Ana Sayfa Kuruluşlar Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Bursa’da Suriyeli Ailelerle Kardeşlik İftarı

Bursa’da Suriyeli Ailelerle Kardeşlik İftarı

0
Bursa’da Suriyeli Ailelerle Kardeşlik İftarı

Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (BUSEYDER) ile Bursa İyilikder’in organize ettiği “Kardeşlik İftarı” Yıldırım Mimar Sinan Sağlık Parkı’nda yapıldı.

Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (BUSEYDER) ile Bursa İyilikder’in organize ettiği “Kardeşlik İftarı” programı yapıldı. Yerel yöneticilerin, kurum müdürlerinin ve STK temsilcilerinin katıldığı "Kardeşlik İftarı"na, dört yüz Suriyeli aile olmak üzere toplamda bin kişi katıldı.

Suriyeli Muhammed Hasan Kattan’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılışı hem Türkçe hem de Arapça yapıldı. Kardeşlik İftarı, dernek başkanı Musa Kılıç’ın konuşması ile devam etti. Vicdani bir arınmaya ihtiyacımız var diyen Kılıç, yoksullar, yetimler ve ülkeleri işgale uğramış insanların Anadolu’ya sığındığını ve ülkemiz insanının insanlığın vicdanı haline geldiğini ifade etti.

Kılıç, “İslam dünyası savaşların, gözyaşlarının kaosların, ölümlerin merkezi durumuna geldi” diye konuştu. Uluslararası emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin dünyada ve ülkemizde oluşturduğu bu zulmü el birliği ile ortadan kaldıracağız diyen Kılıç, bunun için hepimize büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti.

Ramazan ayını fırsat bilerek muhasebemizi yapmalıyız diyen Kılıç,  “Ramazan asli vatana dönüştür, öze dönüştür, ramazan ibadet ayıdır, Kur’an ayıdır” şeklinde konutu. Kılıç, bu ayda çeşitli hassasiyetleri yeniden kazanmamız gerektiğinin altını çizdi.

Kılıç, “Ramazan ayında ümmetin dertlerine dermen olacak fiili ve kavli duayı içselleştirdik, aşımızı, ekmeğimizi dünya mazlumlarıyla paylaşıyoruz” dedi.

Dernek başkanı Musa Kılıç “Bursa’da muhacir kardeşlerimizle ensar olma fırsatını bize verdiği için Yüce Allah’a hamd ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Akşam namazının cemaatle kılınmasının ardından Suriyelilerle hasbihal edildi.

İftar programı, ilahi ve ezgilerle sona erdi.