Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Bülbülzade Esnaf Komisyonundan “Vahiyden Kültüre” Kitabı Tahlili

Bülbülzade Esnaf Komisyonundan “Vahiyden Kültüre” Kitabı Tahlili

0
Bülbülzade Esnaf Komisyonundan “Vahiyden Kültüre” Kitabı Tahlili

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonunun bu yıl üçüncüsünü düzenlediği kitap tahlili programında Celalettin Vatandaş’ın “Vahiyden Kültüre” kitabı tahlil edildi.

Bülbülzade Vakfı Esnaf Komisyonunun bu yıl üçüncüsünü düzenlediği kitap tahlili programında Celalettin Vatandaş'ın “Vahiyden Kültüre” kitabının tahlili yapıldı. İlki Hüseyin Özhazar'ın "Adaleti ve Yenilikleriyle Hz. Ömer" kitabı ile başlayan kitap tahlili programlarının ikincisinde ise Tugay Aldemir'in "Bilgi ve Bilinç" kitabının tahlil edilmişti.

16 Nisan Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda üçüncüsü yapılan programa Esnaf Komisyonu Başkanı Yunus Atilla Hamallar ve komisyon üyeleri, İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ve davetliler katıldı.

Program öncesi Esnaf Komisyonunun çalışmaları, İyilikder'in projeleri ile Suriyeli muhacirlere yapılan yardımlarla ilgili bilgi verildi.

Bilgilendirmelerin ardından Celalettin Vatandaş'ın “Vahiyden Kültüre” kitabının sunumuna geçildi. Kitabın sunumu esnaf komisyonu üyesi Mustafa Uncuer tarafından yapıldı. Sunumun ardından soru cevap kısmına geçildi. Soru cevap kısmının ardından program sona erdi.

Kitaptan Bir Bölüm:

Allah kendi yolunda küllenmiş işaretlerini hatırlatmak için zaman zaman peygamberler göndermiştir. Bu peygamberler mesajlarını yaymaya çalışırken hem kendilerini engellemek isteyenlerin, hem de taraftarlarının zulümlerine maruz kalmışlardır. Bu taraftarlardan bir kısmı peygamberin getirdiği sahih inancı olduğu gibi yaşamaya çalışırken, bir diğer kısmı kitabı tahrif etmek, bidat ve hurafelere tabi olmak ve peygamberlerini adeta ilahlaştırmak gibi durumlara düşmüşlerdir.

Bugün yeryüzünde yaşayan üç büyük ilahi dinden ikisi yukarıda belirttiğimiz bozulmayı bütün boyutlarıyla yaşamışlardır. Hıristiyanlar ve Yahudiler kitaplarını tahrif etmişler ve peygamberlerini olmadıkları konumlara koyarak onlara en büyük zulmü yapmışlardır. İslam’ın ise kitabı sağlam, mesajı sahih olarak kalabilmiştir. Ancak bir kısım Müslümanlar bu sahih kitabın söylediklerine titizlikle uymaya çalışırken, diğer bir kısım heva ve hevesleriyle dini karıştırıp bidat ve hurafeler icat etmişlerdir. Resulün ölümünün hemen ertesinde az da olsa bu ikilem ve mücadele hızlanarak şu ana kadar devam etmiş ve günümüzde de devam etmektedir. Vahiyden Kültüre kitabı bu mücadelenin kuş bakışı bir tarihi anlatımıdır.