Bülbülzade Vakfından Engelliere Yardım

0
200

Üye kuruluşlarımızdan Bülbüzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı içinde yaşadığımız topluma duyarlı olmaya çalışıyor ve bu doğrultuda gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına devam ediyor.

Üye kuruluşlarımızdan Bülbüzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı içinde yaşadığımız topluma duyarlı olmaya çalışıyor ve bu doğrultuda gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına devam ediyor.

İçinde yaşadığımız toplumda engelli olmak ve/veya engelli bir çocuğa, kardeşe, sahip olmanın ne kadar sabır gerektiren bir durum olduğunun farkındayız. Ancak engelli olarak tanımlanan fakat hiçbir engel tanımadan hayata tutunarak var olmaya çalışan, eğitim öğretim faaliyetini devam ettiren bu gayretli öğrencilere bir takım hediyeler vererek onlara değil kendimize bir iyilik yaptığımızı düşünüyoruz.

Ülkemizin ve özelde Gaziantep’in eğitim alanında yaşadığı sıkıntıları göz önünde bulundurursak asıl engelli olanların fiziken engelli olarak tanımlanan bu öğrenciler olmadığını ve fakat fiziken hiçbir engeli olmadığı halde önüne çıkan hiçbir engeli kendi başarısı ve kendi kararlarıyla aşamayan binlerce öğrenci ve eğitimciyi düşündüğümüzde asıl engellilerin kim olduğu sorusu oldukça kafa karıştırıcı bir soruna dönüşüyor.

Mevcut eğitim sisteminin ağır bir eğitim içermesi, öğrencilerimizin başarısının sadece sayısal değerlerle ölçülmesi ve hali hazırdaki sınav sisteminin yorum gücünü tamamen körelten bir şekilde tasarlanması cevabı şıklarında saklı sorularla şıkların dışında düşünme ve yorumlamaya izin verilmemesi ve öğrencilerimizin önüne konulan yorumlama ve muhakeme etme engeli fiziksel engellilikten daha hafif bir durum mudur düşünmemiz gerekiyor.

Neyazık ki: Normal diye tanımladığımız okullarda; okuma engelli, yazma engelli, soru sorma engelli, hesap sorma engelli, yorum yapma engelli, ahlak engelli, gelenek engelli, kültür engelli sanat engelli öğrenciler ve öğretmenler yetiştiriliyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak asıl engellilerin kimler olduğunu düşünüp dünya engelliler gününde bu duygularla kendimizi gözden geçirmeyi tavsiye ediyoruz.

Bu çerçevede Kurban bayramı öncesinde 8500 kişiye yapılan yardım çalışmasının ardından 3 Aralık dünya engelliler günü dolayısıyla ilimizde bulunan özel eğitim okulları ile irtibata geçerek burada hayata tutunmaya çalışan öğrencilerimize yardım etme talebinde bulunduk. Üzerimize düşen bu güzel sorumluluğu yerine getirmeyi bir görev biliyor ve öğrencilerimize hazırladığımız hediyelerimizi bu gün onlara sunarak yüzlerindeki tebessüme ortak olmak istiyoruz.

Bülbüzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı