Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bülbülzade Vakfı ve İyilikder Londra Konferansı’ndaydı

Bülbülzade Vakfı ve İyilikder Londra Konferansı’ndaydı

0
Bülbülzade Vakfı ve İyilikder Londra Konferansı’ndaydı

Londra’da, “Suriye’yi ve Bölgeyi Destekleme” adıyla düzenlenen konferansa Türkiye’den Bülbülzade Vakfı ve İyilikder de katıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra, dünyanın en büyük insani krizinin yaşandığı Suriye’ye insani yardım için düzenlenen bağış toplantısına ev sahipliği yaptı.

“Suriye’yi ve Bölgeyi Destekleme” adıyla düzenlenen konferansa katılanlar arasında Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve çok sayıda STK da bulunuyor.

“Suriye’yi ve Bölgeyi Destekleme” konferansına, Türkiye’yi temsilen Kızılay, Yeryüzü Doktorları, Hayrat Vakfı, Bülbülzade Vakfı, İHH ve İyilikder katıldı.

Bülbülzade ve İyilikder heyetinin konferansla ilgili izlenimleri:

78 ülkeden Sivil Toplum Kuruluşu’nun, 40’ı aşkın devlet bakanının katıldığı “Supporting Syria and The Region” (Suriye’yi ve Bölgeyi Destekleme) başlıklı konferansın ilk gününde Suriye ile alakalı genel konuşmalar, paneller, forumlar ve atölye çalışmaları yapıldı.

Dünyanın birçok ülkesinden gelen Sivil Toplum Kuruluşları’nın da katıldığı konferansta, Türkiye’nin bunca çabasına rağmen, böylesi bir çoğunluğun özellikle İngiltere tarafından masada yok sayılması dikkat çekiciydi.

Gün boyunca yapılan yirmiye yakın görüşme içinde Lübnan ve Ürdün mültecileri ilgili koruma, geçim, eğitim, kadın, barış ve güvenlik konularına değinildi. Türkiye' den gelen sivil toplum örgütlerinin, saha çalışmalarını yuvarlak masa toplantılarında paylaşmaları Türkiye’nin üstlendiği büyük sorumluluk olarak görüldü.

Saleh: Savaşı Durdurun Yeter!

Konferans boyunca farklı sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmeler de verimli oldu. Kuveyt ekibi RAF kuruluşundan Mehdi Ben M'rad ile Suriye içindeki çalışmalarımıza destekle ilgili görüşüldü. Human Appeal’dan Omar Ali ile Türkiye' deki Suriye okulları konuşuldu. İngiltere’ den, Belçika’dan kuruluşlarla ikili görüşmeler yapıldı.

Konferansa damga vuran konuşma ise Suriyeli Rael el-Saleh’in “Bize yardım etmeyin. Savaşı durdurun ve bizi ülkemizden ayırmayın.” şeklindeki sözleri oldu.

Kapanış panelinde, Syria Relief Network’den Dr. Samah Bassas, dünya üzerindeki tüm Suriyeliler için ortak bir güç oluşturulması gerektiğini, aksi takdirde insanlığın krizden krize atlayacağını ve bir “iyilik sanayisi” oluşmasından korktuğunu belirtti.

Türkiye’yi Temsilen Katılan STK’lar

Türkiye’den ise konferansa Kızılay, Yeryüzü Doktorları, Hayrat Vakfı, Bülbülzade Vakfı, İHH ve İyilikder katıldı.

Konferans sonrasında, akşam yemeğinde, Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Türkiye’den gelen Sivil Toplum Kuruluşları ile Göç ve İnsani Yardımlar’dan sorumlu baş danışman Murtaza Yetiş ve ekibini ağırladı.

Bu esnada Türkiye heyeti ile verimli görüşmeler yapıldı. Konferansın ilk günü değerlendirildi.

Konferansın ikinci günü, kurum ve hükümet başkanları arasında gerçekleşen konferansta, Suriye konusu ile alakalı fonlar, bağışlar ve sorumluluklar üzerine konuşuldu.