Bülbülzade Vakfı “IV. Geleneksel Uçurtma Şenliği” Coşkusu

0
159

Bülbülzade Vakfı, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen uçurtma şenliklerinin IV. sü 28 Nisan Pazar günü Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında gerçekleştirildi.

2.000 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen “IV. Geleneksel Uçurtma Şenliği” coşkusu sabahın erken saatlerinden gün batımına kadar devam etti.

Bülbülzade Vakfı’nca başarıyla sürdürülmekte olan; “Evde Karakter Eğitimi Projesi” ve “Yetim Projesi” kapsamında yer alan çocuklar ve aileleri ve pek çok vakıf gönüllüsünün yoğun ilgi göstererek katıldığı program son derece görkemliydi. 2013 yılı itibari ile 30.000’den fazla fidanın dikili olduğu Kurtuluş Ormanı, yeşilin tüm tonları, güneşi ve tam da uçurtma uçurmaya uygun şiddette esen rüzgârı ile tarifi imkânsız güzellikteydi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Kurtuluş Ormanı’na gelenler canlara can katan o güzel atmosferde öncelikle kahvaltılarını yaptıktan sonra çocuklarını yanlarına alarak uçurtma uçurmaya başladıkları gözlemlendi. Çocukların yaşadığı heyecan ve sevinç gerçekten de görülmeye değerdi.

Bir velinin ifadeleri ile Geleneksel Uçurtma Şenliği şöyle bir anlam içeriyor. “Elbette, bir çocuğun böyle bir etkinliğe katılmış olması başlı başına büyük bir değişiklik ve bu çok önemli. Hele hele bu çocuk bir yetim ise… Evet, bugün burada hep birlikte kutlamakta olduğumuz Geleneksel Uçurtma Şenliğine abartısız tam 100 yetim çocuk iştirak ederek ortamın bereketlenmesine vesile oldu. Normalde böyle bir etkinlikte yer almak pek çok çocuk için muhtemelen yılda yalnızca bir kez mümkün olabiliyor. Ancak gözden kaçırılmaması gereken esas şudur. Bir uçurtma misali özgür olmalı, hiçbir zaman özgürlüklerimizin kısıtlanmasına izin vermemeliyiz. Uçurtma uçururken karşılaştığımız durumlar ve sergilediğimiz davranışlar aslında hayatın doğal akışı içerisinde ortaya koyduğumuz performans gibidir. Çocuklarımızda bu farkındalığın oluşmasına çabalamalıyız. Özgür ve özgün olmayı onlara öğretebilmeliyiz.”

Zamanın su gibi akıp geçerek saatlerin 13.00’ü göstermesi ile birlikte öğle sonu yapılması planlanan etkinliklere başlama saatinin geldiği anlaşılmıştı. Etkinlikleri ilköğretim 1. sınıftan 8. sınıfa kadar her yaş grubu kendi arasında yapacaktı. Sırası ile bayrak, halat çekişme, çuvalla zıplama ve kaşıkta yumurta taşıma yarışmaları. Öğle sonu etkinliklerinin yapılacağı büyük meydanın dört bir yanı velilerce doldurulmuş, öğrenciler ise yaş gruplarına göre sıraya girmiş ve herkes büyük bir heyecanla bekliyordu. Saatler süren yarışmalar tam da hedeflendiği gibi çok olumlu dönütler alınarak tamamlandı. Yarışmalar esnasında dağıtılan çikolata ve balonlar çocuklardaki sevincin pekişmesine büyük katkı sağladı. Bir tespit vardı ki o da, çocuklar bu günün bitmesini hiç istemiyorlardı.

Günün sonunda, başta çocuklar olmak üzere “IV. Geleneksel Uçurtma Şenliği”ne katılan herkesin, daha şimdiden önümüzdeki yıl yapılacak “V. Geleneksel Uçurtma Şenliği”ni iple çektikleri görüldü.