslararası Öğrenci Buluşması, 10 yıldır, farklılığın ve çeşitliliğin, aslında ümmet olunca bir vahdet, birlik ve beraberlik ile kardeşlik, zenginlik, mutluluk ve huzur olduğunu ispatlamıştır. Çeşitliliğin bir zenginlik ve bu zenginliğin de çekişmenin değil, muhabbetin kaynağı olduğunu göstermiştir. Biz bir milletiz inancını fiiliyata dökmüştür” dedi.

15 Temmuz’da Çanakkale’yi Bir Kere Daha Hatırlattınız

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise; “Bize 15 Temmuz akşamı duruşunuzla Çanakkale’yi bir kere daha hatırlattınız. Kut’ül Amare’yi bir kere daha hatırlattınız. Trablusgarp cephesini bir kere daha hatırlattınız. Allahuekber dağlarını bir kere daha hatırlattınız. Arakan’a İngilizler tarafından götürülüp, orada esir alınan ve şehit olan 1. Dünya Harbi’nin şehitlerini bir kere daha hatırlattınız.

Çanakkale’de yan yana yatan Cibuti’den, Tajiva’dan, Trablusgarp’tan, Lübnan’dan, Makedonya’dan, Üsküp’ten, Kafkaslardan, Balkanlardan, Pakistan’dan, Yemen’den Mehmetleri bir kez daha hatırlattınız. Allah sizlerden razı olsun” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı’ndan Misafir Öğrencilere Mesaj

Geçtiğimiz yıllarda final programlarına teşrif edip bu yıl Yenikapı’da gerçekleşen 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, final programı için misafir öğrencilere mesaj gönderdi.

Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun kıymetli yöneticileri,

Sevgili misafir öğrencilerimiz,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum.

10. Uluslararası Öğrenci Buluşması Final Programı’nın başarılı geçmesini, sizler ve aileleriniz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Artık geleneksel hale gelen bu anlamlı etkinliğe katkı veren tüm kurum, kuruluş ve derneklerimizi tebrik ediyorum.

Bugün sizlerle aynı mekânı paylaşmasak da, gönüllerimizin bir ve beraber olduğunu bilmenizi istiyorum.

Türkiye olarak, dünyanın 203 ülkesinden yaklaşık 114 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz.

Bu öğrencilerden 14 bini devletimizin sağladığı Türkiye Bursları ile eğitim hayatlarına devam ediyor.

Kültür elçilerimiz olarak gördüğümüz siz misafir öğrencilerin eğitimlerini başarıyla tamamlayıp, ülkelerine, bağrından çıktıkları toplumlara ve ailelerine hizmet etmeleri en büyük temennimizdir.

Hangi gerekçeyle olursa olsun, meşruiyetten sapmamalı; teröre, şiddete ve kavgaya asla prim vermemelisiniz.

FETÖ gibi, bilhassa siz gençlerin aklını, şahsiyetini ve geleceğini karartan ihanet çetelerine karşı dikkatli olmalısınız.

Unutmayın; kalemin, kelâmın ve fikrin önünde durabilecek hiçbir kuvvet yoktur.

Eğitim hayatınızın önemli bir bölümünü geçirdiğiniz Türkiye, sizlerin ikinci vatanı olmaya devam edecektir.

Bu düşüncelerle, 10. Uluslararası Öğrenci Buluşması Programı’nın düzenlemesinde emeği geçen herkesi kutluyor, sizlere eğitim hayatınızda Rabbimden muvaffakiyetler diliyorum.”

Sahne Performansları İzleyenleri Büyüledi

203 ülkeden 114 bin misafir öğrencinin temsil edildiği programda dünyanın farklı coğrafyalarını aynı atmosferde buluşturan gösteriler izleyenleri büyüledi.

Azerbaycanlı öğrenciler Kafkas dansı ile heyecan dolu gösterilere start verirken, Suriye dans ekibi kılıç kalkan performansı ile ilgiyi üzerlerine çekti. Ardından Yemen ekibinin etnik müzikleri ve yöresel dansları ile kendinden geçen salon, Etiyopyalı ve Türk öğrencilerden oluşan tiyatro ekibinin “Necaşi Tiyatrosu” ile aynı medeniyetin mensupları olduğumuzu bir kez daha izleyicilere hatırlattı.

Endonezya, Kırgızistan, Pakistan, Malawi, Arnavutluk, Somali ve daha birçok ülkeden öğrencinin sahne performansları ile sona eren program sonunda; 10 umre, 10 Kudüs turu çekilişi sonuçları açıklanırken PTTCell sponsorluğunda öğrencilere 2 adet telefon ve 1 tablet hediye edildi.