Ana Sayfa Yazarlar Mehmet Acet Bu ülkenin sahibi kim olacak? – (Mehmet Acet)

Bu ülkenin sahibi kim olacak? – (Mehmet Acet)

0
Bu ülkenin sahibi kim olacak? – (Mehmet Acet)

Milli Savunma Bakanı’na atfen verdiğimiz örnekte olduğu gibi, asker, kimden rütbe alacaksa onu dinliyor. Bizde terfilere bakan Yüksek Askeri Şura’da bundan böyle 10 sivil, 4 asker yer alacak. Bu da demek oluyor ki, terfilerde, bundan böyle sivillerin de sözü geçecek.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık anlatıyor:

“Ben bakanlık görevine gelince şunu gördüm: Müsteşarım korgeneral. Müsteşar yardımcılarım tümgeneral. Daire başkanlarım tuğgeneral. Alttaki şube müdürlerinin çoğu albay ve yarbaylardan oluşuyor. Ben bir talimat verdiğim zaman müsteşarım gidip onu Genelkurmay 2. Başkanı'na soruyor.”

Araya girip Fikri Bey'e biz soruyoruz.

Peki sizin verdiğiniz talimatla Genelkurmay 2. Başkanı'nın verdiği talimat ters düşünce müsteşarınız kimi dinliyor?

Kimden rütbeyi alacaksa onu dinliyor.

Mesele orada görev yapan korgeneral ya da altındaki asker kişilerin şahsi pozisyonu değil.

Bakan Işık da zaten, bunun bir sistem sorunu olduğunu, bu nedenle müsteşarının bazen çok zor durumda kaldığını söylüyor.

Daha vahim bir örnek var karşımızda.

15 Temmuz akşamı, memleketin 'öbür tarafa' gidip geldiği saatlerde, aracıyla sürekli yer değiştiren Başbakan Binali Yıldırım, Eskişehir'deki Havacı bir generale, darbeye karışmamış uçakların havalanarak darbeye karışan F-16'ları durdurması talimatını veriyor.

Ama Eskişehir'deki general, yazılı talimat istiyor, Başbakan'ın bu talebini reddediyor.

Ta ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, her anı ölüm kalım riskiyle dolu o yolculuk sonrası İstanbul'a inip 1. Ordu Komutanı'nı vekaleten Genelkurmay Başkanı atayana kadar.

Ümit Dündar paşa emir veriyor ve Eskişehir'deki general, yine bir 'asker kişi' olan üstü emir verince ancak harekete geçiyor.

Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da açıklamasına yansıdığı gibi şunu biliyoruz. Darbe girişimi Akıncılar Üssü'ndeki pistin bombalanması ile ancak sona eriyor.

Verdiğimiz bu örnekleri, Türkiye'deki darbe kültürünün bugüne kadar canlı kalmasının sebepleri olarak da okuyabilirsiniz.

ORDUNUN CUNTACILARI CEZBEDEN BAĞIMSIZ YAPISI

İki hafta önce çıkan KHK ile TSK'nın yapısını kökten reforme eden düzenlemeler, bu farkındalık üzerine gelişti.

Konuştuğumuz hükümet yetkilileri, bunların alelacele telaş içinde yapılmış işler olmadığını, son birkaç yıldır bu mesele üzerinde kafa yorup formül ürettiklerini ve ancak şimdi kaçınılmaz hale geldiği için harekete geçtiklerini söylüyor.

Model alınan ülkelerin de, bu meseleleri çok önceden aldıkları önlemlerle çözen Avrupa ülkeleri ve ABD olduğunu öğrenmiş olduk.

Mesela, yukarıda Milli Savunma Bakanı'na atfen verdiğimiz örnekte olduğu gibi, asker, kimden rütbe alacaksa onu dinliyor.

Bizde terfilere bakan Yüksek Askeri Şura'da bundan böyle 10 sivil, 4 asker yer alacak.

Bu da demek oluyor ki, terfilerde, bundan böyle sivillerin de sözü geçecek.

Yazının devamı için tıklayınız!

———————————-

Mehmet Acet

 

DİĞER KÖŞE YAZILARI