Çocukların Dilinden Hz. Muhammed

0
Çocukların Dilinden Hz. Muhammed

Malatya Darende Güldeste Derneği Kutlu Doğum Haftası kapsamında “Çocukların Dilinden Hz. Muhammed” (a.s) konulu program düzenledi.

Malatya Darende Güldeste Derneği Kutlu Doğum Haftası kapsamında 23 Nisan Cumartesi akşamı dernek binasında “Çocukların Dilinden Hz. Muhammed” (a.s) konulu program düzenledi. Programda ilk, orta ve lise talebelerinden oluşan 20 civarında gencin Peygamberimizin özelliklerini konu alan sunumları oldu. Program açılışını dernek Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Erkuş yaptı. Hz. Muhammed (a.s) i anmaktan çok anlamanın gerektiğini dile getiren Erkuş şunlara değindi; Peygamberimiz bir Müslüman için “anı” olabilir mi? Anılar “geçmişte kalanı”, “geçip gitmiş olanı” temsil ederler. Peygamberimiz bir Müslüman için “anılarda kalan”, “geçip gitmiş olan”, dolayısıyla “anılan” mıdır?

Hemen belirtelim ki, tüm “anmalar”, unutmanın dolaylı bir itirafıdır. Unutulmayanın, hele hayatın ta merkezinde olanın, “anılmasından” söz edilemez. Birini anmak, hatırlamaktır. Hatırlamak, iyidir. Ama bu Peygamberimiz ise, onu hatırlamakla teselli olmak, bir o kadar düşündürücüdür.

Allah onu “izlememizi” emretti. Çünkü o yeryüzünde iz bırakan, yerde yürüyen bir “insan” idi. Allah zatını izlememizi bunun için emretmedi. Zatına olan sevgimizi, Elçi’sini izleyerek isbat etmemizi emretti: “de ki, eğer Allah’ı seviyorsanız, beni izleyin ki Allah da sizi sevsin; günahlarınızı mağfiret etsin.”

Programa katılanlara çeşitli ikramlar sunulmasının ardından program sona erdi.