Cami Yaz Okulları İstişare Toplantısı Yapıldı

0
181

Suriyeli öğrencilere yönelik olarak Gaziantep’te genelinde 22 camide yapılan Yaz Okullarının istişare toplantısı yapıldı.

İyilikder, Minberşam Derneği ve Belkıs Kadın-Aile Derneği tarafından Suriyeli öğrencilere yönelik olarak Gaziantep’te 22 camide yapılan Yaz Okullarının istişare toplantısı 8 Ağustos Salı günü İyilikder Gaziantep Yardım Koordinasyon Merkezinde yapıldı.

İstişare toplantısına Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa, Belkıs Kadın ve Aile Derneği yönetim kurulu üyeleri, İngiltere’de faaliyet gösteren Suriye Yardım Derneği’nden 20 gönüllü, camilerde görev yapan eğitimciler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda cami faaliyetleri hakkında bilgi veren Belkıs Kadın ve Aile Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nadya Cuma, Gaziantep genelinde 1.000 Suriyeli öğrenciye eğitim verdiklerini belirterek; “Gaziantep’te Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı mahallede bulunan 22 camide eğitimler düzenliyoruz. Camilerde görevli 130 gönüllü hocamız bulunuyor. Çocuklara Kur’an-ı Kerim eğitimi, Türkçe eğitimi ve temel dini bilgiler eğitimi veriyoruz. Çocukların yanı sıra kadınlara dönük de çalışmalar yapıyoruz. Yine burada 200 Suriyeli Kadına Kur’an eğitimi ve el işi eğitimi veriyoruz. Akşamları da 150 Suriyeli erkeğe eğitim veriyoruz” dedi.

Toplantıda camilerdeki eğitim çalışmaları ve yaşanılan sorunlar ele alındı.

Toplantıya misafir olarak katılan ve İngiltere’de faaliyet gösteren Suriye Yardım Derneği gönüllüleri camilerdeki öğrenciler tarafından sunulan gösterilerini ilgiyle izledi.