Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Bütün Yönleriyle Rahmet Peygamberi

Bütün Yönleriyle Rahmet Peygamberi

0
Bütün Yönleriyle Rahmet Peygamberi

Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul Avrupa Yakasının her eğitim yarıyılında düzenlediği Eğitim Programı’nın bu yarı yılki başlığı Rahmet Peygamberi (Mekke Dönemi)ydi.

Cumartesi günü saat 21 civarında başlayan program sabah namazıyla sona erdi.

İslam’dan önce Mekke dönemiyle başlanan program Akabe biatlarına kadar olan sürecin incelenmesiyle bitti.

Allah Resulü’nün hayatının risalet-tebliğ-beyan boyutuyla incelendiği programda Anadolu Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Emrah Atila açılış konuşmasını yaptıktan sonra siyer araştırmalarında kaynaklar, risalet öncesi dünya ve Mekke’nin stratejik öneminden bahsetti.

Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Abdullah Yiğit, Hz.Muhammed (sav)’in insanlık tarihine çıkışını bir şahsiyet olarak inceledikten sonra, Ebu Talib’in ne anlam ifade ettiğini anlattı. Abdullah Yiğit ayrıca, daha sonra İslam tarihinde birçok sivil organizasyonun ilhamı olacak Hılful Fudul teşkilatından bahşetti.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden Mert Mut ise Ali Şeriati’nin Muhammedi Tanıyalım kitabının tahlilini yaptı. Mert Mut, bir insan olarak Muhammed kimdi? Sorusunu cevapladığı tahlilinde bir baba, bir eş, bir tüccar, bir komutan, bir dede, bir kayınbaba olarak Allah Resulü(sav)’nü anlattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Abdullah Emin Gürel risalet öncesi Mekkeliler ile Allah Resulü (sav) arasındaki ilişkileri, Hz. Hatice ile Hz. Muhammed(sav)’in evlenmesini anlattı. Daha sonra Mekke’deki Hanif dinine mensup kişilerin özelliklerinden de bahseden Abadullah Emin Gürel sunumunu bitirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Celil Ahmet Ceylan Risaletin ilk dönemini, tebliğ çalışmalarındaki ilk safhayı, Habeşistan’a hicreti, boykot yıllarını ve Allah Resulü(sav)’in yeni bir yurt arayışını ve Taifi anlattı.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Bilal Gültekin, mucize kavramı üzerine bir eleştiriyle başlayan konuşmasında mucizenin peygamberlerin fiilleri değil Allah’ın fiilleri olduğuna değindikten sonra İsra ve Mirac’ın birbirinden bağımsız düşünülmemesi gerektiğine değinerek Mirac ile ilgili hadislerin tahlilini yaptı. Daha sonra Akabe biatlarında yaşanan olayları tahlil eden Bilal Gültekin Allah Resulü(sav)’in Medine’ye gitmesi olayıyla sunumunu bitirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Bilal Peker, Hadis, Hadis Usulü ve Hadis tarihi hakkında kavramsal bilgiler verdi ve hadis tarihinin oluşum sürecini anlattı.

Marmara Üniversitesi öğrencilerinden Ethem Aktaş, Osman Güner’in Sünnetten Topluma kitabının tahlilini yaptı. Genel olarak Sünnet’in hayattaki yerine değinen Ethem Aktaş sunumunu Allah Resulü(sav)’in bir beşer ve bir peygamber olduğunun ne anlama geldiğini açıklayarak bitirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Barış Başpınar Davet çalışmalarında kadınların rolünü anlattı. Mekke döneminde kadınların rolünü anlattıktan sonra Kuranı Kerimdeki kıssalara da değinen Barış Başpınar sunumunu bitirdi.

Program dua ve sabah namazı ile sonlandı.