Bugün Günlerden Kudüs

0
255

Dünyanın birçok ülkesinde bugün “Dünya Kudüs Günü” münasebetiyle etkinlikler düzenleniyor, Filistin’in özgürlüğü için dualar ediliyor.

Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs, tüm dünyada bu yıl bir kez daha “Dünya Kudüs Günü”nde hatırlanıyor. İsrail tarafından işgal altında tutulan Kudüs için İslam âleminde çeşitli etkinlikler, protesto gösterileri düzenleniyor.

Ramazan ayının son cuması tüm dünyada “Dünya Kudüs Günü” olarak kutlanıyor. Dünya Kudüs Günü’nde, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşması için dualar ediliyor.

50 Yıl Önce İşgal Başladı

7 Haziran 1967'de İsrail birlikleri Doğu Kudüs’e girdi. Daha önce Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılan Kudüs’ün Batı kısmı zaten İsrail işgali altında bulunuyordu. 6 gün savaşında İsrail, Ürdün denetiminde bulunan Doğu Kudüs’ü de işgal etti. İsrail o günden bu yana işgalini devam ettirdi.

İsrail her geçen gün Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da etkinliklerini artırma yoluna gidiyor. Müslümanların Mescid-i Aksa’da namaz kılmalarına bile müsaade edilmiyor. Şu an Mescid-i Aksa’da orta yaş ve genç nüfusun namaz kılması yasak. İsrail, Kudüs’teki uygulamalarına verilen hiçbir tepkiye aldırış etmiyor.

Mescid-i Aksa’nın altında uzun süredir kazılar yapılıyor. Kazıların gerçekte ne için yapıldığı sürekli saklanıyor. Ancak bilinen bir gerçek var ki o da İsrail’in Mescid-i Aksa’yı bir an önce yıkmak istediği. İsrail, Müslümanların ilk kıblesini bu yolla yıkıp yerine kendi mabetlerini inşa etmeyi planlıyor.

İmam Humeyni İlan Etmişti

İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu İmam Humeyni, 1979'daki İslam İnkılâbı’ndan bir süre sonra Ramazan ayının son cumasını Dünya Kudüs Günü ilan etmişti.

1979’dan beri Ramazan ayının son Cuma günü Dünya Kudüs Günü olarak kutlanıyor. Dünyanın dört bir yanında Kudüs’ün işgali bu günde protesto edilirken, İslam ümmetinin birliği ve beraberliği için dua ediliyor.

Hamas’tan Kudüs Günü Mesajı

Hamas tarafından, “Dünya Kudüs Günü” dolayısıyla yayınlanan mesajda, oynanan oyunlara ve kurulan komplolara rağmen İslam âleminin Kudüs’ü ve Filistin’i unutmadığı belirtildi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, “Dünya Kudüs Günü, Kudüs’ün ve Filistin’in ümmetin kalbindeki ve vicdanındaki yerinin teyididir. Ümmet oynanan bütün oyunlara ve kurulan tüm komplolara rağmen Kudüs’ü unutmadı, unutmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Kudüs’ün kurtuluşu için İsrail’le girilecek gerçek bir mücadelede ümmetin birlik ve beraberliğini, gücünü yeniden kazanmasının zaman meselesi olduğunu vurgulayan Berhum, Kudüs’ün kurtarılmasının herkesin görevi olduğuna işaret etti.

Müslümanlara, Filistin’e ve direnen Filistin halkına destek verme çağrısı yapan Berhum, Hamas ve Filistin halkının da bedeli ne olursa olsun direniş seçeneğinden vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Hamas daha önce yaptığı açıklamada, Dünya Kudüs Günü münasebetiyle işgal altındaki Batı Şeria ile Gazze’deki Filistinlilere, İsrail’e karşı temas noktalarında gösteri düzenleme çağrısında bulunmuştu.