Bugün Van Depreminin 1. Yıl Dönümü

0
186

Bugün, bir yıl önce meydana gelen Van depreminin 1. yıl dönümü.

Acı ve üzüntü verici olmasına rağmen kardeşliğin bir kez daha gün yüzüne çıkmasını da beraberinde getirerek insanları birbirine kenetleyen, sadece mutluluğu değil acıyı ve ıstırabı da paylaşmamız gerektiğini bizlere hatırlatan Van depremi tam bir yıl önce meydana gelmişti. Ülkenin dörtbir yanından yardım elini uzatan veya bölgeye gidip fiili olarak çalışmalar yapan insanlara tanık olduk. Adeta kardeşlik yeniden imar edilmişti. Onca kedere rağmen göçük altından çıkarılan her insan bizlere umut oluveriyordu. Bir can daha kurtarmak, bir canı daha hayata tutundurmak… Anadolu Platformu olarak memleketin dörtbir yanında yaptığımız çalışmalarla yaralara merhem, açlara bir tas çorba, üşüyenlere sıcak bir battaniye, evsiz kalanlara da bir yuva olmaya çalıştık.

Depremde yüzlerce insanımızı kaybettik. Kaybettiğimiz insanlardan bir tanesi Erciş halkı tarafından çok sevilen kardeşlerimizden birisiydi. Bu, acımızı iki katına çıkarıyordu. Dernek binasında ders yaparken yakalanmıştı depreme. 12 kişi kalmışlardı göçük altında. Diğer arkadaşlar çıkmayı başarsalar da geride Gültekin kalmıştı, Gültekin’ler kalmıştı…

Gültekin Keleş kardeşimiz üzerine bir kirişin düşmesinden dolayı başından aldığı darbeyle ağır yaralanmış ve Hakkın rahmetine kavuşmuştu. Rabbim Gültekin kardeşimizin şahitliğini kabul etsin.

Acıyla kıvranmalarına rağmen hastahaneye gitmeyi reddediyorlardı. Bir kişiyi daha kurtarmak, insanlara yardımcı olmak, koskoca acıyı biraz daha hafifletmek için çabalıyorlardı.

Bugün, bölgede yaptığı çalışmalarla ve şahsiyeti ile tüm bölge halkının gönlünde taht kuran Gültekin Keleş kardeşimizi 23 Ekim Erciş depreminde kaybedişimizin 1. yılında rahmetle anıyoruz.

Kardeş kuruluşlarımızdan Erçiş Başak-Der’in Başkanı Gültekin Keleş geçen yıl Erciş’te meydana gelen depremde hayatını kaybetmişti. Bir kez daha Gültekin kardeşimize ve depremde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Duyarlı davranarak acıların hafifletilmesini sağlayan tüm insanlardan Allah razı olsun.

————–

Bir şahidin ardından / Gülistan Keleş

Sevgili Eşim

Gültekin Keleş’in anısına

Kadınlar için tarihler önemlidir. Özellikle yıl dönümleri. Evlilikler, doğum günleri, ailede yaşanmış önemli bir olay. Bunlar onun için hayatın düğüm noktalarıdır, bireyleri birbirine bağlar. Bu günlerde hatırlanmak ister ya da hatırlamak mutlu eder onları. Mutlaka kutlanması gerekmez, yüreğinin bir köşesinde dillenmesi bile hayatına anlam katar. Ama bazı yıldönümleri vardır ki yaşamınızda ne varsa güzele dair silip götürür. Diğer bütün özel günler de bu sele kapılıp gider. O zaman hafızanız silinsin istersiniz, çünkü bütün yıldönümleri acınızı katmerleştirecektir, artık iç yangınınızı arttıracak yüreğinizi kanatacaktır. O heyecanla beklediğiniz Ramazan iftarları, bayramlar artık hüznün adı olacaktır.

23 Ekim size neyi ifade ediyor. Hanginizin doğum günü, hanginizin yıldönümü… Kaçınız anımsayınca yüzünüze tebessüm yayılıyor. Benim için mi? 23 Ekim diye bir tarih artık takvimde yer almasaydı çok isterdim. Çünkü o günün bana anımsattığı tek şey ölüm. Hani o çok edebiyatını yaptığımız, derslerde sohbetlerde dillendirdiğimiz, söylerken kolay ama başımıza geldiğinde altüst olduğumuz ölüm… Belki şimdiye kadar pek çoğumuz bir yakınımızın ölümüne şahit olmadık. Ama ölen eşinizse, sabah sapasağlam gönderip biraz sonra acısıyla karşılaşıyorsanız ve üstelik üstünüze dört tane küçük çocuğun emanetini bırakıp gidiyorsa emin olun dayanılması çok zor, çok ağır.

23 Ekim tarihini hatırladınız mı? Erciş’te depremin olduğu günü. O gün benim için artık ölüm yıldönümü. Çünkü o gün sadece eşimi değil, arkadaşlarımı, komşularımı, dostlarımı da kaybettim. Yüzlerce çocuk yetim kaldı, sayısız ocak yıkıldı, evlere ateş düştü. Her yerde ölümün, acının, hüznün koktuğu gün gerçekten katlanası değildi. Geriye dönüp baktığımda nasıl dayandığımı, bir yılın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Ama biliyorum ki beni ayakta tutan dualardı. Ailemin, eşimin arkadaşlarının ve ailesinin, beni ve çocuklarımı yalnız bırakmayan destekleriydi. Bu Rabbimin bana olan lütfuydu. Acıyla yoğrulmuş bir yıl geçti, bitmek bilmeyen geceler uzadıkça uzayan gündüzler. Çocuklarımın emaneti ağırdı. Gün oldu çaresizliğim tavan yaptı, isyana düşmekten korktum. Ama yine çaresizliğimdi beni yeniden hayata bağlayan. Şimdi biliyorum ki o gün Gültekin’le beraber ben de öldüm, gömüldüm. Sağ kalan yaşayan tek yanım annelik. Elimde kalan tek şey ben gülünce gülen, ben ağlayınca ağlayan dört çift göz. Ahirette Gültekin’in karşısında başım dik durabilmek için emanetlerine sahip çıkmalıyım. Rabbimin rızasını kazanmalı, Tahrim suresi 6. ayet benim düsturum olmalı. “Ey iman edenler! Yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten kendinizi ve ailenizi koruyun.”

Deprem gününü birkaç dakika önce yaşamış gibi hatırlıyorum. Sanki az önce çıktı Gültekin evden. Hala sesi kulağımda ve henüz evden çıkmış gibi sıcaklığı, nefesi evin içinde. Erciş’te bir dernek binasına acil bir şekilde ihtiyacımız vardı. Çorbada tuzumuz bulunsun misali bir kermes açtık. Güneşli bir gündü, yazdan kalan sıcak bir gün. Yılın bu mevsiminde pek de rastlanmazdı böyle bir havaya. Birkaç saat sonra güneşin kendini koyu bir karanlığa, kermes çadırımızın da deprem yardım çadırına döneceğini kim bilebilirdi ki.

Ben yolda yakalandım, İstanbul depremini de yaşayan biri olarak çok kişiye göre daha sakindim, olayın farkındaydım. Çocuklarım yanımdaydı, içim rahattı. Birkaç dakika sonra telefonlar gelmeye başladı, herkese söylediğim “biz iyiyiz, Gültekin de yanımda değil ama o da iyidir”di. Aksi bir ihtimal aklıma gelmediği için onu arama ihtiyacını dahi hissetmedim. Hem ona ben kızgındım, herkese yardıma koşacağına önce ailesiyle ilgilenmeliydi. Olayın ciddiyetini anladığımda artık çok geçti. Telefonla ulaşılamıyor, ulaşılsa bile açılmıyordu. Enkazın başında beklerken hiç ümidimi kaybetmedim. Biliyordum, biraz sonra çıkaracaklar. Bu karışıklıkta çocukları nereye bıraktın diye kızacaktı. Olsun, kızsa da ben onun çıkarılmasını bekleyecektim. Cansız bedeni çıkartıldığında bunu anlamlandıramadım. Benim gözümde o bir dağ gibi dikti ve yıkılmazdı. Erciş’te ne gönülleri fethetmiş, ne enkazları kaldırmıştı. Böyle bir enkazın altından nasıl kalkamazdı.

Aradan geçen onca zamana rağmen hala inanamıyorum. Sabah uyanıp da yanımda göremediğimde mutlaka Anadolu Platformu’nun bir faaliyeti için şehir dışındadır, ilk defa yalnız uyanmıyorum ya diye düşünüyorum. Uzun bir kâbus gördüm besbelli diye kendime telkinde bulunuyorum. Hele bir de rüyama girmişse, yanımdaymış gibi mutlulukla açıyorum gözlerimi. Yüreğim onun ölümünü hiçbir zaman kabullenmeyecek, hep umut edecek galiba. Ama aklım her sabah onu susturacak, gerçekleri haykıracak.

Vakitsiz gelse de bana Gültekin’in ölümü güzel bir ölümdü. Rabbimin ona biçtiği ömür bu kadardı. Zaten ölen hangi sevdiğimize doyarız, hangisinin zamanı geldiğinde öldüğünü düşünürüz ki? Her ölüm iç yakar, yürek burkar şüphesiz. Ama bazıları vardır ki yaşayışları da güzeldir, ölümleri de. Hayatlarını Allah’ın şahitliğine adarlar, ölümlerini de. Son nefeslerini de bu minval üzere verirler. Allah Resulü’nün dediği gibi “Nasıl yaşıyorsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz”. Benim gibi onu tanıyan herkes de buna şahitlik etti. Rabbim ondan emanetini güzel bir yerde, hayır üzereyken aldı. Bu, kaçımıza nasip olur bilinmez. Ölümünden sonra ne kadar sevildiğini sayıldığını görmek benim için teselli oldu. Onunla evli olduğum için, çocuklarının annesi olduğum için onur duydum, gururlandım ve çocuklarıma böyle bir babaya sahip oldukları için gıpta ile baktım.

12 yıllık birlikteliğimiz oldu, birlikte nice yılları geride bırakmak isterdim ama Allah bize bir yol çizdi. Bu süre zarfında onun samimiyetine, insan severliğine, içtenliğine, özveriyle çalışmasına yakinen şahit oldum. Diliyorum ki Rabbim onun şahitliğini güzel bir şekilde kabul etsin ve şehitlerle birlikte haşretsin.

Rabbim herkese hayır üzerine bir yaşam nasip etsin. Ayaklarımızı İslam üzerine sabit kılsın. Ölüm de onun için olsun. Vesselam.