Bülbülzade Yazokulu Sona Erdi

0
123

Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonu tarafından organize edilen yaz okulları yoğun ve verimli geçen bir eğitim döneminin ardından yapılan bitirme programı ile sona erdi.

17 Haziran da başlayıp 19 Temmuz sona eren Bülbülzade Vakfı Yaz Okullarına katılan 11-15 yaş grubundaki öğrenciler Kuran-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler, Değerler Eğitimi, Siyer Derslerinin yanında, Gezi, Sportif Faaliyetler, Kültürel ve Sosyal Etkinliklere katılma imkânı buldular.

Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesisleri Konferans Salonun da yapılan bitirme programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Âdem Er, Komisyon üyeleri, eğitimciler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Yaz okulu öğrencilerimizden Merve Er tarafından sunulan bitirme programı yine yaz okulu öğrencilerimiz tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an tilavetinin ardından Bülbülzade Vakfının tanıtım filmi izlendi. Daha sonra selamlama konuşmalarına geçildi. İlk selamlama konuşması Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Âdem Er tarafından yapıldı. Âdem Er yaz okulu çalışmalarının önemine değindiği konuşmasında; “Allah’ın yarattığı insanları eğitme sorumluluğu ve müfredatı hepimizin uhdesindedir. Çocuklarımızın popüler kültür ve eksik okumalarla İslam’ın yörüngesinden uzaklaştıran eğitim metotları ile körelen zihinlerini, yüreklerini bu nezih mekânlarda alternatif eğitim projelerimizle yeniden inşa etmeye çalışıyoruz. Eğitim projelerimizi değerlerimize yaslanarak ruhun açlığına ve kalbin boşluğuna cevap verecek şekilde sürdürmeye çalışıyoruz. Evet, bizler besmeleli bir eğitim metodunu benimseyip yeni nesillerimize aktarmaya çalışıyoruz. O’nun adıyla başlayan ilahi terbiye sistemiyle tüm zamanlara örnek olmaya çalışıyoruz.

Bizler bu çağa iyilik aşısı yapmak adına yolda kervan misali severlerimize devam ediyoruz. Bu seferlerin kutlu adımlarından biri de hali hazırda içinde bulunduğumuz yaz okulu projesidir. Yaz okulu projemizde çeşitli dersler sosyal ve kültürel aktiviteler yapmış bulunmaktayız. Bu amaçla yapmış olduğumuz Kuranı Kerim eğitimi, tecvit eğitimi, Peygamber efendimizin hayatı, temel dini bilgiler adı altında değerler eğitimi vermiş bulunmaktayız. Bu eğitimlerin yanında günlük üç saati bulan sosyal etkinlikler yapmaktayız. Değerli dostlar bu projenin yürütülmesinde emeği geçen tüm arkadaşlara, öğrenci velilerine, Bülbülzade Aygün Öğrenci Yurdu yönetimine ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Rabbim emeğimizi hayırlara vesile kılsın ve bereketlendirsin.” dedi.

Selamlama konuşmalarının ikincisini ise Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir konuşmasına salondakileri selamlayarak başladıktan sonra şöyle sürdürdü; “Burada veliler olarak çocuklarımızın yaz okulu çalışmalarının bitirme programına geldik. Öncelikle bu programa çocuklarınızı gönderdiğiniz için sizlere ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyorum. Diğer taraftan bu çalışmada büyük bir özveri ile çaba sarf ettikleri için tüm eğitici arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize ve hassaten de Ortaöğretim Komisyonumuza ve onun şahsında da Âdem hocamıza teşekkür ediyorum. Hayatın ilerleyen kısmında bu hocalarımız, bu yöneticilerimiz, bu güzel çocuklarımızla karşılaşacaklar. Sizlerde bir gün yaşlanacaksınız, hastaneye gideceksiniz doktor olacak, camiye gideceksiniz imam olacak veya hayatın değişik yerlerinde sizlere hocam diyecekler. Bu dünyadaki mutluluğudur. Ama ahirette de bunların salih amelleri belki de bizim cennete girmemize vesile olacak.” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından yaz okulu sineviyon gösterisi ardından da yaz okulu öğrencilerimiz tarafından hazırlanan şiirler, koro çalışmaları, oratoryolar, piyesler, salonu dolduran öğrenci velileri tarafından büyük alkış aldı.

Gösterilerin sonunda ise yaz okulu boyunca çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Ardından da yaz okulunda görev alan öğrencilere ve eğitimcilere katılım sertifikası verildi. Program hep beraber çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.