Canlı Tefsir Dersleri Başladı

0
420

Anadolu Platformu İstişare Kurlu Üyesi Ramazan Kayan’ın Canlı Tefsir Dersleri Başladı

Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi Ramazan Kayan, “Kuran’dan Kesitler ve Hikmetler” adı altında Çarşamba günleri canlı tefsir dersleri yapmaya başladı. Saat 14.00’da gerçekleşecek olan derslerin ilki 13 Mayıs’ta yapıldı. Anadolu Platformu YouTube canlı yayınında gerçekleşen programda Talut ve Calut kıssası konuşuldu. Ramazan Kayan, “Açlık ve susuzlukla sınandığımızı bu ramazan günlerinde sizlerle bir nehir kenarına yolculuğa çıkacağız. Talut ve Calut kıssası,  nehrin sularıyla sınanan insanların sınav sürecini takip edeceğiz.” diyerek sözlerine başladı.

Talut ve Calut kıssasının anlatıldığı Bakara suresinin 249. ayetiyle başlayan derste, Talut’un, Calut’a karşı iman edenlerden oluşturduğu ordusu konuşuldu.

“Ve şöyle dedi: Muhakkak ki Allah sizi bir nehirle imtihan edecek” (Bakara Suresi /249). Çölde, sıcak uzun bir seferde Allah’ın Talut’un ordusunu tatlı suyla imtihan etmesinin anlatıldığı tefsir dersinde Kayan, kitle psikolojisi, iç güdü ve arzular karşısında direnemeyenlerin suyun akışına kendilerini terk ettiğini vurguladı. Kayan konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

“Allah yolunda bir yürüyüşümüz bir direnişimiz olacaksa, Calutlara karşı bir direnişimiz olacaksa bu direnişin bir disiplini olması gerekiyor. Kuran’ı Kerim birçok yerde -Onlar çok az şükrederler- diye sık sık haber veriyor. Kendi mücadele sürecimizde Allah bizi hangi nehirlerle imtihan ediyor? Herkesin kendi iç dünyasında mutlaka bir nehri vardır. Ama bu nehir sınavında bizi bağlayan İlahi sınırlar ve Rabbani kriterler vardır.”

“Ekonomik politik nehirler özellikle iktidar nimetlerinden sonuna kadar istifade etmemiz şeklindeki yaklaşımlar bizi biz olmaktan nasıl uzaklaştırdığının,  nasıl hantallaştırdığının,  bitkinleştirdiğinin, çürüttüğünün sayısız örnekleriyle karşı karşıyayız. Doymayan egolarımızı, bitmeyen hırslarımızı özellikle aç gözlülüğümüzü yeniden gözden geçirmemiz lazım. Bugün insanlık için en büyük tehlike açlık değil aç gözlülüktür. Allah açlık ve susuzluk üzerinden bize bir disiplin, terbiye veriyor.”

Kayan, “Kariyer nehri,  koltuk nehri,  kapital nehri, bugün çokça insanları baştan çıkaran medyatik ya da popüler ve seküler nehirlere, bizi çizgimizden alıkoyacak tüm nehirlere karşı duyarlı olacağız” dedi ve Allah’ın meşru sınırlarını vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Tefsir dersinin tamamını tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.