Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bülbülzade Vakfı, Türkiye-Avrupa STK Konseyi Çalıştayında

Bülbülzade Vakfı, Türkiye-Avrupa STK Konseyi Çalıştayında

0
Bülbülzade Vakfı, Türkiye-Avrupa STK Konseyi Çalıştayında

Bülbülzade Vakfı, ‘Türkiye-Avrupa STK Ortaklık ve İş Birliği Konseyi’ çalıştayına katıldı.

Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği (AKDER) tarafından hazırlanan, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından finanse edilen ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta koordinatörlüğünde yürütülen ‘Türkiye-Avrupa STK Ortaklık ve İş Birliği Konseyi’ projesi kapsamında kurulan konsey; yurt içi ve yurt dışından 45 STK’nın katılımı ile kuruldu.

11-16 Kasım tarihleri arasında Konya Bera otelde yapılan konsey çalıştayına Türkiye’den Bülbülzade Vakfı, Anadolu Aile ve Kadın Derneği (AKADDER), Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB), Mozaik Aile ve Kadın Derneği (MOZAİKDER), Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın yanı sıra 20 STK katıldı.

Avrupa’dan ise Genç Müsiad, Avrupa Müslümanlar Derneği, Wonder, Türk Demokratlar Birliği, Diyanet Vakfı gibi Türkiye menşeili 20 STK katıldı. Katılım sağlayan ülkeler ise; Belçika, Almanya, Hollanda, Fransa ve Avusturya idi.

Çalıştayın ilk iki gününde konseyin Çalışma Usul ve Esasları, Görevlendirmeler ve Konsey yönetimi belirlendi.

Akşam bölümünde STK fuarı yapıldı. Fuarda konseyin kurucu üyesi olan 45 STK kurum tanıtımlarını yapıp, yöresel ikramlarını misafirlere sundular. Fuara Konya Milletvekilleri, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı, STK temsilcileri ve çok sayıda misafir katıldı. Fuara yerel ve ulusal medya yoğun ilgi gösterdi.  Fuar sonunda konseyin kuruluşu kamuoyuna ve basına deklare edildi.

 Konseyin çalışma alanları üzerinden 5 tane komisyon belirlendi.

– Uluslararası Kuruluşları İzleme Komisyonu

– İnsan Hakları ve İslamofobi İzleme Komisyonu

– İletişim, Örgütlenme ve Genişleme Komisyonu

– Çocuk, Gençlik ve Kadın Çalışmaları Komisyonu

– Araştırma, Geliştirme ve Politika Oluşturma Komisyonu

Çalıştayın 3. gününde uzmanlar tarafından Sivil Toplum, Kamu Diplomasisi, Projeler, Fon ve Destekler, Uluslararası Kuruluşlar ve Gençlik Çalışmaları hakkında seminerler verildi.

Çalıştayın 4. gününde 50 kişilik katılımcı heyetle Ankara’ya ziyaret düzenlendi. Ziyaret kapsamında AB Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı, TBMM, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanlığı, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Başkanlığı Başkanları ile kısa oturumlar yapılıp konsey tanıtıldı. Görüşmelerde konsey için destek ve projelerde paydaş sözü alındı.

Çalıştayın 5.gününde ise genel değerlendirmeler yapıldı. Komisyonların başkan, sekreterlik ve konsey koordinatörleri belirlendi. Öğleden sonrada şehir içi Konya gezisi düzenlendi.

Konseyin bir yıllık çalışma takviminin de belirlendiği çalıştayda, STK’ların Ulusal ve Uluslararası çapta ortak projeler hazırlama, yürütme, Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) kapsamında öğrenci değişimleri yapma, tecrübe paylaşımını arttırma, İslamofobi karşıtı çalışmalar ve kampanyalar hazırlama gibi birçok alanda iş birliği için ortak kararlar alındı.