Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bülbülzade Komisyon İftarları Devam Ediyor

Bülbülzade Komisyon İftarları Devam Ediyor

0
Bülbülzade Komisyon İftarları Devam Ediyor

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu tarafından organize edilen iftar programında esnaf komisyonu üyeleri bir araya geldi.

 

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonu tarafından artık geleneksel hale getirilen iftar programı 23 Temmuz Salı günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Kompleksi avlusunda yapıldı. İftar programına Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar, Yardım Komisyonu Başkanı Talip Çelik, komisyon üyeleri, gönüllülerimizle beraber 300 civarında davetli katıldı.

Esnaf Komisyonu üyesi Mustafa Uncuer tarafından sunulan programın açılışı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile yapıldı. Kur’an-ı Kerim Bülbülzade Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Hafız Murat Uncuer tarafından okundu.

 

 

Kulluk Bilincini Kazanmış İnsanları Topluma Kazandırmanın Mücadelesi İçerisindeyiz

Kur’an tilavetinin ardından vakfımızın tanıtım filmi izlendi. Filmin ardından program Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar’ın yaptığı açılış konuşması ile devam etti. Hamallar konuşmasına iftar programına katılanları selamladıktan sonra şöyle devam etti: “Hatırlayın Ad kavmini, Semud kavmini. Allah bize Kur’an’da bahsediyordu bu kavimlerden. Onlar yapmış oldukları muhteşem evlerle saraylarla Allah’a kafa tutuyorlardı. Bugün Ürdün’de Petra denen şehir dünyanın 7 harikasından biri olarak ibret vesikası olarak duruyor. O insanlar bu yüzden kibirlenmeye ve böbürlenmeye sevk etmişti. Eğer yaptığımız işlerin içerisinde insan yoksa inanın bunlar kuru, boş ve oyun – eğlenceden ibaret olacaktır. Peki, Allah bize ne diyordu; “Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.” Zariyat Suresi 56. Bu sebeple kulluk bilinci içerisinde olan nesiller için görmüş olduğunuz bu binaları biz atölye gibi kullanıyoruz. Hepiniz esnafsınız, kendi imalathanelerinizde, kendi işyerlerinizde nasıl ki bir ürünü, bir mamulü daha iyi, daha kaliteli üretmeye, imal etmeye çalışırsanız, bizlerinde buradaki vaziyeti bunun bir benzeridir. Biz de burada kulluk bilincini özümsemiş, şuurlu insanları bu toplum kazandırmanın mücadelesi içerisindeyiz. Bundan dolayıdır ki Bülbülzade Vakfı olarak biz işi en temelden almışız. EKE adını verdiğimiz Evde Karakter Eğitimi Komisyonu ile ilköğretim birinci kademeye eğitim verirken, ortaokul komisyonu ilköğretim ikinci kademeyle çalışmaktadır. Ortaöğretim komisyonumuz liseli gençlere hizmet verirken, oradan bayrağı üniversite komisyonu devralmaktadır. Bir de bunlara yetim komisyonunu, esnaf komisyonunu, kadınlar komisyonunu, proje komisyonunu, Bilim Eğitim Kültür Araştırmalar Merkezi (BEKAM)’ı -ki burada hem fenni hem de dini ilimler tedris edilmektedir- Katre Sanat Merkezimizi, İstikrar Spor Kulübümüzü katarsak biz hayatın her alanında varız. Olmadığımız eksik bıraktığımız alanlarda da olmaya adayız. Çünkü biz vahyi aldıktan sonra insanlığa indiren bir peygamberin ümmetiyiz. Allah’u Teâlâ buyuruyor ki; “biz sizleri vasat bir ümmet kıldık. Ve Sizleri insanlara şahitler kıldık. Peygamberi de size şahit kıldık.” Bakara Suresi 143. Ayet.

Bu ayette geçen vasat kelimesi İslam âlimleri tarafından dengeli, ölçülü ve hayırlı şeklinde tefsir edilmiştir. Eğer Allah’u Teâlâ bizi insanların her alanında adalet ve merhametle hizmet ederken görmek istiyorsa o zaman bizler hukukta da olacağız, sanatta da olacağız, ekonomide de olacağız, sporda da, astronomide de her yerde adaletle yaşayanlar, yaşatanlar olacağız. Unutmayın ki Allah gücünüzün yetmediğini kimseye yüklemez.

Hani marka denilen bir olgu vardır ya. Markaysanız tercih sebebisinizdir. Pozitif ön yargılar oluşturmuşsunuzdur. Sizin taklitleriniz başlar. Hani Allah güzeldir güzeli sever hadisi çerçevesinde güzel görüp güzel düşünen ve güzel üreten insanlar hepimiz birer marka değeri oluştururuz. İşte Bülbülzade Vakfı siz kardeşlerinin gerek maddi gerekse manevi destekleri ile şehrimizde ve ülkemizde marka değeri oluşturmuş bir kurumdur. Bunu daha ileriye hep beraber taşıyacağız inaşallah.” dedi.

Yardımlarımız Sadece Ramazan’da 25 Bin Kişiye Ulaştı

Yunus Hamalların Konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Yardım Komisyonu Başkanı Talip Çelik kürsüye geldi. Çelik konuşmasında Bülbülzade Vakfı’nın Ramazan ayı içerisinde yaptığı yardımlarla ilgili bilgi vererek konuşmasına şöyle devam etti; “1994’de vakfımız kurulduktan sonra 40 kişi ile başladık yardım dağıtma işine. O günden bu güne sürekli yardımlarımızı dağıtıyoruz. Bu yardımlarda esnaf ciddi manada bizlere destek oldu, yardımlarını esirgemediler. Bizlere düşen sadece fakirleri bulmak, onların evlerini tespit etmek, ihtiyaçlarının ne olduğunu öğrenmek ve bunu esnaf kardeşlerimize söylemek oldu. Onlar verdiler, bizler de fakir ailelere dağıttık. Bu işi 20 yıldan beri devam ettiriyoruz. 40 kişi ile başladığımız bu yardım faaliyeti yalnızca ramazan ayı içerisinde 25 bin kişiye ulaştı. Her çocuğa bir ayakkabı, bir pantolon, bir tişört, iç çamaşırı ve çorap olmak üzere 6 parça ürün veriyoruz. Ve bu çocuklar bayram üzeri seviniyorlar. O sevinçlerini gözlerinden okuyoruz. Vermiş olduğunuz bu ürünler o gariban insanların gözünde o kadar çok değerliler ki belki o çocuklar onu koyunlarına alıp öyle sabahlıyorlar. Allah hepinizden razı olsun. Yardımlarınız sayenizde o insanları sevindiriyoruz.”  diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından iftar programı Yardım Komisyonu üyesi Ali Topaloğlu tarafından yapılan dua ile sona erdi.