Çatlak Testi

0
823

Dereden evine su taşıyan Çinli adam ile  kusurlu ve kusursuz testinin hikâyesi…

Çin’de bir adam, her gün evine boynuna dayadığı kalın sopanın iki ucuna asılı testilerle dereden su taşıyormuş. Bu testilerden birinin yan kısmında bir çatlak varmış. Diğeri ise kusursuzmuş, hiçbir yerinde çatlak falan yokmuş.

Bu kusursuz testi her seferinde Çinli adamın doldurduğu suyun tümünü taşır, eve ulaştırırmış.

Adam her iki testiyi de ağzına kadar suyla doldururmuş, ama eve vardığında sadece 1,5 testi su kalırmış. Bu durum iki sene boyunca her gün bu şekilde devam etmiş.

Kusursuz testi vazifesini mükemmel yaptığı için çok gururlanıyormuş. Fakat çatlağı olan kusurlu testi, çok utanıyormuş. Doldurulan suyun sadece yarısını eve ulaştırabildiği için çok üzülüyormuş.

Görevini yapamadığını düşünen çatlak testi, iki yılın sonunda ırmak kenarında adama şöyle demiş: “Kendimden utanıyorum. Şu yanımdaki çatlak nedeniyle, sular eve gidene kadar akıp gidiyor…”

Adam gülümseyerek testiye dönmüş ve ona şöyle cevap vermiş:

“Görmedin mi? Senin tarafında olan yol çiçeklerle dolu. Fakat kusursuz testinin tarafında hiç çiçek yok. Çünkü ben başından beri senin kusurunu, çatlağını biliyordum. O nedenle senin tarafına çiçek tohumları ektim. Her gün o yolda ben su taşırken, sen onları suladın… İki senedir o güzel çiçekleri toplayıp, masamı süslüyorum. Sen kusursuz olsaydın, o çatlağın olmasaydı evime böyle güzellik ve zarafet katamayacaktım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz