Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bülbülzade Vakfı Komisyon Üyeleri Toplantısı

Bülbülzade Vakfı Komisyon Üyeleri Toplantısı

0
Bülbülzade Vakfı Komisyon Üyeleri Toplantısı

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu üyeleri Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesisleri’nde Yemekli Toplantıda bir araya geldi.

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu; üyeleri ile kaynaşmak, gündemi değerlendirmek ve yapılacak faaliyetler hakkında istişare de bulunmak amacıyla iki ayda bir düzenlediği yemekli toplantılar serisinin en son toplantısını Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yaptı.

100 civarında esnaf komisyonu üyesinin katıldığı toplantı 07 Mart Perşembe günü saat 19:30’da akşam yemeği ile başladı. Yemeğin ardından Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesisleri bünyesinde bulunan Spor salonu, fitness salonu ve yüzme havuzu gezilerek daha sonra toplantıya geçildi. Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Hafız Murat Uncuer’in okuduğu Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantı, Kuran tilavetinin ardından üyelerin kendilerini tanıtması ile devam etti. Tanışma faslından sonra Bülbülzade Vakfı Genel Sekreteri Mehmet Ali Eminoğlu; Bülbülzade Vakfı’nın; Yardım Çalışmaları, Eğitim Çalışmaları, Esnaf Komisyonu, Üniversite, Ortaöğretim, Evde Karakter Eğitimi Komisyonları, Kadınlar Komisyonu, Eğitim ve Hizmet Kompleksi, Kurtuluş Ormanı, Suriye Yardımları hakkında haziruna bilgi verdi.

Mehmet Ali Eminoğlu’nun verdiği brifingin ardından Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar Anadolu Platformu bünyesinde kurulan Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği ANESİAD hakkında esnaf komisyonu üyelerine bilgilendirdi. Bilgilendirmenin ardından Müslüman bireyin şiarlarından olan “Emr-i bil-maruf nehy-i ani’l-münker” üst başlıklı bir sunum yaptı. Hamallar sunumunda; “Esnaf Komisyonu olarak bu yıl için belirlediğimiz “Emr-i bil-maruf nehy-i ani’l-münker”i yani “iyiliği yaygınlaşması, kötülüğün önünün kesilmesi” olarak tercüme ettiğimiz konuyu seçtik. Kuran-ı Kerim’de Ali İmran suresinin 110. ayetinde Allah şöyle buyuruyor: “Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a iman edersiniz. Kitap ehli de inansalardı elbette kendileri için hayırlı olurdu. Onlardan iman edenler de var. Ama pek çoğu fasık kimselerdir.”

Allah resulü de; “Ya iyiliği emreder kötülükten alı koyarsınız veya yüce Allah başınıza öyle zalim bir idareci musallat eder ki, ne büyüklerinize hürmet gösterir ne de küçüklerinize merhamet eder. O gün bu belanın başınızdan defolması için dua eder de dualarınız kabul olmaz. Günahları için af dilerler de Allah günahları affetmez.” buyuruyor.

Yakın zaman İslam âlimlerinden birisi Emr-i bil-maruf nehy-i ani’l-münker İslam’ın altıncı şartıdır diyor. Ne zaman Emr-i bil-maruf nehy-i ani’l-münker anılsa benim aklıma Musab bin Umeyr gelir. O genç, güzel, yakışıklı, soylu sahabe. Musab “la ilahe illallah” diyor ve hayatı değişiyordu. Resulullah Musab’ı Medine’ye gönderiyordu. Medine’nin iki düşman kabilesi Evs ve Hazrec, Musab’ın gayretleri ile İslam’la kardeş oluyorlardı. Musab bin Umeyr Medine’de kurulan İslam Devletini göremedi. Neden bizler Müslüman olalım diye.” dedi.

Program sonunda Bülbülzade Vakfı Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer tarafından Suriye’ye yapılan yardımlar hakkında bilgi komisyon üyelerine verildi. Komisyon üyelerinden Bülbülzade Vakfının başarıyla yürüttüğü “Kardeş Aile Projesi”ne destek vermelerini isteyen Kaçmazer program sonunda Gaziantep’te ikamet eden Suriyeli aileleri komisyon üyeleri arasında paylaştırarak kardeş aile ilan etti.