‘Bu Eğitim Müfredatı Bizi Kör ve Topal Etti’

0
235

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir Gaziantep’te düzenlenen “Kendi Eğitim Dünyamızın Yeniden İnşası Sempozyumu”na katılarak bir sunum gerçekleştirdi.

Akademik Düşünce ve Araştırmalar Derneği (ADAR) tarafından organize edilen ve iki gün süren sempozyumun ikinci gününde “Eğitim Politikaları Forumu: Son 10 Yılda Yapılanlar ve Yapılamayanlar” oturumunda konuşan Aldemir, maarif davamız hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Moderatörlüğünü Gaziantep Üniversitesinden Prof. Dr. Cengiz Toraman’ın yaptığı oturumda; Prof. Dr. Yüksel Özden TED Üniversitesi, Doç. Dr. Zafer Çelik Yıldırım Beyazıt Üniversitesi & SETA, Mehmet Bilgin Anadolu Tevhid Vakfı ve Akdeniz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Dr. İdris Görmez katılarak birer sunum yaptı.

Aldemir’in konuşmasından satırbaşları:

“Geçmişimizle yüzleşmemiz lazım. Bunun muhasebesini yapmamız lazım. Mücadele etmek için dönüştürmek için değiştirmek için yola çıktığımız bu eğitim sisteminin birer nesnesi durumuna dönüştük. Aynı şekilde bu bürokratik aygıtların da birer aygıtına dönüştük. Burada bulunanlar olarak yeni bir muhasebeye, muhakemeye, zihniyet değişimine ve yeniden bir konum belirlemeye ihtiyacımız var.

Elbette ki yapılmış olanları takdir etmemek mümkün değil. Bu ülkede derslikliler, sosyal belediyecilik gibi diğer birçok yapısal çalışmalar yapıldı. Ama şunu önümüze koymamız lazım. Batılı bir düşünürün bir tespiti var. Diyor ki; proletarya ile burjuva arasındaki makası daraltabilirsiniz. İşçileri fabrikalara ortak ederek gelirlerini arttırarak… Ama kültürel üstünlük hâlâ burjuvazideyse, her gelir düzeyini yükselttiğiniz işçi burjuvazi gibi yaşaya ve davranmaya başlar.

Şu anki eğitim sistemi bu millete doksan yıldır zulmeden zihniyetten farksız çıktılar ortaya koyuyor. Nerede bir okul varsa, nerede bir üniversite varsa orada fitne var, orada terör var, orada uyuşturucu var. Bugün üniversitelerin karşısında normal bir aile oturamaz hale geldi. Burası bu ülkenin geleceği olan nesilleri konuşuyor. Peki, bu müfredat nereden şekilleniyor?

Sistem değişmedikçe, sistemin içerisinde bizden birilerinin olması yetmiyor. Mücadele ettiğimiz bu sistem bizi işgal etti, bizi kuşattı. Biz de bundan nasiplendiğimiz için bununla mücadele edemez hale geldik. Bunun için paradigmamızı, bakış açımızı tartışmak zorundayız. Yeniden sorumluluklarımızı almak zorundayız. Çünkü tüm dünya yüzünü dönmüş bize bakıyor. Bu eğitim müfredatı bizi kör ve topal etti. Bu eğitim müfredatı nesillerimizi emperyalistlere el açar hale düşürmüş durumda.”

Konuşmaların ardından Dursun Gökbudak tarafından katılımcılara plaket takdim edildi.