Ana Sayfa Yazarlar Kuruluş Haberleri “Bugün herkesin kendi tefsirini yazabilmesi ümidiyle…”

“Bugün herkesin kendi tefsirini yazabilmesi ümidiyle…”

0
“Bugün herkesin kendi tefsirini yazabilmesi ümidiyle…”

Anadolu Öğrenci Birliği; Lokman, Ankebut, Hucurat sureleri üzerine bir düşünce kampı etkinliği gerçekleştirdi.

 

Anadolu Öğrenci Birliği; Lokman, Ankebut, Hucurat sureleri üzerine bir düşünce kampı etkinliği gerçekleştirdi.

 

Üsküdar Gençlik Merkezi'nde iki yakadaki üniversiteli kız öğrenci evlerinde kalan arkadaşların katılımı ile organize edilen tek günlük, etkili bir kamp oldu. Zihinleri açan bir açılış konuşması ardından "Bugün herkesin kendi tefsirini yazabilmesi ümidiyle…" sunumlara geçildi. Rümeysa Gökçen, Merve Çetinbakış ve Sinem Nazlı, Lokman Suresi için yaptıkları sunumlarında "Kitabın rahmetinin insanlara doğru yolu göstermesinde" olduğuna, "Lokman için dil ve yüreğin önemi" ne ise bizim için de öyle olması gerektiğine ve "Değerlerin gözetilmesi" ile ilgili insanların ve Lokman' ın rolü üzerine konuşuldu.  Hucurat Suresi' nin üzerine Şüheda Nisa Kaya, Emine Çelik ve Ayşegül Sefil, "Müslümanların ahlaki bir silkinmeye yönelik bir yapılanma" için ancak "Gücünü ve fikrini adaletten yana kullanan Müslümanlar" ile mümkün olduğundan bahsedildi. 

 

"Benim Ayakkabılarım (My Shoes) " isimli kısa film ile bir ara verildi. Ankebut Suresi' nin 1. ve 27. Ayetleri, Sümeyye Şile, Neslihan Kimya ve Fatma Görgülü'ün sunumları ve katılımcılar ile beraber "Yapmış olduğumuz her seçim – okulumuz, evimiz, etkin olduğumuz STK- ile bizim o yeri bir sorumluluk alanı haline getirdiğimiz" gerçeği ve "İman ettik demek iddia etmek" demek  üzerine kısa bir tartışma yapıldı. Namaz ve yemek arası ardından dördüncü oturuma geçildi.

 

Ankebut Suresi 28. ve 48. Ayetler, Damla Dal, Bahar Satık ve Meral Okudan' ın farklı bakışlar sundukları konuşmalarında, "Haram-helal ve ölümü unutmadan" "Hidayeti bir başkasından beklemeden" ancak "Örümcek ağı gibi kolay yıkılır görünüp aslında taklit edilmesi zor sağlam, eşsiz bir yapıyı değil Allah' ı tercih etmek" gerektiğinden bahsettiler. "Ticaret yapmayı ve toplumu okumayı çok iyi bilen bir peygamberin ümmiliğinin kitaba, yazıya değil de daha evvel gönderilmiş kitapları bilmemek" ten kaynaklanıyor olabileceğine değinildi.

 

 

Amine Çelik' in seçtiği bir şiir ile devam eden program, beşinci ve son oturum olan Ankebut Suresi' nin 49. ve 69. Ayetler ile devam etti. Azize Maden, Amine Çelik ve Fatma Nur Kayan, "Bir peygamberden mucize beklemek o peygamberin bilgisine, imanına güvenmemek demek" ise bu durumda "Kur'an’ın bize sunduğu ince detayları nasıl adlandırmalıyız? " sorusu üzerinde durdular ve "Ölüm kesin gelecekse, biz de davamız için rahatça çalışabileceğimiz bir yerde ölürüz. " ve "Rızık endişesi, fikir dünyamızı köreltiyoruz. " hatırlatmalarıyla sözlerine son verdiler. Sunum yapanların ayetler üzerine yaptıkları araştırma ve yorumlardan sonra dinleyicilerin yorum ve soruları eşliğinde oturumlar tamamlandı.

 

Programın sunucusu Sena Aldemir' e,

Teknik ekipteki Gülsüm Özyıldırım, Hüma Nur Kırlangıç, Hatice İlhan ve Ayşe Tosun' a, 

Açılış konuşması için Firdevs Aytaç' a,

Yemek teminatı için Sıddık Karaduman' a, 

Sunumları için tüm sunumculara 

Ve değerli katılımları için evlerde kalan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.