Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Programı Yapıldı

0
197

Akdeniz Derneği’nin düzenlediği Çay Saati programında vaize Menekşe Öztürk “Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Kadın Komisyonunun ayda bir düzenlediği Çay Saati programı bu ay 21 Şubat Çarşamba günü dernek merkezinde yapıldı.

Akdeniz Derneği kadın üye ve gönüllülerinin katıldığı programda vaize Menekşe Öztürk “Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi”” konusu üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Öztürk konuşmasında kısaca şunlara değindi: “Kur’an ve sünnet ışığında çocuklara verilen mahremiyet eğitimi; onların ruhi yapısını olgunlaştıran, mutlu, huzurlu ve karakter sahibi olarak yetişmelerini sağlayan ve onları kötü niyetli insanların istismarından koruyan en gerekli temel eğitimlerden biridir. Çocuğun haya duygusunu öğrenmesi ve kendi bedeninin dokunulmazlığının şuuruna erişmesi mahremiyet eğitimiyle olur.

Hz. Peygamber, ‘Yedi yaşındaki erkek ve kız çocukların, erkek ve kız kardeşlerin yataklarını ayırın’ buyuruyor. Mahremiyet eğitimi, çocuk dünyaya geldiği andan itibaren verilmeye başlanabilir. Herkesin yanında uluorta alt değiştirmemek, çocuğun ailenin dışındaki kişilerin yanında çıplak dolaşmasını engellemek, çevredeki kişilerin çocuğun isteği dışında ona sarılmasına ve öpmesine mani olmak çocuklarda mahremiyet algısı oluşturur. Yine çocuğun yanında yapılan konuşmalara, esprilere, izlenilen programlara da dikkat edilmelidir.

Mahremiyet eğitiminde çocuğun kişiliğini incitmeden ayıp, günah, yasak sözünden daha çok, çocuğa bunun gerekçeleriyle doğrularını, yanlışlarını anlatmalı, yanlışlarla karşılaştığı zaman ne yapacağı ile ilgili beceri kazanmasını sağlamalıyız.”

Program, sunum sonrası yapılan çay ikramı ve hasbihalle sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz