Bu Dünyadan Bir Rachel Corrie Geçti…

0
369

Filistinlilerin evlerini yıkan İsrail buldozerlerin önünde canlı kalkan olan ABD’li barış aktivisti Rachel Corrie, 13 yıl önce bugün İsrail tarafından katledildi.

Dünyanın adalet anlayışına bir başkaldırıydı Rachel Corrie (d. 10 Nisan 1979 – ö. 16 Mart 2003) ve tarihin ibret fotoğrafları arasında haklı yerini aldı.

Dili, dini, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun vicdanların kurumadığının sembolü oldu Rachel bize ve; Bush, Rumsfeld ve Wolfowitz gibilerinin aksine Amerika’da da vicdan kırıntılarının kaldığını hatırlattı.

ABD’li barış gönüllüsü, Uluslararası Dayanışma Hareketi (International Solidarity Movement) üyesi Rachel Corrie, olmamız gereken yerdeydi ve olması gerektiği gibi tanklara karşı dik duruşunu bırakmadı.

Okul hayatının başlarında sanat eğitimi alan ve yazar olmak isteyen Rachel, daha on yaşındayken dünyadaki açlığı bitirmenin derdini taşıyordu yüreğinde.

Hedefi barış olan ve hedefinden sapmayan Rachel, ABD’nin Irak işgali sonrasında İsrail’in Gazze Ablukasını artıracağını ve bunu engellemek için uluslararası gözlemci olarak Gazze’ye geldi.

RACHEL CORRİE, ÇAĞININ VİCDANIYDI

Buldozerlerin önüne atıyordu kendini Rachel, iyi de neden? Annesine yazdığı mektubunda cevabı şöyle veriyordu:

“Filistin’den döndüğümde uykumda kâbuslar göreceğimi, burada olmadığım için suçluluk duygularıyla kıvranacağımı biliyorum. Bunları daha fazla çalışmaya yönlendirebilirim. Buraya gelmek hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biri oldu. Oraya geldiğimde deli saçması şeyler söylersem ya da İsrail Ordusu beyazları vurmama konusundaki ırkçı eğilimlerinden vazgeçip bir şey yaparsa, şu yargıya varmakta hiç tereddüt etmeyin:

Dolaylı olarak desteklediğim ve hükümetimin başlıca sorumlusu olduğu bir soykırımın göbeğindeyim. Gerçekten de dünyada böyle bir zulmün kıyamet koparmadan geçiştirilebilmesine inanamıyorum. Canımı yakıyor, geçmişte de yaktığı gibi, dünyanın böyle korkunç bir hale gelmesine göz yumuşumuza tanıklık etmek. Hepimizin her şeyi bir yana bırakıp hayatımızı, bunun sona ermesi için çabalamaya adamanın iyi bir fikir olduğuna inanıyorum.”

“ZULÜM BİZDENSE, BEN BİZDEN DEĞİLİM”

Rachel, vicdani bir itiraz şiiri olarak filizlendi.

Bir mücadelenin, bir direnişin, bir adalet duygusunun sembolü…

Ama yine de en çok insan olmanın sembolü…

23 yaşında bir Amerikalı.

Gencecik bir hayat, gencecik bir ölüm…

Rachel diye bir genç kız geçti dünyadan…

16 Mart 2003 tarihinde Filistinlilerin evlerini yıkan katil İsrail buldozerlerin önünde canlı kalkan oldu. İsrail, çiğneyip geçti Rachel’i. Kafatası kırıldı, kaburgaları parçalandı ve akciğerleri delindi.

Yahudi asıllı bir Amerikalı, hayatının baharında bir genç, zalimin işgaline karşı mazlumların safında canını ortaya koydu. “Zulüm bizdense, ben bizden değilim” diyebildi.

FİLİSTİN’DEN DÜNYA’YA BİR HAYKIRIŞ

Rachel, büyük bir ders verdi dünyaya. Hepimizin davası olan Filistin için kendini siper ederek, bizleri büyük minnet borcu altında bırakarak terk etti dünyayı.

Kitlelerin sessizliğine sessiz kalmadı, haykırdı haykırabildiği kadar. Oympia ve Refah arasında ‘Kardeş Şehir’ Projesini başlatmak niyetiyle bağımsız bir öğrenim programı önerdi.

Rachel, ayrıca Olympia ve Refah çocukları arasında bir mektup arkadaşlığı projesini organize etti.

Rachel Corrie'nin hatırasına atfen 12 Mayıs 2010’da Özgür Gazze Hareketi’ne ait gemiye MV Rachel Corrie adı verildi.

Bugün Rachel’in aramızdan ayrılışının 13. Yıl dönümü.

Tahmin edileceği üzere ABD, aradan geçen bunca zamana rağmen vatandaşının katledilmesiyle ilgili doğru düzgün bir soruşturma bile başlatmadı, İsrail ise kaza olduğunu söylemekle yetindi.

RACHEL CORRİE UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR

2005 yılında Corrie’nin ailesi, İsrail devletine karşı bir hukuk davası açtı. Davada; İsrail’in, kapsamlı ve güvenilir bir soruşturma yürütmediği, Corrie’yi kasıtlı bir şekilde öldürdüğü ya da İsrail askerlerinin umursamazca ve ihmalkâr davranışları sonucu Corrie’nin öldürüldüğü iddia edilmekteydi.

Corrie’nin ailesi, İsrail’den 1 dolarlık bir sembolik tazminat talebinde bulunarak, Corrie ve onun savunduğu Filistin davası için adalet istediklerini göstermek istediler.

Ağustos 2012’de İsrail mahkemesi davayı reddetti ve İsrail’in 2003’teki askeri soruşturmasını onayarak, İsrail Hükümeti'nin Corrie’nin ölümünden sorumlu olmadığına hükmetti. Bu karar İsrail yargı sisteminin ve soruşturmanın meşruiyetinin sorgulanmasına yol açtı.

“Kardeşlerim bakmayın sarı saçlı olduğuma ben Asyalıyım, bakmayın mavi gözlü olduğuma ben Afrikalıyım” diyen Rachel Corrie, o buldozerin altında kalmadı, bugün Gazze’ye ve oradan Dünya’ya umut olmaya devam ediyor.