Çin’in çökme süreci başladı… – (Ardan Zentürk)

0
345

2012’nin küresel ekonomi için çok ciddi kriz işaretleri taşıdığı belli. Kapitalizm, tarihinin en korkunç çöküşlerinden birini yaşamaya hazırlanıyor.

2012’nin küresel ekonomi için çok ciddi kriz işaretleri taşıdığı belli. Kapitalizm, tarihinin en korkunç çöküşlerinden birini yaşamaya hazırlanıyor. Bu arada, Batı’nın çöküşü sürecinde “otoriter” Çin’in yükselişinin yaşanacağını savunanlar var. Yanlış!.. Kapitalizmin krizi asıl, “komünist olduğunu ileri süren” Çin’i yerle bir etmek üzere…

Bu yazıda sizleri, sınırlarımızın bir hayli ötesine, Çin’in, 20 bin nüfuslu balıkçı kasabası Wukan’a götürmek istiyorum. Bazen, kendi meselelerimizin içine çok fazla gömülüyoruz, tarihin asıl yazıldığı noktaları ıskalama ihtimalimiz yükseliyor.

Wukan, Çin’in komünist tarihinde devletin kontrolü kaybettiği ilk yerleşim birimi ünvanını kazanmış durumda!..

Bazen, siyasi gelişmeler böyle yaşanır. Dışarıdan 1 milyarı aşan nüfusuyla dev gibi görülen bir ülke, çözülmeye, mütevazi Wukan kasabasından başlar.

Wukan halkı, geçtiğimiz eylül ayında, kasabanın mülkiyetinde olan değerli toprakların, işbaşındaki rüşvetçi bürokratların kararıyla bir takım işadamlarına satıldığını, bu topraklarda inşaat başlayınca anladılar. Ne olduysa o anda oldu ve bir kasaba halkı ülkeyi 1978 yılından bu yana küresel kapitalizme peşkeş çeken, halkı köle fiyatına çalıştıran -sözde- Komünist Parti -Stalinist- bürokrasisine karşı ayaklandı!.. Topraklarının geri verilmesini ve artık Komünist Partili -çürümüş- yetkililer tarafından değil, kendi oluşturdukları ve yetkililerini de kendi seçtikleri demokratik kurumlar tarafından yönetileceklerini duyurdular. Boşaltılmış eski bir polis karakolu Wukan’ın yeni yönetim merkezi oldu.

Komünist Partisi’nin tepkisi-haliyle- çok sert geldi. Kenti basan güvenlik güçleri, kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden herkesi saldırdı. Bir çocuk öldürüldü, hareketin lideri Xue Jinbo’nun polis tarafından gözaltına alındıktan sonra işkencede öldüğünün anlaşılması olayların büyümesine neden oldu.

Yükselen muhalefetin de ana nedeni ekonomi…Ülkede yarım milyar insan, günlük 2 Amerikan Doları gelir ile geçinmek zorunda!.. Buna karşılık, Çin, tam 535 bin “dolar milyoneri”ne sahip ve bu insanların toplam servetleri 2.66 trilyon dolara ulaşmış durumda!.. Bu haliyle Çin, ABD, Japonya ve Almanya’dan sonra en güçlü ve en kalabalık “dolar milyoneri” sınıfa sahip bir ülke…

Çin, dünya ekonomisindeki daralma nedeniyle her biri ihracata dönük olarak üretim yapan binlerce tekstil fabrikası başta pek çok fabrikanın kapanışına ve zaten köle fiyatına çalışan zavallı insanların sokakta kaderleriyle baş başa kalmalarına sahne oluyor. Bu, kelimenin tam anlamıyla büyük bir çöküş ve şu anda “piyasalara” yansımasa bile, 2012’de sert dalgalarını yaşayacağız.

Son günlerin ana sohbet konusu, “2012’de ekonomide ne olacak ağabey?”

sorusu etrafında şekilleniyor ya, buyurun, olacaklardan biri bu işte… Türkiye’nin “küresel ekonomideki gelişmeleri” yakın takibe alması gerektiği bir süreç yaşıyoruz…

Yüksek risk var…

Milletvekilliği pahalı iştir…

Akıntıya karşı kürek çekmek gibi görünse de, doğrudan yana olmakta yarar var. Yıllarım Ankara’da geçti, meclisi iyi bilen bir gazeteciyim. Milletvekilliği dışarıdan görüldüğü gibi bir iş değildir, ciddi finansman ihtiyacı vardır. Sürekli seçim bölgesine gideceksin, Ankara’ya gelen seçmene yemekler ısmarlayacaksın, zor durumda olana kendi kesenden yardım edeceksin… Bu nedenle, milletvekili maaşlarına yapılan zamma gösterilen tepkiyi anlamakta zorluk yaşıyorum. Bence, kaliteli bir demokraside hepimizin “namerde muhtaç olmayan” milletvekillerine ihtiyacımız var. Aldıkları maaşlara baktım, yine de yaptıkları işi karşılamaz gibi görünüyor… Ben söyleyeyim, isterseniz beni eleştirin…

 Star


———————————-
Ardan Zentürk
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Ardan Zentürk”]