Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bülbülzade Vakfı Ramazan İstişaresi Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Ramazan İstişaresi Yapıldı

0
Bülbülzade Vakfı Ramazan İstişaresi Yapıldı

Bülbülzade Vakfı  “Geleneksel Ramazan İstişaresi” Korona Virüs Salgını Dolayısıyla Sanal Ortamda Yapıldı

Arınma ve muhasebe ayı olan Ramazan ayında yapılan istişare programına Bülbülzade Vakfı yönetimi, vakıf bünyesinde faaliyet gösteren komisyon ve birimlerin başkan ve üyeleri ile semt derneklerinden yöneticiler ve temsilciler katıldı. Her yıl Ramazan ayında Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında iftardan sahura kadar iki oturum şeklinde yapılan istişareler bu yıl evden katılımla Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Özmantar’ın moderatörlüğünde yapıldı.

İstişarenin açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir, konuşmasında insanların sosyal sorumluluklarından bahsederek; Kkendisine, ailesine, çevresine, yetimlere, gariplere, yolda kalmışlara, diğer canlılara, hayvanlara, doğaya karşı, tarihe karşı, geçmişteki yaşanmışlıkları önümüze sererek düşünmemizi, akletmemizi ve bunlara karşı sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor. Bunlarla ilgili ayetleri okuduğumuz zaman bir taraftan da arkadaşlarımız adına, camiamız adına bir kısmı ile ilgili insanın içinde bir mutluluk haleleri oluşuyor. Yetimlerle ilgili ayetler okununca yetim komisyonumuzun yaptıkları halka halka insanın gözünün önüne geliyor. Binlerce yetime ulaşılıyor. Bir taftan Allahu Teala ailedeki yetimlerin hukukunun korunması için bize ayetleri sıralarken ama bu camiada burada her bir arkadaşımız hiç tanımadığı, bilmediği birçok yetime birçok dula, mağdura Allahu Teâlâ’nın nasip etmesi sonucunda bir araya geliyor. Bu oldukça mutluluk verici bir şey. Diğer taraftan çocuklarla, nesillerle ilgili ayetleri hadisleri okuduğumuz zaman evde karakter eğitiminin çabaları, onların ders grupları, aynı şekilde ortaöğretimin çalışmaları sanki o ayetlerin hayat içerisinde dile gelip insana dönüşmesine tanıklık ediyoruz. Her gün bir yerde bir faaliyet, bir aktivite, bir gencin daha yaradılışı ile buluşması için yoğun bir gayret sarf ediliyor. Diğer taraftan gençlerin düşünceleriyle, fikirleriyle üniversite öğrencileriyle ilgili faaliyetlerin, aktivitelerin biri bitiyor adeta ikisi başlıyor. Bunların birçoğu bu ayetlerin hayat bulmuş halidir. Diğer taraftan ölçü, tartı, pazarla ilgili helal, haram hudutlarıyla ilgili ayetleri okuduğunuz zaman zihninizde işinin ehli olan, yaptığının hakkını veren; çarşının, pazarın örneği ve mizanı olan esnaf arkadaşlarımız akılımıza geliyor. Bir taraftan istihdam oluşturan arkadaşlarımız geliyor. Diğer taraftan bilenlerin sorumluluk alanların bu bildikleri ile ilgili insan sosyal ayetleri okuduğunda öğretmenlerin ve diğer eğitimci arkadaşların çabaları, özellikle semtlerde yapılan insanlara uzanan, insanlarla bir arada olmayı, onlarla dertleşmeyi anlatan semt çalışmasındaki arkadaşlarımız insanın zihninde güzel örnekler olarak şekilleniyor. Bir taftana Kur’an-ı Kerim’de sıkça zikredilen kadınların Ahzap Suresinde sorumluluklarımızı hatırlatırken mümin erkeler ve kadınlar diye başlayan ayetler sorumlulukların eşit olduğunu, kadının-erkeğin ayrıştırılmadığını ve buna dair AKADDER’in yaptığı çalışmaların tarihe şahitlik olduğunu hep beraber görüyoruz. Diğer sayamadığım birçok alanda çok güzel çalışmalara gerek bugünün fikir dünyasına dair çalışmalarla şunu demeye çalışıyorum Bülbülzade Vakfı ve bu camianın içinde olma aslında bu çağa kitaplarda, yüreklerde, kafalarda olan bilgileri bizatihi Allah bizler eliyle sokağa taşıma fırsatı veriyor. Bu çok büyük bir rızık, büyük bir imkân. Bu işleri bilmek ve icra eden olmak. Bunun şükrü daha fazla çalışmayı gerektiriyor.

Hayatın içinde olmak inanılmaz bir kıymettir. Toplumun kenarında durarak, çeperinde durarak o toplum değiştirilemez. Sivil toplum örgütü demek içinde doğduğu topluma karşı sorumluluk hisseden organizasyon demektir. Sivil toplum kuruluşlarının kendilerini var eden inanç mefhumlarına ve toplumlarına karşı mesuliyetleri vardır.” dedi.

9 Mayıs Cumartesi günü yapılan istişare de komisyon ve birimlerin son bir yıl içinde yaptıkları faaliyetler ve pandemi sürecindeki özel faaliyetler değerlendirildi.  Bu kapsamda Öğretmen Komisyonu Başkanı Mesut Aydağ; öğretmen çalışmaları, İyilik Derneği Gaziantep Temsilcisi Cavit Karakaş; gıda, giyim ve hijyen paketi destekleri ile ilçelerdeki Vefa Sosyal Destek Grubuyla koordineli yapılan yardım çalışmaları, Esnaf Komisyonu Başkanı Hamdi Keleş; esnaf komisyonunun yıl içindeki faaliyetlerinin yanı sıra süreçteki sanal ders halkası çalışmaları ve İyilik Derneği ile koordineli Ramazan ayında ki fitre, zekat ve infak çalışmalarını,  Anadolu Öğrenci Birliği yükseköğretim çalışmalarıyla ilgili Şehadet Gerçek, Ömer Faruk Kavuncu; kampüs çalışmaları ile salgın sürecindeki gençlere yönelik yerel ve genelde ki okur yazar buluşmaları, radyo programı, sosyal medya hesapları aracılığıyla konuk hane programı ve Kahoot üzerinden bilgi yarışması ile sanaldan ders halkaları çalışmaları, Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet; yetim komisyonunun yıl içi faaliyetleri ile korona sürecindeki yetim ailelere yönelik psiko-sosyal destekleri, düzenli telefon görüşmeleri, gıda ve temizlik malzemesi destekleri ve Ramazan ayına özel yetim ailelerle vakıf gönüllüleri ve hayırseverlerin buluşturulduğu “Gönül Sofralarında Buluşalım” projesini; Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol; spor çalışmaları, Rukiye Kaplan; Evde Karakter Eğitimi Komisyonu çalışmaları ve evde kalan çocuklara yönelik “Hikayenle Ses Ver” projesini; Cumali Kaplan AÖB Ortaöğretim birimi rutin yıl içi faaliyetleri ile Covid19 sürecinde öğrencilere yerel ve geneldeki Kahoot Bilgi ve Kültür yarışması, haftalık çalışma dosyası, sanal ders halkaları ve komisyon toplantısı çalışmaları; Anadolu Kadın ve Aile Derneği Başkanı Rabia Aldemir; kadın çalışmaları, aidat, infak, fitre destekleri, sanaldan kitap tahlillerini; Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği Başkanı Nevzat Arslan; ANTEB çalışmaları ile sanal ders halkaları, Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu; BEKAM çalışmaları ve projeleri; Minberşam Derneği başkanı Ali Bekir ve Suriye Çalışmaları Koordinatörü Melih Ay Suriye içinde ki Anadolu Kültür Merkezlerinin faaliyetleri, Suriye içindeki Ramazan yardımları, Antep’te Suriyelilere yönelik gıda, hijyen paketi ve giyim destekleri ile Pandemi sürecinde ki yerel kamu kurumları ile yapılan işbirliği ve projeler hakkında katılımcıları detaylı bilgilendirdiler.

Ramazan İstişaresi, pandemi sürecinde tüm birim ve komisyonların yürüteceği yeni faaliyetler ve stratejilerin değerlendirilmesi ile tamamlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.