Bülbülzade Vakfı Geleneksel Ramazan İstişaresinin İlki Yapıldı

0
198

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ilki Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında yapıldı.

Bülbülzade Vakfı’nın her yıl Ramazan ayında düzenlediği “Geleneksel Ramazan İstişareleri”nin ilki 2 Haziran Cuma günü Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında yapıldı. 

Ramazan; “Hesaba çekilmeden, kendinizi hesaba çekin” fermanın amel sahasında dirilmenin en iyi fırsatıdır. Öyleyse daha Ramazan’ın bu üçte ikilik kısmı halen elimizde iken, işin nihayetinde gülenlerden olabilmek için iyi bir muhasebe yapmak durumundayız. Ancak muhasebe sadece içe dönük olmamalı. Bunun yanında sosyal, iktisadi, siyasi ve toplum hayatına dönükte bir muhasebe olmalı. Bu alanlar ümmetin bugünkü en büyük sorun ve ihtiyaç alanlarıdır. Ailemize, cemiyete/topluma ve ümmete, bu alanlara dair söyleyecek yeni sözler için Ramazanla kendimizi formatlayıp, yürüyüşümüzü sıratı müstakim üzere sürdürüyoruz.

Bu düsturla Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren 23 komisyondan ve Kilis Dirilişder’den yaklaşık 80 kişinin katıldığı “Ramazan İstişaresi”nde geçen yıl yapılan çalışmalar ile sahada karşılaşılan aksaklıklar değerlendirilerek çözüm önerileri masaya yatırıldı.

İftar ile başlayan program ardından Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti.

Geleneksel Ramazan İstişaresinin açılış konuşmasını Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir konuşmasında bu tür toplantıların hayatımızda çok önemli yerlere sahip olduğunu belirterek; “Bunun önemini yaşadıkça müşahede edeceğiz. Bin yıllık bir sürgün süreci yaşadık. Sürgün edildiğimiz yerlerden üzerimize sinmiş psikolojiyi hala üzerimizden atamadık. Tüm bunları göz önünde bulundurarak öncelik sıramızı yeniden gözden geçirmemiz lazım. Yarım kalmış hayatların tamamlanması için çaba sarf edip mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu mücadele de hata yapabiliriz. Sonuçta beşeri bir organizasyonuz. Ama bizler en az hatayla mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bizler yukarıda durarak bir şeyler tartışırsak hayatın akışı bizi geride bırakır. Yeni bir sürece girdik. Artık ayrıştırmak, anlamsız tartışmalar yapmak yerine ünsiyet içerisinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Kendi ürettiğimiz şeylere baktığımız zaman sinema, tiyatro, ekonomi, siyaset alanlarında ürettiğimiz şeylerin yeniden demlenerek boyut atlaması gerek. Yeni dönemde oluşan fikriyatlarımızın bu alanlara temas ederek yeni bir boyuta getirmemiz gerek” dedi.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri olarak;

-Fikriyatımız

-Teşkilat yapımız ve yönetim yaklaşımımız

-Yetim ve yardım çalışmalarının genel değerlendirilmesi

-Öğrenci çalışmalarının genel değerlendirilmesi

-Mali komisyonun faaliyetleri

-Suriye komisyonu ve Minberşam Derneği’nin faaliyetlerinin değerlendirilmesi

Bülbülzade Vakfı I. Geleneksel Ramazan İstişaresi sahura kadar devam etti. II. İstişarenin Ramazanın ikinci yarısı yapılması planlanıyor.