“Bugünü Konuşmak” Kampı Malatya’da Yapıldı

0
295

Anadolu Öğrenci Birliği’nin “Bugünü Konuşmak” başlıklı öğrenci kampı 9 farklı üniversiteden 230 öğrencinin katılımıyla Malatya’da yapıldı.

Anadolu Öğrenci Birliği’nin “Bugünü Konuşmak” başlıklı öğrenci kampı 9 farklı üniversiteden yaklaşık 230 öğrencinin katılımıyla 10-11 Mart 2018 tarihlerinde Malatya’da yapıldı.

Meşale Derneği konferans salonunda yapılan kamp Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sonrasında AÖB sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra sırasıyla Malatya Bölge Kız Başkanı Sümeyye Yel, Anadolu Öğrenci Birliği kız teşkilat başkan yardımcısı Sevgi Şişman, Malatya Erkek Bölge Başkanı Yasir Bozkurt, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Meşale Derneği başkanı Tamer Çalhan selamlama konuşması yaptı.

Selamlama konuşmalarının akabinde “Dünü Anlamak Bugünü Yorumlamak” üst başlıklı bir panel yapıldı. Panelin moderatörlüğünü H.Nebi Sağlam yaparken, Ersin Eryılmaz “Günümüzü Şekillendiren Yeni Dinamikler”, Suat Arıkan ise “İslami Hareketin Yeni Metodu” isimli birer sunum yaptı.

Bugünden bahsedebilmek için son bir asırlık döneme bakılması gerektiğini belirten Eryılmaz konuşmasında şunları dile getirdi: “İslam ümmetinin başsız kaldığı zor süreçlerden sonra, 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra topraklarda bir şeyler depreşmeye başladı. Tevhidi duruş, nebevi mücadele merkezli hareketler yeniden yeşerdi. İran Devrimi ile birlikte batı emperyalizmine karşı bir umut ışığı ortaya çıktı. Bugünün ruhunu oluşturan dinamikler ise; İslam ümmetinin Türkiye’ye biçtiği rol ve 15 Temmuz ruhudur.”

Suat Arıkan ise sunumunda şu ifadelere yer verdi: “İslami hareketin yeni metodunda, her şeyde vahyi referans almalıyız. Olayları akıl süzgecinden geçirmeliyiz. Gerçekleri görerek hareket etmeliyiz.”

Panelin ardından Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Mesut Çaça bir selamlama konuşması yaptı. Çaça, “Biz Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu yıl Türkiye’de bugünü konuşmaya başladık. Bizim asıl muradımız sizlerin birbiriyle kardeşane bir şekilde, samimi bir şekilde ünsiyetinizi arttırmanız ve bunu bulunduğunuz yerlere taşımanızdır. Bireysellikten öte birliktelik ruhunu yakalamış, tabiri caizse bir zincir gibi birbirine tutunmuş bireylerle bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir. Buradan da bir değişime adım atarsak Allah orayı bereketlendirecektir” şeklinde konuştu.

Selamlama konuşmasından sonra Suriyeli öğrenci Ahmet Ebu Hande “Anlatacak Bir Hikâyem Var” başlıklı bölümde hikayesini katılımcılarla paylaştı.

Daha sonra “Düşüncede ve Eylemde Erdemli Toplum” üst başlıklı panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Ekrem Atalan yaparken, Mustafa Kayan “İnsanın İçindeki Peygamber; Vicdan, İrade, Ruh”, Duran Boz “Medeniyetin Yapı Taşları; Edebiyat, Sanat, Estetik”, Prof. Dr. Mehmet Önal ise “Erdemli İnsan; Bilgi, Bilinç, Hikmet” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Panelin akabinde erkek öğrenciler Battalgazi’yi, kız öğrenciler de sanat sokağını gezdi. Geziden sonra öğrenciler arasında yapılan hasbihaller ile kampın birinci günü sona erdi.

Kampın ikinci gününde erkek öğrenciler tarafından “İnsani Değerlerimiz ve Duruşumuz” üst başlıklı panel yapıldı. Panelden sonra kitap kritiği gerçekleştirildi.

Kız öğrencilerin yer aldığı kampta ise Suriyeli Suzan Wafai ve Marah Kasmo hikâyelerini katılımcılara anlattı. Daha sonra vandalizm, dünya vatandaşlığı, özgürlük ve cinsiyet rolleri başlıklı atölye çalışmaları yapıldı.

Kamp toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz