Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinasyon Toplantısında

Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinasyon Toplantısında

0
Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinasyon Toplantısında

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep’te faaliyet gösteren STK yetkilileriyle Suriyeli sığınmacıların sorunları ve çözüm önerileri hakkında bir toplantı gerçekleştirdi.

Gaziantep Polisevinde gerçekleştirilen toplantıya Gaziantep Valisi Erdal Ata, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilciler ve Daire Müdürleri katıldı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala telefonla katıldılar.

Toplantıda Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu ve Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir Suriyeli sığınmacılara yönelik yardımlarla çeşitli önerilerde bulundu.

Toplantıda üzerinde mutabık kalınan başlıklar ise şöyle;

          Suriye içlerinde, kamplarda ve sınır bölgelerinde STK’lar ve Devlet tarafından yürütülen yardım çalışmalarının ortak bir çatı altında toplanması ve tecrübe paylaşımının sağlanması,

          Suriyeli muhaliflerle Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarının birikimlerinden faydalanması için tecrübe paylaşımının yapılması,

          Suriye’deki muhalefetin Gaziantep’te Ofis açması,

          Suriye’deki imkânsızlıkların da göz önünde bulundurularak özellikle un olarak gönderilen gıda yardımların ekmek olarak gönderilmesi,

          Sağlık sorunlarının ivedilikle giderilmesi için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapılması,

          Suriye’den gelip Türkiye’de geçici olarak çalışanların sigortalanması için ilgili bakanlığın çalışma başlatması,

          Sığınmacılara iş bulabilmek amacıyla İş-Kur İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılması,

          Tüm sorunların yerinde ve zamanında Suriye içinde ve dışında ivedilikle çözülmesi için ortak hareket edilmesi.

Toplantıda Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut KAÇMAZER ise haftada ortalama 5-10 TIR dolusu giyim ve gıdadan oluşan ihtiyaç malzemesini Suriye’ye göndererek ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını söyledi. KAÇMAZER sözlerine şöyle devam etti; “Ayrıca Türkiye içinde kampların dışında yaşayan özellikle Kilis ve Gaziantep’te ikamet eden çok sayıda sığınmacıya her türlü yardımı yapıyoruz. Suriyeli kardeşlerimiz Türkiye’deki kardeşlerinden un ve ekmek, mama, süt tozu gibi gıda maddelerinin yanında özellikle soğuk kış aylarında kullanılmak üzere battaniye, yatak, kışlık giyecek, çocuk bezi ve soba talep ediyor.” diye konuştu.