Çözüm Sürecinde Yöntem ve Şeffaflık

0
186

Turgay Aldemir, Kürt Meselesine İslami Çözüm Çalıştayı’nda önemli bir konuşma yaptı.

1015-1915-1920-2015 tarihlerinin birer fetret dönemi olduğunu vurgulayan Aldemir, konuşmasına şöyle devam etti. 

"Devletin ve örgütün geçmişi bu sorunu sağlıklı çözemez. Anadoluda, bin yıldır hakim olan Anadolu halkının irfanı devreye girmelidir. Bu ipi koptuğu yerden ancak halk bağlayabilir." dedi. Ayrıca Aldemir;

"Türkiye’de anlamlı ve manidar işler oluyor. Çözüm sürecine dair ortaya konan cesur adımları önemsiyoruz ve bu yakalanan fırsatın kazasının olmayacağını biliyoruz. Bizlerden kaynaklanan, düne ve bugüne dair bazı kaygılardan dolayı kenarda duruyorsak, bu coğrafyanın yarınlarında olamayız." dedi. Konuşmasının devamında devlet ve örgütün bölgede var olan örgütlü aktörler olduğunu vurguladı. "Devlet, her alanda bir yüzleşme muhasebesi yaşarken; örgüt tek parti dönemi ve 1990’lardaki gibi halkına karşı çıldırmış vaziyettedir. Örgüt, eski Türkiye’nin davranışlarını sergilemeye de devam etmektedir" dedi.

Osso Görüşmeleri'ne dikkat çeken Aldemir; "Başlangıç için önemliydi. Ancak kalıcı barışın ve kardeşliğin ocağı Diyarbakır’da, Batman’da, Van’da, Mardin’de, Gaziantep’te, İstanbul'da vs…’dir. Bu bağlamda Dolmabahçe’deki açıklama önemli bir eşiktir. Silah ve şiddet, barışın ve hak aramanın aracı olamaz. Ancak devletle normalleşerek sivilleşmeli, hakları ve özgürlükleri merkeze alan bir anayasal sistem çıkmalıdır. Yeni anayasa için bu bölgedeki her insan, her canlı ve cansız varlık bedel ödemiştir."

Konuşmasının tamamı için tıklayınız…