Çınar Der’den Kudüs Semineri

0
235

Elbistan Çınar Der, Abdulbaki Çağatay’ın konuşmacı olduğu “Ümmetin Kudüs’le İmtihanı” başlıklı bir seminer düzenledi.

Elbistan Çınar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, aylık olarak düzenlediği seminerlerin bu ayki bölümünde Elaziz şehrinden kıymetli müderris Abdulbaki Çağatay Hocayı misafir etti.

Çınar Der Yardım Komisyonu’nun, “Nijer’e Su Kuyusu” projesinde gelinen süreçle ilgili bilgilendirme yapması ve Abdulbaki Çağatay hocayla ilgili kısa bir takdim yapılmasının ardından sohbete geçildi.

Abdulbaki Çağatay Hoca konuşmasında, İsrail’in ve Siyonistlerin Kudüs’e sahip çıkma, kendilerine vaad edilmiş toprak iddialarını temel bilgilerle boşa çıkardı. Çağatay, peygamberlerini öldüren bir milletin asla Filistin, Mescidi Aksa ve el-Halil gibi bereketli topraklara sahip olamayacağını belirtti.

Çağatay konuşmasının devamında; peygamberler tarihinden, Hz. Davut, Hz. Süleyman, Hz. İbrahim, Hz. İshak ve Hz. Yuşa’dan, bunların yaşadığı dönemden ve meydana gelen olaylardan bahsetti.

Müslümanların Kudüs konusunda bir şeyler yapmak için daha fazla imkâna sahip olduklarını belirten Çağatay, bugün Müslümanların sadece “Hamas’a Selam Direnişe Devam” sloganıyla yetindiklerini, ‘biz oturalım ve dua edelim Filistinliler mücadele etsinler’ anlayışında olduklarına dikkat çekti.

Abdulbaki Çağatay bunun böyle devam etmesi halinde; Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşması için, Mescidi Aksa’ya hasretimizin bitmesi için belki bir yüz yıl, belki bin yıl beklememiz gerekeceğini sözlerine ekledi.

Çınar Der gönüllüsü katılımcıların ve misafirlerin, değerli müderris Abdulbaki Çağatay Hocanın yüreklere işleyen sohbetinden büyük memnuniyet duydukları ve dualarla ayrıldıkları gözlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz