Cerablus İyilik Merkezi Açıldı

0
Cerablus İyilik Merkezi Açıldı

İyilikder, Cerablus bölgesinde yardımları daha operasyonel ve koordineli yürütmek amacıyla Cerablus İyilik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

16 Ocak Pazartesi günü yapılan Cerablus İyilik Merkezi açılışına Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar, İyilikder Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bahar, İyilikder Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Mimberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa, İyilikder Gaziantep Temsilcisi Talip Çelik, İyilikder Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çiçek ve Cerablus Mahalli İdare Meclis Başkanı Muhammed Habeş ve çok sayıda iyilik gönüllüsü katıldı.

Merkezin açılışında bir konuşma yapan İyilikder Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer; “İyilikder olarak Suriyeli kardeşlerimizin acılarını yüreğimizde hissederek burada acılarını paylaşmak için bu iyilik Merkezi'ni kurduk. Sizin acınız bizim de acımızdır, sizin mutluluğunuz bizim mutluluğumuzdur.” dedi.

Cerablus Mahalli İdare Meclis Başkanı Muhammed Habeş ise Türkiye halkına ve İyilikder yetkililerine teşekkür ederek; “İnşallah yaralarımızı birlikte saracağız. Burada üç tane okul açtılar. Çocuklarımıza eğitim veriyorlar. Bunun içinde ayrıca teşekkür ediyoruz.” dedi.

İyilikder Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bahar da; “Kardeşlik hukukumuz gereği, kardeşleriniz olarak Suriye halkını kardeş bilerek, onların elinden tutmaya, onların halleriyle hemhal olmaya devam ediyoruz. Bundan sonra bu merkezde yardımlaşmaya devam edeceğiz. Bizler İyilikder olarak savaş başladığından bu yana kardeşlerimize yardımcı olmaya devam ettik. Bundan sonra da elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bu yardım merkezimiz burada devamlı açık olacak ve yardımlara devam edecek” dedi.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise; “Üzerinde bulunduğumuz bu toprak ve altında bulunduğumuz bu gök kubbe şahit olsun ki Suriye ve Türkiye kardeştir. Okunan şu ezanlar şahit olsun ki yüz yıllık ayrılık bitmiştir. Bizler akrabayız, komşuyuz ve kardeşiz. Bu savaş birçok acıyı bize yaşattı. Ama yüz yıllık yitik kardeşliğimizi, akrabalığımızı ve bu paylaşım ortamını yeniden bize kavuşturdu. Yıkılan şehirlerimizi, yerle bir edilen topraklarımızı geçmişte olduğu gibi yarın da yapacak bizleriz. Önemli olan bizlerin gönlünün, yüreğinin parçalanmamış olmasıdır. Bugün görmekteyiz ki Müslümanın Müslümanı, insanın insanı katlettiği, birbirlerine gönlülerinde yer bırakmadığı bir sınırlandırmayı yaşıyoruz. Önemli olan gönlümüzün sağlamlığı, yüreğimizin genişliğidir. Yeni Suriye’yi, Yeni Türkiye’yi birlikte imar edecek, inşa edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından içerisinde gıda ve giyim mağazalarının bulunduğu İyilik Merkezi açıldı. Merkezde İyilikder Ofisi ve çay kahve ikramının ücretsiz yapılacağı bir kafeterya bulunuyor.

İyilik Merkezinin açılışı dolayısıyla 50’si öğrenci, 150’si de yetim aile olmak üzere 700 ihtiyaç sahibine gıda ve giyim yardımı da yapıldı.

İyilikder gönüllüleri açılışın ardından bölgedeki çadır kentlerde yaşayan halkı ziyaret ederek sorunlarını dineldi ve çocuklarla oyunlar oynayıp onlara çeşitli hediyeler verdi.

Cerablus İyilik Merkezi, bölgede daha önce açılan ve eğitime devam eden İyilik Okulları'nın yanı sıra halkın sorunlarına ve ihtiyaçlarına çözüm sunacak bir merkez olarak faaliyetlerine devam edecek.