Çorum Gülder’de “Üniversite ve Kent” Konuşuldu

0
189

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Gülder konferans salonunda “Üniversite ve Kent” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Pro. Dr. Reha Metin Alkan, konuşmasında medeniyetin, gelişmişliğin ve her türlü öncülüğün ve önderliğin kaynağı, çıkış noktası ve öncülüğünün üniversitelerin olması gerekliliğini vurguladı. Alkan, tarihte bunu başaran medreseler olduğunu söyleyerek başarılı ilim insanlarından örnekler verdi. Alkan, geçmişte Arapça ve Farsçanın bilim dili olarak kabul edildiğini ancak günümüzde, İngilizcenin bilim dili haline geldiğini vurguladı. 

Ali Kuşçu, Farabi, Gazali gibi ilim insanlarının hayatlarından kesitler sunan Alkan, üniversitelerin şehirler için öneminden de bahsetti.

Hitit Üniversitesinin kuruluşunu ve bugün geldiği noktayı ele alan Alkan, TEKNOKENT, Tıp fakültesi ve yapılan yatırımlardan söz etti.

Alkan, yeni Türkiye; oturduğun yerden değil, çalışmaktan, gayretten, fedakarlıktan geçer, STK olarak bizleri yalnız bırakmayın, eleştirin, destekleyin ve bize geri dönüşler yapın dedi. Oxfort Üniversitesinin, İngiltere'nin küçük bir kasabası olan 150.000 nüfuslu Oxfort'da bulunduğunu belirterek, amaçlarının Hitit Üniversitesini Türkiye'de sayılı üniversiteler arasına sokmak ve Çorum'un teknolojik ve bilimsel gelişmesinde öncülük etmek olduğunu vurguladı.